SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel ma nowego właściciela, ministerstwa i UOKiK zgodziły się na przejęcie

Brytyjski fundusz Cordiant Digital sfinalizował kupno 100 proc. akcji operatora radiofuzyjnego i radiotelekomunikacyjnego Emitel, po tym jak uzyskał niezbędne zgody polskich urzędów państwowych.

Przejęcie Emitela przez Cordiant Digital zostało ogłoszone na początku stycznia br. Na transakcję musiał wyrazić zgodę nie tylko prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, lecz także Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Minerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgoda obu resortów jest wymagana, ponieważ Emitel pod koniec 2019 roku znalazł się w wykazie podmiotów podlegających ochronie ze względu na strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na tej liście są też inni operatorzy telekomunikacyjni: Polkomtel, Orange Polska, Hawe Telekom i TK Telekom, a także m.in. państwowe koncerny na czele z Orlenem, Tauronem, KGHM i Grupą Azoty.

Prezes UOKiK na zmianę właściciela Emitela wyraził zgodę wiosną, Ministerstwo Aktywów Państwowych - w czerwcu, a Minerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - w ostatnim czasie.

Emitel wyceniony na 352 mln funtów

Cordiant Digital przejął Emitel od amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners (obecnie działającym pod nazwą Astatine Investment Partners), który kupił operatora pod koniec 2013 roku.

Nowy właściciel zapłacił za Emitela 352 mln funtów. - Widzimy ważną rolę Emitela w dostarczaniu krytycznej infrastruktury cyfrowej w Polsce, w tym rozwoju krajowej infrastruktury 5G - uzasadnił Steven Marshall, kierujący projektami infrastruktury cyfrowej w Cordiant Digital. - Emitel jest narodowym czempionem, który działa na terenie całego kraju w oparciu o silne fundamenty finansowe. Spółka charakteryzuje się atrakcyjnymi perspektywami wzrostu w takich obszarach, jak budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, centra danych oraz rozwiązania typu smart city - wyliczył.

Emitel jest operatorem wszystkich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, zajmuje się też emisją analogową i cyfrową radia, internetem mobilnym w technologii radiowej oraz usługami typu smart city.

W ub.r. firma osiągnęła wzrost skonsolidowanych przychodów o 8,3 proc. do 485,91 mln zł (z czego 207,7 mln zł pochodziło od Telewizji Polskiej i Cyfrowego Polsatu) oraz 112,94 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Emitel ma nowego właściciela, ministerstwa i UOKiK zgodziły się na przejęcie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Magna Polonia!
odpowiedź
User
bolo
Magna Polonia!
ugoda???
odpowiedź
User
mike
Same mniej lub bardziej szemrane fundusze na tym robią interes, a nikt nie zauważa tego, że wystarczy wajcha w dół obrażonego Johnego albo innego Stevena aby cała Polska została pozbawiona sygnału radiowego, telewizyjnego i zapewne jeszcze jakiś innych.
Taka infrastruktura powinna być w rękach państwowych.
odpowiedź