SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ernest Zozuń dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia. Sylwia Hejj i Mariusz Owczarek odsunięci od anteny

Polskie Radio zwolniło dyscyplinarnie Ernesta Zozunia, odsunęło od anteny Sylwię Hejj i przeniosło do portalu PolskieRadio.pl Mariusza Owczarka. To dziennikarze Trójki, których Kuba Strzyczkowski w czasie szefowania anteną awansował na kierowników działów. Bartosz Gil - zawieszony w maju br. - prawdopodobnie też zostanie zwolniony.

Ernest Zozuń był nieformalnym rzecznikiem pracowników Trójki niezgadzających się z zarzutami wysuwanymi pod adresem Marka Niedźwieckiego. Był także członkiem radiowego związku zawodowego, wyznaczonym przez zarząd do kontaktów z mediami.

Zozuń: zwolnienie dyscyplinarne

Na początku czerwca br., gdy anteną Trójki zaczął kierować Kuba Strzyczkowski, Ernest Zozuń został wyznaczony jako kierownik działu aktualności. Udzielał wówczas wywiadów mediom, opisując w mocnych słowach sytuację panującą w Trójce po odejściu Niedźwieckiego i kilku dziennikarzy (wrócili w czerwcu, poza Markiem Niedźwieckim). - Wszyscy wyszliśmy z tego całego zamieszania strasznie potłuczeni, z nadwerężonym zaufaniem. Muszę odbudować redakcję, która wygląda jak Warszawa po wojnie. Muszę się zorientować w sytuacji, a zrobię to dopiero po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, 10 czerwca – mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.  Opowiadał także, że w Trójce „były wywiady na zamówienie”.

W czerwcu na antenę wróciły jego „3 strony świata”, ale w sierpniu - tuż po odwołaniu Kuby Strzyczkowskiego i powołaniu nowej dyrekcji anteny – przesunięto go do Informacyjnej Agencji Radiowej. Zozuń nie godził się na taką zmianę, trafił na zwolnienie lekarskie. 

Jak się dowiadujemy, kilka dni temu prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, jedyna osoba w zarządzie firmy, zapytała związkowców o stanowisko w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia Ernesta Zozunia. W poniedziałek związkowcy wysłali zarządowi pismo z negatywną opinią na temat zwolnienia, a mimo to we wtorek 17 listopada dostarczono dziennikarzowi dokument z wypowiedzeniem.

- W piśmie stawia mi się kilka zarzutów. Nie chcę tego komentować. Kieruję sprawę do sądu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Zozuń.

Hejj i Owczarek odsunięci od anteny

Kuba Strzyczkowski na początku czerwca wyznaczył w redakcji Trójki jeszcze dwójkę kierowników: Sylwia Hejj została szefową trójkowej publicystyki, zaś Mariusz Owczarek – kierownikiem muzycznym.

Z końcem października br. Sylwia Hejj, na co dzień wydawczyni takich audycji jak „Klub Trójki”, „Byle do 13-tej” czy „Winien i ma”, została odsunięta od pracy antenowej. Choć formalnie nie została zwolniona, zawieszona ani nie zmieniła redakcji – zniknęła z grafików. Szef publicystki kulturalnej, Piotr Majewski poinformował ją mailowo, że straciło niej zaufanie, zostaje odsunięta od anteny nie ma szansy na wydawanie audycji. Hejj przebywa teraz na zwolnieniu lekarskim.

Z kolei Mariusz Owczarek prowadził ostatnio nocne audycje muzyczne „Mało Obiektywnie”. Dwa dni temu teraz został od tego odsunięty i trafił do redakcji portalu PolskieRadio.pl, podlegającego Informacyjnej Agencji Radiowej. Nie wiadomo, czym miałby się tam zajmować.

Bartosz Gil może stracić pracę

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl zarząd Polskiego Radia zapytał kilka dni temu działające przy nadawcy związki zawodowe o opinię na temat zwolnienia Bartosza Gila. Zwolnienie (jak wynika z treści pisma) miałoby przebiegać w normalnym trybie, w tym przypadku nie ma mowy o zwolnieniu dyscyplinarnym. Związkowcy mają czas na ustosunkowanie się do tego pytania do końca tygodnia.

Gil to dziennikarz pracujący w Trójce przy Liście Przebojów, w połowie maja br. został zawieszony. Dyrekcja anteny zarzucała mu (i innym osobom także) manipulacje przy wynikach Listy nr 1998, w wyniku czego wygrać miała piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. W odpowiedzi zawieszony dziennikarz napisał list do ówczesnego dyrektora Trójki, Tomasza Kowalczewskiego. - To nieprawda, że wprowadzono piosenkę spoza listy. Gdyż nigdy nie było żadnej listy, z której piosenki są dodawane do zestawu do głosowania. Ich wybór był autonomiczną decyzją Marka Niedźwieckiego. Mechanizm głosowania na Listę nie był idealny, ale wiedział Pan o tym doskonale od wielu miesięcy. Osobiście uczestniczył Pan w spotkaniach oraz załączany był do korespondencji z działem IT. Tymi kanałami problem ten podnoszony był jako najważniejszy pośród wielu trapiących Listę – napisał w nim m.in. Do listu dotarły i nagłośniły go media. 

Od sierpnia br. Trójka ma nową dyrekcję i stopniowo zmienia profil na kulturalno-muzyczny, z mniejszą ilością publicystyki na antenie. Dyrektorem został wówczas Michał Narkiewicz-Jodko, jego zastępcami Piotr Kordaszewski i Marek Wiernik. Wciąż pozostaje niejasną sytuacja trzeciego zastępcy, Mirosława Rogalskiego, który pełni tę funkcję jeszcze od czasu Tomasza Kowalczewskiego.

Ernest Zozuń związany był z Polskim Radiem od ponad 20 lat. W latach 2003-2005 był korespondentem nadawcy w Iraku, a w latach 2006-2007 - w Moskwie. W Trójce prowadził m.in. audycje „Wieczór reportażu”, „Radioaktywny magazyn reporterów”, „Z definicji Europa” oraz „Żyjemy w Europie”. Był też wydawcą pasma „Zapraszamy do Trójki”. W lipcu 2019 roku został oddelegowany do archiwum IAR.  Wrócił stamtąd w październiku 2019 roku i został wówczas został przywrócony do pracy w dziale publicystyki międzynarodowej. W maju br. był w delegacji pracowników Trójki, która wzięła udział w posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poświęcono sytuacji w Programie III Polskiego Radia. Pytano wówczas o tę sytuację prezes Agnieszkę Kamińską i ówczesnego dyrektora  - Tomasza Kowalczewskiego. Ernest Zozuń mówił wówczas m.in. o esemesach, którymi Kowalczewski miał kierować niektórymi pracami redakcji.

Udział Trójki w rynku w okresie od sierpnia do października br. wyniósł 2,9 proc. To najniższy rezultat w historii anteny.

Dołącz do dyskusji: Ernest Zozuń dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia. Sylwia Hejj i Mariusz Owczarek odsunięci od anteny

130 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kanada
a co ten biedny Owczarek zrobił, że go wylano do jakiegos portalu, którego nikt nie czyta?
Owczarek jest świetnym radiowcem; Pani Kaminska zmiany byly potrzebne w Pr3, ale tu już pani przegina.
Kodymem chce pani zapelniac sobote; Kodym przynajmniej jak sie nie odzywa to proponuje dobra muzyke. Ale ta starsza wytapetowana babka w niedziele to juz totalna przesada.
ps. a Metz co takiego zrobil ??- facet byl dobry i mial pomysl na rozne audycje, mial tez dobry gust. Czy pani nie widzi, że sobota w Trojce jest najslabszym dniem w tygodniu jesli mowa o ramowce?
odpowiedź
User
Dariusz
Kamińska nie zapomina. Kamińska czeka na dogodny moment.
odpowiedź
User
Kwinto
Mściwość to słabość. Wykorzystanie władzy do tuszowania braku kompetencji. Bo przecież jak będą sami "moi" to nikt mnie nie będzie krytykował. Słuchałem Trójki 20 lat, od sierpnia br. nie włączyłem nawet raz. Słucham radia Nowy Świat i czekam na radio 357.
odpowiedź