SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eurowizyjny koncert pełny kontrowersji, TVP odpowiada na zarzuty. Show zobaczyło 1,45 mln widzów

Coraz więcej niejasności wokół polskich preselekcji do Eurowizji. Fakt, że na portalu internetowym TVP informacja o zwycięstwie Blanki miała pojawić się w niedzielę z godz. 15.00, Telewizja Polska tłumaczy "czysto technicznym błędem". - Wybór reprezentanta Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji jest transparentny i zgodny z procedurami - zapewnia TVP, nie chcąc odnosić się do kolejnych zarzutów jak ten, że tancerze z grupy jednego z jurorów pojawili się podczas dwóch występów. Tymczasem apel o transparentność dot. preselekcji wystosowali dziennikarze piszący o Eurowizji.

Blanka, fot. screen z TVPArticle

Zwycięzcę polskich preselekcji do konkursu Eurowizji wybrali w niedzielnym głosowaniu widzowie oraz jury, któremu przewodniczyła Edyta Górniak. Telewizja Polska nie ujawniła od razu jednak szczegółów wyników głosowania widzów, a po ogłoszeniu werdyktu na nadawcę wylała się w internecie lawina krytyka.

Mocno krytykowano na profilach TVP w mediach społecznościowych to, że Blanka, a nie Jann pojedzie do Liverpoolu reprezentować Polskę. To właśnie ten wokalista był wskazywany przez ekspertów i dziennikarzy jako artysta, który może powalczyć o wysokie miejsce podczas tegorocznej Eurowizji.

 

Co z tancerzami Egurroli i wcześniejszą publikacją wyników?

Najwięcej kontrowersji jednak wzbudziły dwa fakty. W jury był Agustin Egurrola, którego tancerze pojawili się choreografiach do piosenek Blanki i Mai Hyży.

Zapytaliśmy Telewizję Polską, czy nie widzi konfliktu interesów w tym, że Egurolla zasiadał w jury, jednocześnie pracując z dwoma uczestniczkami konkursu. Lecz publiczny nadawca nie odpowiedział nam na to pytanie wprost, przekazując tylko: - TVP informuje, że wybór reprezentanta Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji jest transparentny i zgodny z procedurami.

Pojawił się też zarzut, że Allan Krupa, syn Edyty Górniak, siedział podczas koncertu obok zwyciężczyni Blanki. - Nikogo nie faworyzowałem, bo najzwyczajniej nikogo tam nie znałem poza osobami gościnnymi i chłopakami z Felivers, co też było fajne, bo bez perspektywy osobowej mogłem posłuchać, co każdy ma do przekazania - stwierdził Krupa na Instagramie.

O wiele poważniejszym był zarzut, że na portalu TVP.Info napisano kto wygrał preselekcję już o godz. 15:33, czyli na kilka godzin przed startem koncertu. - Rozumiem, że można przygotować sobie draft, ale ta sprawa wymaga zwyczajnie zabezpieczenia i zbadania - skomentował na Facebooku autor dotyczącego Eurowizji profilu „Let’s talk about ESC”.

- Piszę o tym wobec pojawiających się wątpliwości co do uczciwości procesu głosowania jury, zmian regulaminowych w ostatniej chwili, braku informacji w zakresie indywidualnych not jurorów i cząstkowego wyniku głosowania publiczności. Stawiam pytanie o zachowanie zasad transparentności niezbędnego dla nadawcy publicznego. Kolejny rok i kolejny problem związany z etyką - ocenił.

 

TVP wyjaśnia: wcześniejsza godzina to błąd systemu

Jak to możliwe, że portal TVP.pl opublikował trafne wyniki na kilka godzin przed rozstrzygnięciem preselekcji? Zapytana o to Telewizja Polska wyjaśnia: - Wydawca serwisu tvp.pl pracę nad artykułem o reprezentancie Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji rozpoczął o godz. 15:33, aby w momencie podania wyników głosowania jedynie uzupełnić zwycięzcę i jak najszybciej opublikować cały tekst. Niestety w systemie zarządzania treścią zapisany został moment utworzenia pliku, zamiast godziny publikacji, czyli 20:56.

Podczas koncertu nie podano wyników głosowania SMS-owego. Telewizja Polska uczyniła to dopiero w poniedziałek. Najwięcej głosów od widzów otrzymał Jann, Blanka była druga. U jurorów zwyciężyła Blanka, a Jann był dopiero czwarty. Publikacja wyników głosowania widzów jednak nie kończy sprawy, bo pojawił się apel o ujawnienie, jak głosowali poszczególni jurorzy.

 

Eurowizyjne media apelują: więcej transparentności

W poniedziałek wieczorem przedstawiciele pięciu redakcji piszących o Eurowizji wystosowali wspólne oświadczenie, w którym deklarują "podjęcie wspólnych działań, które mają na celu zapewnienie pełnej transparentności" polskich preselekcji do Eurowizji.

- Zamierzamy wywrzeć wspólny nacisk na Telewizję Polską, aby opublikowała szczegółowe wyniki głosowania jurorów i telewidzów, w tym liczbę głosów, która spłynęła na poszczególnych uczestników w wyniku głosowania SMS - czytamy w oświadczeniu. Dalej jest w nim także mowa o poddaniu wyników audytowi niezależnej, zewnętrznej firmy. Firma ta miałaby także prześwietlić "niezależność jurorów względem uczestników". - Prosimy o cierpliwość - kończą swoją deklarację przedstawiciele portali piszących o Eurowizji.

 

Kim jest zwyciężczyni preselekcji?

Trzeba też zauważyć, że Blanka była też promowana przez TVP -  śpiewała "Solo" podczas zeszłorocznego "Sylwestra Marzeń" w TVP2. W zeszły piątek wystąpiła też w czasie programu "You Can Dance. Nowa generacja", także emitowanego w Dwójce, była też niedawno na nagraniach programu TVP1 „Jaka to melodia?”.

Blanka Stajkow to w połowie Polka, w połowie Bułgarka. Już jako nastolatka wiedziała, że swoje życie pragnie związać z muzyką. Na scenie nie tylko śpiewa, wykonuje też skomplikowanie układy choreograficzne, a także staje za konsoletą jako didżejka.

Kompozytorami utworu "Solo" są Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec, Bartłomiej Rzeczycki, Marcin Górecki oraz sama Blanka, zaś autorami tekstu są Blanka, Maria Droberg i Julia Sundberg.

1,45 mln widzów polskich preselekcji do Eurowizji 2023 w TVP1 i TVP Polonia

Pokazane w niedzielę po południu w TVP1 i TVP Polonia polskie preselekcje do Eurowizji 2023 oglądało średnio 1,45 mln widzów - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Średnia widownia relacji na dwóch antenach wyniosła 1,45 mln osób. Przełożyło się to na 10,58 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 7,98 proc. w grupie komercyjnej 16-49 (AMR na poziomie 351 tys. osób) oraz 7,73 proc. w grupie 16-59 (AMR - 505 tys. widzów) - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

W TVP1 polskie preselekcje do Eurowizji 2023 śledziło średnio 1,36 mln widzów, a TVP Polonia było to 86 tys.

Finał w Liverpoolu

Eurowizja 2023 w Liverpoolu Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja 2023 r. w Liverpoolu. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Europejska Unia Nadawców powierzyła organizację konkursu nadawcy publicznemu z Wielkiej Brytanii we współpracy z telewizją ukraińską.

Na scenie zaprezentuje się 37 państw. Nasz reprezentant wystąpi 11 maja w drugim półfinale, w drugiej połowie konkursowej stawki.

Dołącz do dyskusji: Eurowizyjny koncert pełny kontrowersji, TVP odpowiada na zarzuty. Show zobaczyło 1,45 mln widzów

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SC
Eurowizja to synonim muzycznej tandety, który przyciąga dosyć charakterystycznych i specyficznych wykonawców.
odpowiedź
User
Trobek
Co oni wyprawiają TVP...najpierw wyniki potem kłamią teraz znowu nic smarują wszystko
odpowiedź
User
Jurek
Ustawka TVP zrobili
odpowiedź