SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Katolicka telewizja z darmową koncesją od KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała wrocławskiej Fundacji Vide et Crede koncesję na nadawanie kanału telewizyjnego EWTN Polska. KRRiT uznała katolicką stację za nadawcę społecznego i tym samym zwolniła ją z opłat za koncesję.

Koszt koncesji satelitarnej to 10 tys. zł. Nie muszą go pokrywać nadawcy społeczni. W Polsce to Radio Maryja, Radio Fara, Radio Jasna Góra, Radio Orthodoxia, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Radio Katolickie Zbrosza Duża, Ain Karim Radio Skomielna Czarna i Katolicka Telewizja Serbinów.

Nadawcy społeczni nie mogą emitować reklam ani pobierać opłat od operatorów kablowych lub platform cyfrowych.

Muszą upowszechniać działalność wychowawczą i edukacyjną, respektować chrześcijański system wartości i zmierzać do ugruntowania tożsamości narodowej.

EWTN Polska zapłaciła tylko 2200 zł opłaty administracyjnej za udzielenie koncesji.

Konkurencja dla telewizji Trwam

Telewizja Trwam nie jest nadawcą społecznym, więc może emitować reklamy. Dociera do mieszkańców całej Polski dzięki emisji w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Z decyzji KRRiT wynika, że EWTN Polska ma trafić do multipleksów testowych firmy BCAST w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. Tym samym będzie jedynym naziemnym konkurentem stacji ojca Tadeusza Rydzyka.

Regularny przekaz kanału ma ruszyć na początku 2022 roku, a wcześniej mogą być prowadzone emisje testowe.

W USA stacja wystartowała w 1981 roku

EWTN Polska wywodzi się z globalnej, dostępnej w ponad 150 krajach, katolickiej sieci telewizyjnej EWTN: Eternal Word Television Network (Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa), która skupia się na głoszeniu prawdy zgodnie z definicją Magisterium Kościoła Rzymskokatolickiego. W USA stacja wystartowała w 1981 roku, później stopniowo zwiększając zasięg. W Polsce zadebiutowała 19 października 2018 roku, ale na podstawie zagranicznej koncesji. Polska pozwoli m.in. na na emisję naziemną.
Sieć telewizyjna EWTN służy wierze i nauczaniu kościoła a jej celem jest zapewnienie środków, za pomocą których różne organizacje w kościele będą miały nowy, ogólnopolski ośrodek wyrażania opinii. Całość produkowanych materiałów ukierunkowana jest na ewangelizację oraz budowanie fundamentów wiary. Kanał EWTN Polska utrzymuje się z dobrowolnych darowizn widzów, nie są w nim nadawane reklamy i jest dostępny nieodpłatnie.

Zgodnie z koncesją, EWTN Polska ma nadawać programy nie krócej niż przez 12 godzin na dobę. Treści zawarte w programie mają być zgodne z Nauką Społeczną Kościoła Katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promowały będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Wiele transmisji z Polski i ze świata

Nadawca we wniosku koncesyjnym zapowiedział, że w ofercie stacji znajdą się liczne transmisje na żywo.

Między innymi z Adoracji Najświętszego Sakramentu z Kaplicy w Niepokalanowie, Mszy Świętych, modlitw i okazjonalnych uroczystości z najważniejszych sanktuariów w Polsce m.in. z Jasnej Góry, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik koło Krakowa, Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, Bazyliki św. Jadwigi w Trzebicy, Kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje na żywo z najważniejszych ośrodków katolickich na świecie m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej, Medjugorie.

Ponadto będzie można oglądać produkcje własne nadawcy oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnikowe, kulinarne, pielgrzymkowe.

EWTN zapowiada też obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie np. Spotkania Młodzieży w Lednicy, Spotkanie Młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny.

Czwarty w historii ogólnopolski kanał religijny

Najbardziej znaną stacją o charakterze religijnym w Polsce jest telewizja Trwam, która ruszyła w 2003 roku. W latach 1995-2001 nadawała też Telewizja Niepokalanów, która została zastąpiona przez telewizję Puls. Między 2001 i 2003 roku można było oglądać Telewizję Niepokalanów 2. Stacja z powodu ówczesnych kłopotów finansowych Pulsu zakończyła jednak nadawanie. Później Franciszkanie sprzedali udziały w stacji i jej ramówki zniknęły religijne programy. W latach 2007-2015 działała jeszcze Religia.tv, założona przez Grupę ITI. Z projektem byli związani m.in. ks. Kazimierz Sowa, Szymon Hołownia, Ryszard Petru czy o. Maciej Zięba. W 2013 roku Grupa ITI przestała finansować kanał. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI tłumaczył, że powodem było „nieosiągnięcie zakładanych wyników oglądalności i rentowności”. Na przykład w II kwartale 2012 roku Religia.tv miała 0,06 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W 2020 roku telewizja Trwam miał 0,55 proc. udziału w rynku telewizyjnym. To o 0,17 pkt. proc. więcej niż w 2019 roku - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Dołącz do dyskusji: Katolicka telewizja z darmową koncesją od KRRiT

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mordo Siuris
No proszę. I nie musieli dwa lata czekać na przyznanie koncesji.
odpowiedź
User
Tukla
Może Hołownia założy kolejną telewizję pseudokatolicką.
odpowiedź
User
parafianka Zofia
Jak miło. Za darmo. I od ręki. Wzruszyłam się, w jakim pięknym kraju żyjemy.
odpowiedź