SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przez błąd Facebooka sprawdzono, kto pisze na fanpage’ach. Dyrektor w PKO BP u Morawieckiego, publicysta Deon u Hołowni

Wskutek błędu na Facebooku przez kilka godzin można było sprawdzać, kto współprowadzi popularne fanpage’e. Okazało się, że na stronie Mateusza Morawieckiego wpisy publikuje dyrektor ds. marketingu sportowego PKO BP Mariusz Chłopik, na fanpage’u Antoniego Maceierewicza - Edmund Janniger, a na fanpage’u Szymona Hołowni - m.in. publicysta Deon.pl Karol Wilczyński.

Wpis na fanpage'u Mateusza Morawieckiego zamieszczony przez Mariusza ChłopikaArticle

Błąd na Facebooku spowodował, że w wersji desktopowej portalu po kliknięciu przy wpisach edytowanych po zamieszczeniu w opcję „Pokaż historię edycji” można było zobaczyć nie tylko treść poszczególnych wersji wpisu, lecz także to, z jakiego profilu osobowego je zamieszczano.

Informacje o tej luce pojawiły się w piątek po południu. Dziennikarze zaczęli sprawdzać pod tym względem niektóre fanpage’e, przede wszystkim polityków i partii. Ponieważ błąd szybko naprawiono, nie zdążono szczegółowo przeanalizować wielu wpisów z różnych fanpage’u, ujawniono tylko pojedyncze screeny pokazujące administratorów.

Dyrektor w PKO BP u Morawieckiego, Janniger u Macierewicza

Z opublikowanego screena wynika, że jeden z wpisów na fanpage’u premiera Mateusza Morawieckiego zamieścił Mariusz Chłopik, dyrektor ds. marketingu sportowego w PKO Banku Polskim, a wcześniej m.in. dyrektor komunikacji korporacyjnej i marketingu w Agencji Rozwoju Przemysłu. Kiedy kilka miesięcy temu pochwalił się na Twitterze narodzinami dziecka, gratulował mu Morawiecki.

Kilka wpisów na fanpage’u byłego ministra obrony narodowej zamieścił Edmund Janniger, asystent Macierewicza w resorcie. W grudniu ub.r. Onet ujawnił, że Polska Fundacja Narodowa sfinansowała podróż i pobyt Jannigera w USA.

Jeden z wpisów na fanpage’u Beaty Szydło, byłej premier, a obecnie europosłanki, edytował Paweł Rybicki, który pracę w kancelarii premiera zaczął pod koniec 2015 roku, niedługo po powołaniu rządu Szydło. Pełnił tam różne funkcje.

Natomiast kilka wpisów na fanpage’ach Ministerstwa Sprawiedliwości i jego szefa Zbigniewa Ziobro opublikował Dariusz Matecki. To bloger i radny PiS w Szczecinie, współpracuje z resortem sprawiedliwości od kilku lat, odpowiadając za aktywności komunikacyjne w mediach społecznościowych. Według Wirtualnej Polski jego ostatnia umowa obowiązywała od czerwca ub.r. do początku stycznia br., Matecki dostawał miesięcznie 3 tys. zł netto. Przez media był łączony z mocno prawicowymi profilami facebokoowymi.

Zwrócono też uwagę, że jesienią ub.r. w ramach śledztwa dotyczącego mowy nienawiści na fanpage'u "Stop Islamizacji Europy” prowadzonym przez Dariusza Mateckiego policja przeszukała mieszkanie Mateckiego, zabezpieczono m.in. komputer i telefon. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

- Pytanko. Jak oceniacie rzetelność śledztwa prowadzonego przez szeregowego prokuratora ws. człowieka odpowiadającego za wizerunek prokuratora generalnego? - skomentowała Kataryna, felietonistka "Wprost".

U Hołowni publicysta Deon, u Korwin-Mikkego szef wMeritum.pl

Na początku stycznia wpisy na fanpage’u Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta, a wcześniej dziennikarza, zamieszczali m.in. Mateusz Wojnarowski, Paweł Cywiński i Karol Wilczyński. Ten ostatni to publicysta związany m.in. z Deon.pl, pismami „Więź” i „Znak”, prowadzi Islamistablog.pl.

- Okej, skoro screeny z Facebooka krążą już wszędzie po sieci i po największych portalach, nie ma sensu trzymać w sekrecie. O których wiecie, to wiecie, ale warto zapytać jeszcze Szymona Hołownię dlaczego jego profil współprowadzą dziennikarze? Czy to transparentne i uczciwe? - spytał na Twitterze Marcin Makowski z „Do Rzeczy” i Wirtualnej Polski.

Z kolei administratorem fanpage’a Janusza Korwin-Mikkego jest Michał Wojtak, założyciel i redaktor naczelny wMeritum.pl.

Ostatnie wpisy na fanpage'u szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza zamieszczono z profilu z imieniem i nazwiskiem po hebrajsku i bez zdjęcia głównego.

Wśród administratorów fanpage’a Sok z Buraka - mocno krytykującego obecną władzę, a promującego Platformę Obywatelską - jest Marcin Mycielski. Odpowiadał za międzynarodową działalność Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie współpracuje z Fundacją Otwarty Dialog, której współzałożycielka Ludmiła Kozłowska w połowie ub.r. została na pewien czas wydalona z Polski.

We wrześniu ub.r. tygodnik „Sieci” ujawnił, że założyciel Soku z Buraka Mariusz Kozak-Zagozda od półtora roku jest zatrudniony w PO, a od kwietnia br. także w urzędzie miejskim Warszawy. Rzecznik warszawskiego ratusza Kamil Dąbrowa to potwierdził, zaznaczając, że umowa z Kozakiem-Zagozdą niebawem wygasa. - Niech mi ktoś pokaże jeden hejterski wpis tej osoby na ratuszowych stronach - skomentował.

Natomiast wpis na fanpage’u TV48 - wspierającego obóz rządzący i krytykujący opozycję - zamieścił Samuel Pereira, redaktor naczelny TVP.info. Na Twitterze od jesieni 2015 roku działał profil Depeshe48, po tym jak konto TVN48 zostało zablokowane po interwencji TVN.

Według wielu twitterowiczów profile TVN48 i Depeshe48 prowadził Samuel Pereira. - To jest tajemnica poliszynela i nie chciałbym tego zmieniać :) - odpowiedział Pereira portalowi Wirtualnemedia.pl jesienią 2015 roku. - To profil nieskupiający się na osobie, a idei. Konserwatywne wartości, sprzeciw wobec hipokryzji i media watch - opisał profil Depeshe48.

To, że Samuel Pereira administruje fanpage’em TV48, zauważył Marcin Dobski, zarzucając mu, że jest hejterem. - Ten gość od kilku miesięcy przyczepił się i męczy bułę strasznie, a zapomina wspomnieć o jednym drobnym szczególe: Ta jego obsesja, te końskie galopy urażonego ego zaczęły się, gdy odrzuciłem jego prośbę o dołączenie do redakcji portalu tvp.info - skomentował Pereira.

- Pojawiły się "demaskatorskie" wpisy o tym, kto prowadzi @zelazna_logika i @NZGoebbelsa. Ci ludzie (w przeciwieństwie do adminów hejterskich stron PO) mają powód do dumy. Stron ujawniających kłamstwa polityków i fake mediów powinno być jak najwięcej. Dzięki nim demokracja lepsza - dodał szef TVP.info.

Kto pisze u Thunberg, Lewandowskiego i Trumpa?

Wpis na fanpage’u prezydenta USA Donalda Trumpa zamieścił w piątek Mike Hahn, członek sztabu Trumpa odpowiadający za komunikację w internecie. Dwa posty na fanpage’u Cristiano Ronaldo opublikowała Joana Moura Bessa (według profilu na Linkedin zajmuje się marketingiem internetowym w portugalskiej agencji Polaris Sports), a na fanpage’u Roberta Lewandowskiego publikował Maciej Dutkowski, dyrektor kreatywny w uruchomionej w połowie 2017 roku przez Roberta i Annę Lewandowską agencji Stor9_.

Natomiast na fanpage’u szwedzkiej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg pisał jej ojciec Svante.

 

Dołącz do dyskusji: Przez błąd Facebooka sprawdzono, kto pisze na fanpage’ach. Dyrektor w PKO BP u Morawieckiego, publicysta Deon u Hołowni

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mediowiec
Dosyć jednostronna analiza
odpowiedź
User
za to mam płacić abonamnent?
Taki załgany gnojek jak Pereira, specjalista od preparowania fejknewsów szefem TVPInfo. Takie rzeczy tylko w państwie PiS.
odpowiedź
User
Kiba Szamer
To nie był błąd, to nyło celowe uderzenie wiadomych sił w nasze państwo!
Żymianie są wszędzie!
odpowiedź