SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Białoruskie KGB podszywało się na Facebooku pod polskich dziennikarzy i aktywistów. Usunięto fałszywe profile i grupy

Koncern Meta poinformował w środę o usunięciu szeregu fałszywych grup i profili na Facebooku i Instagramie, zamieszczających posty związane z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi zarówno o działające z Polski grupy zniechęcające migrantów do przyjazdu, jak i działające na Białorusi grupy krytykujące polskie działania.

Wpisy na fałszywych profilach założonych na BiałorusiArticle

W opublikowanym w środę raporcie firma Meta poinformowała, że usunęła 41 fałszywych kont i pięć grup na Facebooku oraz cztery konta na Instagramie działających z Białorusi. Działalność tych użytkowników, podszywających się pod dziennikarzy i aktywistów z Polski, Litwy i innych krajów UE, miała być skupiona na ostrej krytyce traktowania migrantów przez Polskę i próbach zainteresowania swoimi postami organizacji na rzecz migrantów.

Do grup stworzonych przez fałszywe konta z Białorusi dołączyło mniej niż 1400 osób, zaś profile miały mniej niż 200 obserwujących je osób.

- Łączymy to z białoruskim KGB - zaznaczono w komunikacie Mety.

Fałszywe profile i grupy na FB i Instagramie także w Polsce

Jednocześnie Meta poinformowała o usunięciu 31 fałszywych kont, dwóch facebookowych wydarzeń, trzy grupy na Facebooku i czterech kont na Instagramie, których działalność zdawała się być obliczona na zniechęcenie migrantów na Białorusi i w krajach Bliskiego Wschodu przed próbą przekroczenia granicy z Polską.

Fałszywe profile zakładane przez osoby w Polsce miały m.in. rozpowszechniać filmy i materiały, pokazujące brutalne traktowanie migrantów przez białoruskie wojsko, a także trudności życia migrantów w Europie.

"[Fałszywe profile] publikowały też wpisy, dotyczące surowej polityki antymigracyjnej w Polsce i antyimigranckiej działalności neonazistów" - czytamy w dokumencie.

Do jednej z grup założonych przez fake konta dołączyło ponad 600 osób, zaś udział w jednym z organizowanych wydarzeń zgłosiło 90 osób. Wszystkie podejrzane konta zostały założone w ostatnich tygodniach i większość została usunięta w listopadzie.

Według raportu, obie grupy fałszywych użytkowników tworzyły profile z wykorzystaniem generowanych komputerowo zdjęć.

Eksperci doradzający Meta zidentyfikowali też dwie inne operacje wpływu: jedną pochodzącą z Palestyny i powiązaną z Hamasem oraz drugą powiązaną z chińskimi firmami państwowymi, której celem miało być zdyskredytowanie teorii o tym, że pandemia Covid-19 była związana z "wyciekiem" koronawirusa z laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii.

W tym drugim przypadku chińscy użytkownicy "stworzyli" fikcyjnego szwajcarskiego biologa, którego wypowiedzi jako eksperta później znalazły się m.in. w chińskich mediach państwowych.

Pod koniec listopada br. Facebook udostępnił w Polsce system Facebook Protect służący do ochrony przed przejęciem szczególnie narażone na ataki konta, należące do obrońców praw człowieka, polityków oraz dziennikarzy.

W trzecim kwartale br. globalnie z Facebooka przynajmniej raz w miesiącu korzystało 2,91 mld osób, a z wszystkich platform koncernu Meta (także Instagrama, WhatsAppa i Messengera) - 3,58 mld.

Dołącz do dyskusji: Białoruskie KGB podszywało się na Facebooku pod polskich dziennikarzy i aktywistów. Usunięto fałszywe profile i grupy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widzek
To jeszcze nic. Jest wielu niemieckich i rosyjskich agentów podszywających się pod polskich polityków i dziennikarzy i tfu! aktywistów. To jest prawdziwy dramat.
odpowiedź
User
Tyle w temacie
Pod większość dziennikarzy i aktywistów nie trzeba się nawet podszywać, w swej antyrządowej gorączce są sprawniejsi niż agenci ze wschodu....
odpowiedź
User
grzegorz
W Polsce nie trzeba się podszywać pod aktywistów. Wystarczy spojrzeć co ostatnio wyprawia Ochojska.
odpowiedź