SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Facebooka kasuje profile antyrządowe i oskarżające Polaków o rasizm. Stało za nimi białoruskie KGB

Koncern Meta (właściciel Facebooka) poinformował w czwartek o usunięciu fałszywych grup i profili m.in. na Facebooku związanych z białoruskim KGB i zamieszczających posty oskarżające Polskę o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu i nawołujące do protestów przeciwko polskiemu rządowi.

Białoruś. Operacja milicji na ulicach Mińska (PAP/EPA, Fot: TATYANA ZENKOVICH)Article

W opublikowanym w czwartek raporcie firma poinformowała, że "powiązane z rządami Rosji i Białorusi podmioty zaangażowane były w cyberszpiegostwo i operacje wywierania ukrytego wpływu online".

Działalność ta obejmowała przede wszystkim zagadnienia związane z ukraińskim przemysłem telekomunikacyjnym, światowym i ukraińskim sektorem obronnym i energetycznym; platformami technologicznymi; oraz dziennikarzami i działaczami na Ukrainie, w Rosji i za granicą.

Operacje te nasiliły się na krótko przed rosyjską inwazją - podaje Meta.

Wykryto i usunięta m.in. skoordynowaną akcję powiązaną z białoruskim KGB, której konta i profile zaczęły publikować w języku polskim i angielskim informacje o poddaniu się wojsk ukraińskich bez walki i ucieczce przywódców państwowych z kraju 24 lutego, czyli w dniu rozpoczęcia wojny przez Rosję.

Wcześniej ten sam podmiot związany z KGB "skupiał się przede wszystkim na oskarżaniu Polski o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu" - czytamy w raporcie.

Zobacz: Amerykanie zablokowali rosyjski cyberatak. Usunęli malware z tysięcy urządzeń na świecie

Na Facebooku wydarzenie nawołujące do antyrządowych protestów

Ponownie 14 marca fałszywe konto związane z białoruskimi służbami bezpieczeństwa stworzyło w Warszawie wydarzenie nawołujące do protestowania przeciwko polskiemu rządowi. Konto i wydarzenie usunęliśmy tego samego dnia - podaje Meta.

Oprócz tego koncern zaobserwował wzrost próby włamań na konta na Facebooku dziesiątek osób należących do ukraińskiego personelu wojskowego i publikacji filmów wzywających armię do poddania się, tak jakby te posty pochodziły od legalnych właścicieli kont.

Wykryto i usunięto również sieć powiązaną z osobami wywodzącymi się z regionu Ługańska na Ukrainie, których działalność koncentrowała się wokół dwóch portali promujących prorosyjskie komentarze na Kaukazie i Ukrainie oraz niewielkiej liczby kont m.in. na Facebooku i Telegramie.

Zobacz: Meta zablokowała w Ukrainie profile rosyjskich mediów, Mapy Google bez danych o ruchu na żywo

Hakerzy dezinformują, Meta kasuje konta

Właściciel Facebooka poinformował też o udaremnieniu wznowionej kampanii dezinformacyjnej, za którą stoi grupa hakerska Ghostwriter. Trolle udawali w internecie ukraińskich oficerów, którzy promowali narrację o "szerzeniu przemocy przez NATO, a nie Rosję" na terytorium Ukrainy. Badacze Mandiant już w ubiegłym roku wiązali grupę Ghostwriter z białoruskimi służbami. Propaganda forsowana przez grupę celowała głównie w Ukrainę, Litwę, Łotwę, Polskę i Niemcy. Celami ataków były też ruchy opozycyjne, media i dziennikarze.

Zobacz: Kaspersky uznany przez władze USA za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Meta udaremnia także propagandowe wysiłki Agencji Badań Internetowych (IRA), sterowanej z Rosji. Grupa miała udawać w mediach społecznościowych zachodnich działaczy praw człowieka oraz przerzucać winę na NATO za wojnę w Ukrainie.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Facebooka kasuje profile antyrządowe i oskarżające Polaków o rasizm. Stało za nimi białoruskie KGB

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
życzliwy
skasowano profile wyborczej, oko.press, tok.fm i PAH?
odpowiedź
User
Brawo!
Bardzo dobrze że facebook jest oczyszczany.
odpowiedź
User
Tomasz
Ochojska się zapłacze :)))))))))
odpowiedź