SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook kupuje za miliard dolarów firmę CTRL-Labs, która chce czytać nam w myślach

Facebook przejął firmę CTRL-Labs, która tworzy specjalną opaskę pozwalającą na kontrolowanie komputera za pomocą myśli. Wartość transakcji wyniosła blisko miliard dolarów.

Article

Dzięki opasce tworzonej przez CTRL-Labs można przesuwać kursor na ekranie komputera, a nawet grać w proste gry znane ze smartfonów. Wszystko to wyłącznie przy pomocy myśli. Jak to możliwe? CTRL-Labs stworzył specjalne bransoletki, które po umieszczeniu na ramieniu człowieka monitorują aktywność neuronalną jego mózgu i pozwalają przewidzieć, o jakich ruchach fizycznych myśli, nawet jeśli sam się nie porusza. W ten sposób obraz aktywności neuronów jest przetwarzany w ruch na ekranie komputera.

- Możesz trzymać ręce w kieszeniach. To nie sam ruch, a intencja jego wykonania będzie kontrolowała komputer - wyjaśniał Thomas Reardom, dyrektor zarządzający CTRL-Labs, podczas grudniowej konferencji poświęconej nowoczesnym technologiom.

Przejęcie za miliard dolarów

Takim nowoczesnym rozwiązaniem od dłuższego czasu zainteresowany jest Facebook, który już w 2017 roku zapowiadał interfejs łączący mózg i komputer, dzięki którem ludzie za pomocą myśli mogliby pisać na ekranie.

Czytaj również: Filmy wideo z ankietami, treści AR i grywalne reklamy - Facebook wprowadza nowe formaty dla marek

Wszystko wskazuje więc na to, że we wprowadzeniu śmiałego pomysłu w życie firmie pomoże właśnie startup CTRL-Labs, który został przejęty przez Facebooka za kwotę opiewającą na blisko miliard dolarów.

To pierwsze tak duże przejęcie od czasu, gdy w 2014 roku firma Marka Zuckerberga kupiła Oculus Rift - producenta gogli do wirtualnej rzeczywistości. Pracownicy CTRL-Labs dołączą do zespołu Facebook Realisty Labs, który pracuje nad produktami związanymi właśnie z rozwojem rozszerzonej rzeczywistości.

- Mamy nadzieję zbudować tego rodzaju technologię na dużą skalę i szybciej wprowadzić ją do produktów konsumenckich - powiedział Andrew Bosworth, szef zespołu Facebook Reality Labs.

CTRL-Labs to czteroletni startup zatrudniający dziesiątki osób. Jak wynika z informacji podanych przez Crunchbase, udało mu się zgromadzić 67 mln dol. kapitału podwyższonego ryzyka. Jego przejęciem zainteresowani byli również tacy technologiczni giganci, jak Google, Amazon, Spark Capital, Alexa Fund czy Founders Fund.

W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczu koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook kupuje za miliard dolarów firmę CTRL-Labs, która chce czytać nam w myślach

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Spokojnie. Jeśli będziemy głupieli w dotychczasowym tempie, to niedługo nie będzie czego czytać.
14 0
odpowiedź
User
Janusz
mind control w praktyce : ) ot, kolejny niegroźny biznes...
6 1
odpowiedź
User
Jacek Łaszczok
Facebookpunk 2077, najlepsza gra wojenna
3 0
odpowiedź
User
Jarosso_offcial
Orlen powinien to kupić Kubicy!
0 0
odpowiedź
User
rycho
komputer Jachiry przepali sie momentalnie
0 0
odpowiedź