SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook zablokuje użytkowników za bakłażany i brzoskwinie? „To kwestia kontekstu, a nie obrazka”

Facebook wprowadził zmiany w swoich Standardach społeczności, w których uznał za niedozwolone wykorzystywanie ikon emoji do działań o charakterze nagabywania seksualnego. Pojawiły się informacje o tym, że teraz serwis będzie blokował konta użytkowników publikujących grafiki przedstawiające np. bakłażany, brzoskwinie czy ogórki. Firma jednak zaprzecza takiej interpretacji. - Takie emoji będą usuwane tylko wtedy, gdy służą oferowaniu nagich zdjęć czy poszukiwaniu partnerów seksualnych. Grafiki umieszczone w innych kontekstach nie będą usuwane - zapewnia Facebook w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Article

Zmiany w Standardach społeczności Facebooka zostały dokonane pod koniec października br. Niektóre z nich dotyczą punktu związanego z nagabywaniem seksualnym na platformie.

- Ludzie korzystają z Facebooka, żeby dyskutować na temat przemocy seksualnej i wykorzystywania oraz aby zwracać uwagę na te problemy – wyjaśnia Facebook na stronach Standardów społeczności. - Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne, dlatego chcemy umożliwiać tego typu dyskusje. Niemniej stawiamy granicę w miejscu, w którym treści zaczynają służyć do ułatwiania, promowania lub koordynowania kontaktów seksualnych między osobami dorosłymi.

W jednym z punktów pojawił się zapis mówiący o tym, że w serwisie nie wolno publikować „ikon emoji specyficznych dla danego kontekstu i powszechnie uważanych za nacechowane seksualnie”.

Liczy się kontekst, a nie obrazek

Po wprowadzeniu wspomnianych zmian w regulaminie Facebooka w mediach pojawiły się informacje mówiące o tym, że w związku z nimi karani i blokowani będą ci użytkownicy, którzy na swoich kontach opublikują np. emoji lub inny graficzny wizerunek bakłażana bądź brzoskwini ze względu na ich możliwe skojarzenia o charakterze erotycznym bądź seksualnym. Trzeba dodać, że w Zasadach społeczności Facebook nie podał takich obrazów jako konkretnego przykładu, trudno więc ocenić z jakiego powodu w doniesieniach medialnych pojawił się akurat bakłażan i brzoskwinia.

Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl w rozmowie z Facebookiem nie jest prawdą że serwis będzie karał wszystkich użytkowników za podobne grafiki, istotny jest tutaj bowiem bardzo określony kontekst w którym takie treści występują.

- Treści zawierające ikony emoji powszechnie uważane za nacechowane seksualnie będą usuwane z Facebooka oraz Instagrama tylko wtedy, gdy służą zawoalowanemu oferowaniu lub poszukiwaniu nagich zdjęć, seksu, partnerów seksualnych lub rozmów erotycznych. Nie podejmujemy natomiast działań w stosunku do samych emoji występujących bez określonego kontekstu - zapewnia w komunikacie przesłanym do naszej redakcji biuro prasowe Facebooka.

W III kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 17,6 miliardów dolarów, a zysk netto sięgnął ponad 6 miliardów dolarów. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,5 miliarda.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook zablokuje użytkowników za bakłażany i brzoskwinie? „To kwestia kontekstu, a nie obrazka”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebastian
To jest bezsensowne to co oni robią. Ciekawe kiedy dokładnie nastąpi ta zmiana napisu jeśli ma być w najbliższym tygodniu.
9 0
odpowiedź
User
🍆🍑🥒
Dostanę 🍌?
17 0
odpowiedź
User
Amman
Jestem bardzo ciekaw, jak ten kontekst będą oceniać.
12 0
odpowiedź