SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook zapłaci 52 mln dolarów odszkodowania moderatorom za pracę w trudnych warunkach

Facebook zgodził się zapłacić 52 mln dolarów rekompensaty ponad 11 tys. moderatorów, którzy pozwali go za straty psychiczne, jakie odnieśli z powodu narażenia ich na czytanie ekstremalnych treści na platformie społecznościowej. Najbardziej poszkodowani dostaną po 50 tys. dolarów, pozostali co najmniej 1 tys. dolarów.

Jako pierwsza Facebooka pozwała we wrześniu 2018 r. Selena Scola, była moderatorka treści. Jak twierdziła, po dziewięciu miesiącach pracy, kiedy była stale narażona na obrazy gwałtów i morderstw na Facebooku, rozwinął się u niej zespół stresu pourazowego (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD). Dołączyło do niej ponad 11 tys. obecnych i byłych moderatorów z Kalifornii, Arizony, Teksasu i Florydy.

Skalę obciążenia psychicznego moderatorów ujawnił amerykański portal "The Verge" w ubiegłym roku. Poinformował, że niektórzy moderatorzy treści na Facebooku, których platforma społecznościowa wynajęła do pracy za pośrednictwem firm zewnętrznych, zmieniali poglądy na skrajne po tym, jak byli przez wiele miesięcy narażeni na czytanie nacjonalistycznych treści i teorii spiskowych.

Z kolei u innych rozwinął się zespół stresu pourazowego, bo musieli oglądać akty terrorystyczne, pedofilskie i zoofilskie. Aby sobie poradzić z emocjami, niektórzy moderatorzy używali marihuany, od której się uzależnili. Jak się okazało, większość z nich była przepracowana, a zarabiali tylko 28 800 dolarów rocznie (2 400 dolarów miesięcznie).

Niektórzy moderatorzy dostaną po 50 tys. dolarów

Byli moderatorzy oskarżali firmę Marka Zuckerberga o to, że nie zapewniła im właściwej pomocy psychologicznej, kiedy mieli do czynienia ze szkodliwymi dla nich treściami na Facebooku. Platforma społecznościowa zgodziła się zapłacić sumę 52 mln dolarów byłym i obecnym moderatorom.

Ugoda z moderatorami została podpisana w ubiegły piątek, ale dopiero teraz dowiedziały się o niej media. Moderatorom, u których zdiagnozowano problemy psychiczne, m.in. zespół stresu pourazowego czy depresję, Facebook wypłaci odszkodowanie do wysokości 50 tys dolarów. Pozostali dostaną co najmniej 1 tys. dolarów rekompensaty.

- Szkoda, jaką ponieśli w wyniku tej pracy, jest realna i poważna, więc dobrze, że poszkodowani dostaną prawdziwą, znaczącą pomoc - skomentował ugodę prawnik Steve Williams, reprezentujący powodów.

Gigant mediów społecznościowych zapewnił, że zmieni swoje postępowanie wobec moderatorów, m.in. wprowadzi obowiązkowe sesje doradztwa psychologicznego, wpłynie też na firmy zewnętrzne, które ich zatrudniają, aby zwiększyły wsparcie dla swoich pracowników.

Większe przychody Facebooka

Przychód Facebooka sięgnął w I kwartale 2020 roku 17,74 miliarda dolarów. To o 18 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (15,08 mld USD). Przychód z reklam firmy wyniósł 17,44 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 17 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w I kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 4,9 miliarda dolarów, w porównaniu do 2,43 miliarda dolarów zysku w I kwartale roku 2019 (+102 proc.).

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników Facebooka na koniec marca br. wynosiła 2,6 miliarda - o 10 proc. więcej w skali roku. O 11 proc. wzrosła liczba osób codzienne odwiedzających portal - do 1,73 miliarda. Facebook nie podał ile osób korzysta z jego mobilnej odsłony.

Facebook podał także, że z całej rodziny jego produktów, w tym Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa, każdego dnia korzystało w I kwartale 2,36 miliarda ludzi na świecie (+12 proc. r/r), a 2,99 miliarda ludzi (+11 proc. r/r) przynajmniej jednej z tych usług używało minimum raz w miesiącu.

Dołącz do dyskusji: Facebook zapłaci 52 mln dolarów odszkodowania moderatorom za pracę w trudnych warunkach

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
z a u k r y w a n i e p r a w d y a r e s z t o w a c b a n d y t e n a c z e l n e g o w i r t u a l n e m e d i a . p l - t o p a t r o n d i g i t a l o w e g o, k o m e r c y j n e g o b i z n e s u, o p a r t e g o o p r z e s t e p c z e m e c h a n i z m y.
p r a w d e o p o r t a l u I n t e r i a z n a j d z i e s z p o s r e d n i o n a a d r e s i e - m . i n t e r i a . p l / s e r w i s / f o r u m - k a t e g o r i a l o k a l n e i t e m a t " p o r a d y d l a w i r t u a l n e m e d i a " :) De ri ck
odpowiedź
User
cukier
czyli jak wyciagnac dodatkowa kase :-)
odpowiedź