SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2021 rok rekordowy pod względem fake newsów

Stowarzyszenie Demagog w podsumowaniu za 2021 rok podkreśla, że jakość debaty publicznej w Polsce sukcesywnie spada. „Po raz pierwszy w historii, wśród wypowiedzi polityków, tych nieprawdziwych (fałsz i manipulacja) było więcej niż prawdziwych” - alarmuje.

Demagog podsumował ubiegły rok w fake newsachArticle

W 2021 roku analitykom Demagoga udało się zweryfikować łącznie 608 wypowiedzi polityków i osób publicznych. Okazuje się, że wypowiedzi nieprawdziwych (135 fałszów i 144 manipulacji – 45,88 proc.) było więcej niż prawdziwych (277 – 45,55 proc.). „Taka sytuacja zdarza się na naszym portalu po raz pierwszy” - przyznaje Małgorzata Kilian, prezes Stowarzyszenia.

Czytaj też: Stowarzyszenie Demagog ostrzega przed fałszywym ruchem w internecie w kampanii “Nie bądź botem. Włącz myślenie!”

Chociaż różnica wydaje się niewielka, to widać wyraźną tendencję wpływającą na pogorszenie się prawdomówności polityków i spadek poziomu debaty publicznej w Polsce. Odsetek prawdziwych wypowiedzi w 2021 roku był bowiem niższy aż o 11 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim (spadek z 57 proc. do 46 proc.).

Co ciekawe, udział wypowiedzi fałszywych pozostaje na niezmiennym poziomie 22 proc. Wzrósł jednak znacząco (o połowę) odsetek wypowiedzi ocenionych na manipulacje, z poziomu 16 proc. do 24 proc. Niemal dwukrotnie (z poziomu 5 proc. do 9 proc.) wzrósł także udział wypowiedzi nieweryfikowalnych.

Warto zaznaczyć, że wypowiedź uznana za manipulację według metodologii Demagoga, bardzo często może być nawet gorsza niż fałsz, gdyż, jak można przeczytać na portalu, „manipulacja stanowi połączenie informacji prawdziwych z nieprawdziwymi lub zawiera informacje noszące znamiona celowego wprowadzenia w błąd”. W przypadku fałszu nie znamy intencjonalności polityka i nie wiemy, czy celowo kłamał, czy się pomylił.

Najwięcej fake newsów o koronawirusie

W 2021 roku Demagog obalił również 562 fake newsy, co stanowi o 263 więcej (88 proc.) niż w 2020 roku. Tematycznie, w gronie najczęściej weryfikowanych fałszywych informacji, najpopularniejsze były fake newsy dotyczące koronawirusa. „Pomimo rozpoczęcia się pandemii w 2020 roku tematyka COVID-19 i wszelkich mitów oraz powielanych fałszywych informacji jej dotyczących nie ustawała w roku bieżącym, a wręcz nasilała się wraz z wprowadzeniem szczepień przeciwko koronawirusowi” - dodaje Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny portalu.

Pełne podsumowanie 2021 roku można znaleźć na stronie Demagoga, gdzie fact-checkerzy wskazują także najpopularniejszego fake newsa, fact-check wypowiedzi polityka, którym okazały się słowa Leszka Millera na temat Tadeusza Rydzyka oraz projekty i współprace, które rozwijają w celu przeciwdziałania dezinformacji.

Stowarzyszenie Demagog jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową. Jego misją jest walka z fałszywymi informacjami i dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. Poprzez edukację społeczeństwa organizacja chce podnosić jakość debaty publicznej w Polsce i promować najwyższe standardy, tak aby decyzje podejmowane przez obywateli były świadome i oparte na faktach. Prowadzi także warsztaty oraz realizuje projekty edukacyjne skierowane dla młodzieży, np. Akademia Fact-Checkingu.

Dołącz do dyskusji: 2021 rok rekordowy pod względem fake newsów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl