SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ani „Fakty”, ani „Wiadomości” nie zachowują bezstronności. Są na to badania

Zarówno w „Faktach” TVN jak i w „Wiadomościach” TVP dochodziło do naruszania bezstronności - wynika z badania Presskadry. Duże różnice zachodziły także w ocenie kilkudziesięciu osób publicznych w tych serwisach. - Obowiązkiem każdego programu informacyjnego jest krytykowanie rządu, możliwie najbardziej bezstronne i niechwalenie go. Decyzje dobrego rządu same się chwalą, zaś program informacyjny tylko o tym informuje - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. Jacek Dąbała, medioznawca z UJ.

Article

Raport Presskadry został przygotowany na podstawie badania prasoznawczego, które objęło losowo wybrane główne wydania „Faktów” TVN, „Wiadomości” TVP i „Wydarzeń” Telewizji Polsat między 6 – 27 września br. Jak informuje zespół badawczy, przeanalizowano w sumie 12 losowo wybranych wydań, czyli po cztery wydania każdego z programów.

W badaniu wykorzystano metody analizy ilościowej, polegające na opracowaniu wykazu 25 osób publicznych, które osiągnęły największy poziom wyeksponowania w informacjach) i analizy jakościowej (wyniki związane z oceną obrazu medialnego osób publicznych).

Problemy z zachowaniem bezstronności w obu programach

Badający doszli do wniosku, że zarówno w „Faktach” jak i w „Wiadomościach” mogło dojść (w kontrolowanych wydaniach) do nieprawidłowości w zakresie zachowania standardu bezstronności dziennikarskiej. „Świadczą o tym zwłaszcza wyniki analizy jakościowej, które wykazały występowanie tendencji do przeciwstawnego sposobu oceniania i przedstawiania informacji o niektórych osobach publicznych” – czytamy w raporcie.

W przypadku 32 proc. osób publicznych, przewijających się w audycjach, występowała duża różnica w ich ocenie między „Faktami” i „Wiadomościami”, zaś w przypadku ośmiu proc. - średnia. Badanie nie wskazuje jednak, o jakie osoby chodzi. Ponadto pięć osób publicznych (także bez wskazywania nazwisk), które pojawiły się w badanych wydaniach „Faktów”, w ogóle nie pojawiało się w „Wiadomościach”. Natomiast jedna z osób będących często bohaterem „Wiadomości” – zupełnie nie była obiektem zainteresowania „Faktów”.

Mniej dysproporcji w przypadku „Wydarzeń”

Z badania wynika także, iż – o ile dysproporcje są mocno widoczne w zestawieniu „Faktów” z „Wiadomościami” – to między informacyjnym programem TVP a polsatowskimi „Wydarzeniami” te dysproporcje w ocenie obrazu osób publicznych były znacznie mniejsze. Porównując wyniki oceny między „Faktami” i „Wydarzeniami” można zauważyć znaczne podobieństwo (54 proc. ocena zbliżona, 38 proc. mała różnica w ocenie), wskazują badający.

Analizujący podkreślają, iż w przypadku „Faktów” i „Wiadomości” występuje pewien schemat, polegający na przeciwstawnym ocenianiu wybranych osób publicznych.

"Obowiązkiem - krytyka rządu"

Komentując wyniki tych badań, medioznawca z UJ prof. Jacek Dąbała podkreśla zasadniczy fakt: - Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że w przypadku „Wiadomości” i „Faktów” mamy do czynienia z dwoma bardzo różnymi mediami. Jedno z nich jest medium państwowym, drugie – prywatnym. To państwowe medium stało się stronnicze i w istocie jest medium rządowym. Natomiast medium prywatne realizuje program wynikający z najlepszych standardów anglosaskich, niezależnych.

Nasz rozmówca akcentuje: - Gdy od tej strony spojrzymy na zagadnienie, widzimy, że jeżeli program informacyjny chwali rząd, czyli jest stronniczy, to z gruntu staje się programem propagandowym. Natomiast obowiązkiem każdego programu informacyjnego jest przede wszystkim krytykowanie rządu możliwie najbardziej bezstronnie i niechwalenie go. Decyzje dobrego rządu same się chwalą zaś program informacyjny tylko o tym informuje. Jakiekolwiek wyniki badań wskazujące na cokolwiek innego mogą tylko (jeśli nie weźmiemy pod uwagę tych proporcji) dawać niewłaściwy obraz.

Z danych Nielsena wynika, że w listopadzie br. najwięcej widzów wśród wieczornych serwisów miały „Fakty”, emitowane w TVN i TVN24 BiS - oglądało je 2,98 mln osób. „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info miały natomiast 2,7 mln widzów, a „Wydarzenia” w Polsacie, Polsat News i Wydarzeniach 24 - 1,84 mln.

Dołącz do dyskusji: Ani „Fakty”, ani „Wiadomości” nie zachowują bezstronności. Są na to badania

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzesiok
Manipulacje TVP za miliardy podatnika kłamią i udają....podstawiony człowiek przewrócił na chodniku Holecka wiedziała
odpowiedź
User
hj
"obowiązkiem każdego programu informacyjnego jest przede wszystkim krytykowanie rządu" a ja myślałem że rzetelne informowanie.
odpowiedź
User
Michu
Holecka na emeryture. Przestań kłamać i udawać!
odpowiedź