SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Festiwal w Opolu w TVP1

Trzy dni koncertów, powrót 'Opolskiej Nocy Kabaretowej', zwrócenie większej uwagi na debiutantów - to zdaniem Macieja Grzywaczewskiego - dyrektora TVP1 najważniejsze zmiany w programie tegorocznego festiwalu

To najważniejsze zmiany porównaniu z poprzednimi edycjami tej imprezy, organizowanej przez Telewizję Polską we współpracy z miastem Opole.

O programie 42. festiwalu poinformowano 11 maja podczas konferencji prasowej w siedzibie TVP. 

Festiwal odbędzie się w dniach 10 – 12 czerwca. Pierwszego dnia Jedynka pokaże koncert „Premiery” (o 20.10 i 22.10). Widzowie obejrzą 15 utworów, wybranych przez komisję artystyczną spośród ponad 200 propozycji zgłoszonych przez 150 wykonawców. Będą to: „Spod Alhambry czarny don” (Brathanki), „Miałeś być” (Monika Brodka), „Bo lato rozpala” (Golec u’Orkiestra), „Cud” (Ha-Dwa-O!), „Pytam kiedy” (Jeden Osiem L), „Pocałuj mnie” (Kind of blue), „Idż swoją drogą” (Lady Tullo), „Ważne” (Mezo), „Jednym tchem” (Andrzej Piaseczny), „Tylko tu i teraz” (Maria Sadowska), „Naprawdę dość” (Mieczysław Szcześniak), „Życie jak poemat” (Szymon Wydra & Carpe Diem), „Bezimienna” (Varrius Manx) i „Kiebyś Ty…” (Zakopower). Utwory prezentują różne style muzyczne. Widzowie za pomocą SMS-ów i Audiotele (w od 30 maja do dnia koncertu) będą mogli głosować na ulubioną piosenkę. Trzy utwory, które uzyskają największą liczbę głosów otrzymają Złotą, Srebrną i Brązową Premierę Publiczności. Laureatką konkursu będzie również piosenka najwyżej oceniona przez jury, które będzie pracowało jawnie, na oczach telewidzów. Między piosenkami prezentowana będzie w formie filmowej sonda dotycząca polskiej piosenki i wykonawców przeprowadzona przez lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju Roberta Górskiego.

W przerwie koncertu „Premiery” (ok. 21.30) wystąpi jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych ostatnich lat – „Wilki”, goszczący w opolskim Amfiteatrze w 2002 i 2003 roku. Koncert „Wilków” poprowadzi Tatiana Okupnik i Maciej Orłoś. Scenariusz i reżyseria: Leszek Kumański.

Wcześniej, w amfiteatrze odbędzie się koncert „Debiuty” prowadzony przez Katarzynę Dydo i reżyserowany przez Małgorzatę Kosturkiewicz. TVP1 pokaże go 18 czerwca o 17.30. Występy młodych wykonawców będzie jednak można oglądać na żywo dzięki Interaktywnej Telewizji Polskiej iTVP na stronach http://www.itvp.pl/ od 17.

11 czerwca (20.10) kolejny wieczór festiwalowy rozpoczną „Superjedynki”, które z roku na rok cieszą się coraz większym prestiżem wśród artystów i widzów. W tym roku plebiscyt organizowany jest przy współpracy RMF FM, portalu Interia.pl i „Tele Tygodnia”. Nagrody zostaną przyznane w 10 kategoriach, po raz pierwszy – w celu poszerzenia muzycznego spektrum – w trzech nowych kategoriach: płyty: hip hop, alternatywna i literacka. „Superjedynki” wręczać mają znane i lubiane osobistości. Jednak ich nazwiska poznamy dopiero podczas koncertu. Wiadomo jednak, że ten koncert poprowadzą młodzi, ale już uznani aktorzy: Magdalena Różczka i Borys Szyc. Scenariusz i rezyseria: Leszek Kumański.

Po zakończeniu „Superjedynek” widzowie TVP1 przez dwie godziny będą mogli podziwiać występy najlepszych polskich artystów kabaretowych w „Opolskiej Nocy Kabaretowej”, którzy zaprezentują nowe programy. Od 10 lat „Opolska Noc Kabaretowa” przygotowywana była przez Animatorów Kultury z Opola i gościła na deskach Amfiteatru pod koniec czerwca, po festiwalu. W tym roku „Opolska Noc Kabaretowa” znalazła się w programie festiwalu dzięki porozumieniu TVP z Animatorami Kultury. Wykonawcami będą m.in.: kabarety – „Kabaret Moralnego Niepokoju” i „Ani Mru Mru”, a także Grzegorz Halama, Jerzy Kryszak, Wiktor Zborowski i Marian Opania. Gospodarzem będzie Maciej Stuhr. Reżyseria: Mariusz Malec.

Trzeciego dnia festiwalu wydarzeniem będzie koncert „Wielkie, większe, największe – 80-lecie Polskiego Radia”. W koncercie galowym uświetniającym piękny jubileusz radia publicznego zaprezentowanych zostanie 16 lub 17 najciekawszych piosenek spośród 80 utworów wybranych przez słuchaczy, a następnie dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia. Będą to piosenki z okresu istnienia Polskiego Radia, stanowiące kanon naszej kultury narodowej. Jak powiedziała Maria Szabłowska – prowadzący programy muzyczne w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej – „gdyby nie radio, nie byłoby przebojów”. Znane hity będą z reguły wykonywane przez innych wykonawców lub w zmienionej aranżacji. Widzowie Jedynki zobaczą m.in. zespół IRA wykonujący „Autobiografię”, Blue Cafe śpiewający „Miłość ci wszystko wybaczy” i Myslovitz w piosence „Biała flaga”. Wszystkim wykonawcom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa i Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli.

Koncert poprowadzi Kayah i Artur Orzech. Współgospodarzami będą dziennikarze muzyczni Polskiego Radia, w tym Piotr Kaczkowski ze studia radiowego. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.

Dyrektorem artystycznym 42. FPP Opole 2005 jest Piotr Klatt, a producentem Cezary Golędzinowski. Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Kukla.

Interaktywna Telewizja Polska oprócz wspomnianej już bezpośredniej transmisji „Debiutów” planuje relacje na żywo z pozostałych koncertów. Ponadto w ramach własnej relacji widzowie będą mogli obserwować artystów przed wejściem na scenę i obejrzą wywiady z artystami zaraz po wykonaniu utworu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Festiwal w Opolu w TVP1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl