SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma BCAST rozpoczęła współpracę z włoskim operatorem Prais ws. DAB+

Polski operator BCAST, specjalizujący się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych w marcu br. nawiązał współpracę z włoską firmą Prais przy wdrażaniu we Włoszech radia w formacie cyfrowym.

Article

Zgodnie z umową, polska spółka dostarczy dla Prais i konsorcjum Digital Radio Group technologię potrzebną do nadawania w DAB+. Oferowane rozwiązanie (DABcast) pozwala na realizację emisji radia cyfrowego szybciej i niższym kosztem, dzięki modelowi – Radio-as-a-Service.

Projekt umożliwia nadawcom tworzenie sygnału radiowego w DAB+ bez ponoszenia wysokich, jednorazowych kosztów związanych z zakupem sprzętu. Na rozwiązanie składa się zarówno wsparcie software’owe, jak i hardware’owe, a w ramach niego nadawcy otrzymują do dyspozycji tzw. wirtualne studio, czyli aplikację do zarządzania treściami (sygnałem dźwiękowym czy rozszerzonymi informacjami tekstowymi). Wygenerowany sygnał przesyłany jest do chmury, gdzie podlega procesowi multipleksacji i zostaje przetransmitowany do nadajnika.

– Dzięki płatności w formie miesięcznego abonamentu nadawcy zyskują pewność ciągłości transmisji, ponieważ za wszystkie aspekty techniczne odpowiada dostawca usługi, czyli operator techniczny. Oprócz tego, DABCAST jest rozwiązaniem „futureproof” – jeżeli w przyszłości nastąpi zmiana lub aktualizacja standardu, klienci nie będą musieli wymieniać kosztownego sprzętu, jak nadajnik czy multiplekser, na nowy, ponieważ wszystkie zmiany wprowadzane będą u nas, bez dodatkowego obciążenia dla ich portfeli – komentuje Maciej Lipiński z BCAST.

Współpraca z włoskim operatorem

W 2018 roku w oparciu o własną platformę uruchomione zostały testowe multipleksy DAB+ w Warszawie i Wrocławiu, korzystają z nich tacy nadawcy jak Radio Kolor, Muzo.FM czy Radio Maryja.

Oprócz tego firma nawiązała w marcu współpracę z włoskim operatorem, spółką Prais, która współtworzy Digital Radio Group – włoskie konsorcjum DAB+. W ramach umowy nadawcy, których emisje prowadzi włoska grupa, korzystają z polskiego rozwiązania.

- Włosi zyskali możliwość stworzenia stabilnych i atrakcyjnych cenowo dla nadawców multipleksów DAB+, a my – dostęp do ich rozbudowanej infrastruktury nadawczej. Finalnie – zyskują na tym słuchacze, którzy mogą odbierać swoje ulubione stacje w cyfrowej jakości –tłumaczy Maciej Lipiński z BCAST.

Dzięki dotychczasowej współpracy pomiędzy spółkami w Sardynii utworzono dwa multipleksy DAB+ o nazwach „DAB Sardenga” oraz „Radiofonia Digitale Sardegna”. Z włoskich multipleksów korzysta obecnie ponad 20 lokalnych stacji.

Plany poszerzenia współpracy

Obecnie w planach polskiej spółki są dalsze prace nad technologią DAB+, zarówno w Polsce, jak i za granicą - przy wsparciu WorldDAB (międzynarodowej organizacji promującej rozwój radia cyfrowego).

W najbliższym czasie w ramach współpracy z Digital Radio Group planowane jest rozszerzenie działalności z rejonu Sardynii na cały Półwysep Apeniński.

BCAST specjalizujące się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Świadczy usługi w oparciu o własną oraz współdzieloną infrastrukturę.

Prais to działający od 40 lat włoski operator radiodyfuzyjny, który posiada ponad 270 obiektów nadawczych na terenie całego kraju, z których duża część jest jego własnością.

Dołącz do dyskusji: Firma BCAST rozpoczęła współpracę z włoskim operatorem Prais ws. DAB+

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Carol
Najpierw niech uruchomią pełną sieć nadajników w Polsce a potem niech idą z ofertą dalej.
Ile % w PL ludzi słyszało a ile ma i słucha cyfrowo?
odpowiedź
User
zapluty
A jak według pana Lipińskiego ma się "pewność ciągłości transmisji" do tego, że sygnał audio multipleksu DAB BCAST minimum co godzinę się zacina pomimo w pełni stabilnego sygnału z nadajnika i BCAST od roku czasu nie jest w stanie tego problemu rozwiązać ?
odpowiedź