SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Basta skarży bezczynność KRRiT do Komisji Europejskiej

Założona przez aktywistę Barta Staszewskiego fundacja Basta złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Powodem jest fakt, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ukarała TVP, Radia Maryja i TV Trwam po skargach fundacji na treści homofobiczne i transfobiczne, prezentowane tych mediach.

Fundacja informuje, że do tej pory złożyła 30 wniosków, ponad 25 tys. skarg (na programy telewizyjne i radiowe) oraz siedem skarg do sądu na bezczynność Krajowej Rady. Zapadło też sześć rozstrzygnięć Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który nakazał przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu zajęcie się naszymi wnioskami.

Mimo to narodowy regulator nie ukarał ani TVP, ani Radia Maryja, ani TV Trwam za audycje, w których osoby LGBT+ nazywane są perwersyjnymi dewiantami, czy zagrożeniem dla normalnych rodzin - podaje fundacja w komunikacie. Nie ma ona wątpliwości, że te treści naruszają wymogi art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, ale nie ma żadnej reakcji KRRiT.

Jeden z wyroków zapadł w maju. Wtedy WSA w Warszawie stwierdził bezczynność przewodniczącego KRRiT w sprawach trzech skarg Fundacji Basta. Kierowana przez aktywistę Barta Staszewskiego organizacja alarmowała w nich, że w audycjach TVP i Radia Maryja szerzona była mowa nienawiści wobec osób LGBT+. KRRIT nie zdecydowała się wszczęcie postępowań w tej sprawie. O kolejnym wyroku w podobnej sprawie informowaliśmy kilka dni temu.

Basia: Polska nie walczy z nienawistnym przekazem w mediach

- Dzięki składanym przez nas skargom i wnioskom zapadają kolejne wyroki nakładające na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nakaz zajęcia się naszymi wnioskami o ukaranie dyskryminujących nadawców, którym w przeważającej większości jest TVP. Dzisiejsza skarga do Komisji Europejskiej za nierespektowanie prawa unijnego to bardzo ważny krok, aby zmusić Polski rząd do tego, aby na poważnie zajęła się homofobią i transfobią w Polskich mediach. Polska przyjęła na siebie obowiązek walki z nienawistnym przekazem w mediach i nic z tym nie robi - komentuje Bart Staszewski, prezes fundacji Basta.

Staszewski podkreśla, że „ medialne ataki potęgują polaryzację społeczeństwa i zwiększają prawdopodobieństwo ataków i dyskryminacji społeczności LGBT+” - Misją mediów publicznych jest propagowanie etycznych, artystycznych i intelektualnych wartości i udostępnianie rzetelnych informacji. Wypowiedzi, które mieliśmy możliwość usłyszeć w ubiegłym miesiącu w polskich mediach dalece od tej misji odbiegają – dodaje aktywista.

Komisja Europejska ma teraz 14 dni na odpowiedź na skargę złożoną przez Fundację Basta.

We wrześniu ub.r. zakończyła się 6-letnia kadencja poprzedniego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Witoldem Kołodziejskim jako przewodniczącym. Nowym składem Krajowej Rady kieruje Maciej Świrski.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Basta skarży bezczynność KRRiT do Komisji Europejskiej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vov
Yebac teczka barta i wszystkich jego odchodziakow
odpowiedź
User
kim
I znowu donoszą do KE. Jakaś mało znana fundacja, chce rozgłosu. Ktoś powiedział w telewizji o LGBT .I już niejaki Staszewski , który wieszał tabliczki na rogatkach miast , o strefach wolnych od LGBT, pisze donos o dyskryminacji.
odpowiedź
User
kibic
Jak osoby, które donoszą na swój ojczysty (?) kraj mogą przedstawiać się jako Polacy?! Dla mnie to są mali ludzie, nie wyłączając tabunu polityków plujących na biało-czerwoną przy każdej okazji...
odpowiedź