SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publicyści „Do Rzeczy” założyli fundację Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie

Dziennikarze tygodnika „Do Rzeczy” założyli nową fundację - Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie, jej prezesem jest redaktor naczelny pisma Paweł Lisicki. Fundacja będzie zajmowała się m.in. „intelektualną refleksją” nad państwową suwerennością, ale także wspieraniem środowiska sympatyków „Do Rzeczy”.

Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy" i wiceprezes Orlego PióraArticle

Fundacja Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie zaczęła działalność w czerwcu br. Według KRS w skład jej zarządu oprócz Pawła Lisickego wchodzą Piotr Gabryel (zastępca redaktora naczelnego "Do Rzeczy"), publicyści tego tygodnika Piotr Semka, Piotr Gociek i Rafał Ziemkiewicz oraz publicysta i drugi zastępca naczelnego Piotr Zychowicz.

Nowa organizacja ma zajmować się - jak wynika z opisu - „kształtowaniem i propagowaniem postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych”. Kolejnymi celami są inicjowanie i wspieranie produkcji prasowej, filmowej i telewizyjnej poświęconej suwerenności oraz dziedzictwu Polski w Europie, czy propagowanie twórczości, która przyczynia się do odnowienia pamięci historycznej i suwerenności państwa. Nowa fundacja ma także zajmować się promowaniem Polski na arenie międzynarodowej, a także propagowaniem postaw społecznych i patriotycznych.

Zapytaliśmy Pawła Lisickiego, czym konkretnie zajmować się będzie Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie. - Fundacja to jedna z licznych inicjatyw, które mają przyczyniać się do intelektualnej refleksji nad ideą suwerenności Polski, a także wspierać środowisko sympatyków tygodnika „Do Rzeczy” - informuje portal Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny tygodnika, dodając:  - Na razie za wcześnie na konkretne plany.

Kolejna fundacja z Lisickim w zarządzie

Lisicki wchodzi już w skład zarządów trzech innych fundacji: Na Rzecz Rzetelnej Debaty Publicznej (tam jest członkiem organu nadzoru), Fundacji Strażnik Pamięci (jako prezes) oraz Orle Pióro (jako wiceprezesem).

W sierpniu 2020 roku media opisały, że Fundacja Strażnik Pamięci dostała grant z Ministerstwa Sprawiedliwości na "przeciwdziałanie przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT". W ramach tego grantu fundacja miała wydać 20 dodatków do tygodnika „Do Rzeczy”, w których – jak pisała „Gazeta Wyborcza” - opisywano oddziaływania ideologii LGBT na osoby wyznające wiarę katolicką, a także przypadki obrazy uczuć religijnych. - Nie zabraknie również tekstów o roli edukacji seksualnej i o związkach LGBT z neomarksizmem -donosili dziennikarze.

Paweł Lisicki to dziennikarz, publicysta, pisarz, tłumacz. Między 1991 a 1993 rokiem był dziennikarzem „Życia Warszawy”, od 2006 do 2011 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”. W latach 2011 - 2012 był redaktorem naczelnym tygodnika „Uważam Rze”, zaś od 2013 - redaktorem naczelnym „Do Rzeczy”. Między 2016 a 2020 rokiem był jednym z prowadzących „Salon polityczny Trójki”, przestał go prowadzić w maju ub. roku.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w maju br. średnia sprzedaż ogółem „Do Rzeczy” wynosiła 27 367 egz., o 1,9 proc. mniej niż rok wcześniej.

W pierwszym kwartale br. PMPG Polskie Media, większościowy udziałowiec spółek wydających „Wprost” i „Do Rzeczy”, zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 36,9 proc. do 6,67 mln zł, a jej wynik netto poszedł w górę ze 106 tys. zł straty do 2,04 mln zł zysku.

Dołącz do dyskusji: Publicyści „Do Rzeczy” założyli fundację Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Pewnie 7 baniek tak jak Sakiewicz nie dostaną ale trochę wazeliny a i dla nich kasa się znajdzie. No chyba, że siostry się postawią.
odpowiedź
User
Edit
"wspieraniem środowiska sympatyków „Do Rzeczy”."

Chyba wspieraniem członków zarządu fundacji? :)
odpowiedź
User
dim
intelektualna refleksja jak wyciągnąć szmal
odpowiedź