SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Niezależne Media: 1,5 mln zł dotacji na Puszcza.tv, dużo mniej z darowizn

W ub.r. Fundacja Niezależne Media zanotowała wzrost przychodów z dotacji (głównie na Puszcza.tv) z 902,7 tys. zł do 1,59 mln zł oraz spadek wpływów z darowizn z 228,2 do 26 tys. zł. Wynik netto fundacji poszedł w dół z 74,9 tys. zł zysku do 56,2 tys. zł straty.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji RepublikaArticle

Z 1,59 mln zł dotacji otrzymanych w ub.r. przez Fundację Niezależne Media 1,54 mln zł to dotacja bieżąca, a 45,3 tys. zł to środki na sfinansowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

7,2 mln zł od NFOŚiGW na Puszcza.tv

W sprawozdaniu złożonym przez fundację w KRS nie sprecyzowano, czego dotyczy dotacja, zaznaczając, że chodzi o jedną, a nie kilka. W ostatnich latach szeroko komentowano w mediach finansowanie w wysokości 7,2 mln zł (rozłożone na kilka lat), które fundacja otrzymała w pierwszej połowie 2018 roku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na serwis Puszcza.tv. Celem witryny, uruchomionej wiosną 2018 roku, jest „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie Puszczy Białowieskiej”. W 2018 roku fundacja na prowadzenie serwisu otrzymała 855 tys. zł.

Fundacja Niezależne Media już jesienią 2016 roku złożyła do NFOŚiGW wniosek o 6 mln zł grantu na Puszcza.tv. Opisano to w wielu mediach, zwracając uwagę, że fundacja nie ma doświadczenia w działalności ekologicznej, wpisała ją do swojego statutu niedługo wcześniej, ponadto jako ekspertów we wniosku wskazała córkę ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszkę i jego znajomego księdza.

Postępowanie w tej sprawie podjęły Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. - Niech kontrolują, jestem spokojny o wynik - zapewniał jesienią 2017 roku w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, współzałożyciel Fundacji Niezależne Media ,a także redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” oraz wiceprezes Telewizji Republika.

Przy czym pod koniec 2017 roku fundacja zdecydowała się rozwiązać umowę z NFOŚiGW. Jednocześnie złożyła analogiczny wniosek o dotację, ale nie ze środków z Unii Europejskiej, tylko z funduszu krajowego NFOŚiGW.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

Mniej z darowizn i działalności gospodarczej

Fundację Niezależne Media wspólnie z Tomaszem Sakiewiczem założył Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z wydawcami obu tych pism. Prezesem fundacji jest sekretarka Tomasza Sakiewicza Jenerowicz, a w radzie oprócz niego zasiadają Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa dziennikarka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

W ub.r. przychody fundacji z darowizn zmalały z 228,2 do 26 tys. zł, a z działalności gospodarczej - z 285,5 do 240 tys. zł.

Mimo że Fundacja Niezależne Media nie ma statusu organizacji pożytku publicznego, można na nią przekazywać 1 proc. podatku dochodowego. Fundacja od paru lat korzysta bowiem z numeru KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, dostaje środki od osób, które wskazały ją jako cel szczegółowy 1 proc. swojego podatku. Wiosną 2018 roku Pallotyni tłumaczyli, że jest to zgodne z przepisami i współpracują w taki sposób z różnymi organizacjami pozarządowymi.

W sprawozdaniu wyliczono, że w ub.r. oprócz prowadzenia serwisu Puszcza.tv fundacja zorganizowała kilka wydarzeń: festyny „Vivat Maj, 3 Maj” z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja i „Nam Twierdzą będzie każdy próg” 14 sierpnia w rocznicę bitwy warszawskiej oraz koncert „Bardowie Wolności” 17 września w rocznicę ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Ponadto fundacja zajmowała się „wsparciem prawnym dla dziennikarzy w procesach dla dziennikarzy oraz pracowników mediów”, „konsultacjami dotyczącymi prawa prasowego dla dziennikarzy oraz pracowników mediów” oraz „kontynuowanie działań związanych z realizacją budowy miejsca upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. na terenie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu”.

Fundacja wydała w ub.r. wszystkie środki pozyskane z dotacji, dodatkowo przeznaczyła na Puszcza.tv 214,2 tys. zł (w sprawozdaniu określono to jako „wspieranie działań nakierowanych na podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego”). 18,81 tys. zł wydała na „pomoc dziennikarzom i innym osobom tworzącym media”, a 14,8 tys. zł na „promowanie niezależności mediów”.

Koszty ogólnego zarządu i administracji wyniosły 77,5 tys. zł, z czego 50,7 tys. zł poszło na wynagrodzenia, a 22,5 tys. zł na usługi obce. Fundacja miała w ub.r. jednego pracownika etatowego, ponadto współpracowała z innymi osobami w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Strata Fundacji Niezależne Media z działalności statutowej zmniejszyła się z 240,1 do 218,7 tys. zł, a ta z działalności gospodarczej - z 74,3 do 56,3 tys. zł.

Fundacja zanotowała w ub.r. 56,2 tys. zł straty brutto i netto, wobec 74,9 tys. zł zysku rok wcześniej.

Jakie są wyniki mediów zarządzanych przez Tomasz Sakiewicza

W ub.r. Telewizja Republika osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,9 proc. do 16,34 mln zł oraz spadek straty netto z 2,96 do 1,6 mln zł. 52 proc. wpływów pochodziło ze sponsoringu, głównie od firm państwowych, natomiast projekt Poland Daily był finansowany przez Polską Fundację Narodową. Wygrana Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych miała „stabilizujący wpływ na sytuację spółki”.

Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”, w ub.r. zanotowało spadek przychodów o 0,4 proc. do 17,94 mln zł oraz zysku netto z 311,9 do 305,8 tys. zł. Firma spisała na straty 613,3 tys. zł należności od Ruchu.

Natomiast spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”, osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 36,5 proc. do 8,55 mln zł oraz zysku netto z 441,6 tys. zł do 1,1 mln zł. Firma wypłaci 200 tys. zł dywidendy, z czego 158 tys. zł otrzymają jej prezes Tomasz Sakiewicz i spółka Srebrna.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Niezależne Media: 1,5 mln zł dotacji na Puszcza.tv, dużo mniej z darowizn

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kaku
To raczej "dżungla TV"...
odpowiedź
User
YKK
Jabba jest dosyć prymitywnym wałkownikiem.
odpowiedź
User
widz555
Gdyby nie artykuły na WM to nikt by nie wiedział, że coś takiego jak Puszcza.tv istnieje.
odpowiedź