SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundacja Niezależne Media: 1,5 mln zł dotacji na Puszcza.tv, dużo mniej z darowizn

W ub.r. Fundacja Niezależne Media zanotowała wzrost przychodów z dotacji (głównie na Puszcza.tv) z 902,7 tys. zł do 1,59 mln zł oraz spadek wpływów z darowizn z 228,2 do 26 tys. zł. Wynik netto fundacji poszedł w dół z 74,9 tys. zł zysku do 56,2 tys. zł straty.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji Republika Article

Z 1,59 mln zł dotacji otrzymanych w ub.r. przez Fundację Niezależne Media 1,54 mln zł to dotacja bieżąca, a 45,3 tys. zł to środki na sfinansowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

7,2 mln zł od NFOŚiGW na Puszcza.tv

W sprawozdaniu złożonym przez fundację w KRS nie sprecyzowano, czego dotyczy dotacja, zaznaczając, że chodzi o jedną, a nie kilka. W ostatnich latach szeroko komentowano w mediach finansowanie w wysokości 7,2 mln zł (rozłożone na kilka lat), które fundacja otrzymała w pierwszej połowie 2018 roku z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na serwis Puszcza.tv. Celem witryny, uruchomionej wiosną 2018 roku, jest „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie Puszczy Białowieskiej”. W 2018 roku fundacja na prowadzenie serwisu otrzymała 855 tys. zł.

Fundacja Niezależne Media już jesienią 2016 roku złożyła do NFOŚiGW wniosek o 6 mln zł grantu na Puszcza.tv. Opisano to w wielu mediach, zwracając uwagę, że fundacja nie ma doświadczenia w działalności ekologicznej, wpisała ją do swojego statutu niedługo wcześniej, ponadto jako ekspertów we wniosku wskazała córkę ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszkę i jego znajomego księdza.

Postępowanie w tej sprawie podjęły Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. - Niech kontrolują, jestem spokojny o wynik - zapewniał jesienią 2017 roku w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, współzałożyciel Fundacji Niezależne Media ,a także redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” oraz wiceprezes Telewizji Republika.

Przy czym pod koniec 2017 roku fundacja zdecydowała się rozwiązać umowę z NFOŚiGW. Jednocześnie złożyła analogiczny wniosek o dotację, ale nie ze środków z Unii Europejskiej, tylko z funduszu krajowego NFOŚiGW.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

Mniej z darowizn i działalności gospodarczej

Fundację Niezależne Media wspólnie z Tomaszem Sakiewiczem założył Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z wydawcami obu tych pism. Prezesem fundacji jest sekretarka Tomasza Sakiewicza Jenerowicz, a w radzie oprócz niego zasiadają Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa dziennikarka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

W ub.r. przychody fundacji z darowizn zmalały z 228,2 do 26 tys. zł, a z działalności gospodarczej - z 285,5 do 240 tys. zł.

Mimo że Fundacja Niezależne Media nie ma statusu organizacji pożytku publicznego, można na nią przekazywać 1 proc. podatku dochodowego. Fundacja od paru lat korzysta bowiem z numeru KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, dostaje środki od osób, które wskazały ją jako cel szczegółowy 1 proc. swojego podatku. Wiosną 2018 roku Pallotyni tłumaczyli, że jest to zgodne z przepisami i współpracują w taki sposób z różnymi organizacjami pozarządowymi.

W sprawozdaniu wyliczono, że w ub.r. oprócz prowadzenia serwisu Puszcza.tv fundacja zorganizowała kilka wydarzeń: festyny „Vivat Maj, 3 Maj” z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja i „Nam Twierdzą będzie każdy próg” 14 sierpnia w rocznicę bitwy warszawskiej oraz koncert „Bardowie Wolności” 17 września w rocznicę ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Ponadto fundacja zajmowała się „wsparciem prawnym dla dziennikarzy w procesach dla dziennikarzy oraz pracowników mediów”, „konsultacjami dotyczącymi prawa prasowego dla dziennikarzy oraz pracowników mediów” oraz „kontynuowanie działań związanych z realizacją budowy miejsca upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. na terenie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu”.

Fundacja wydała w ub.r. wszystkie środki pozyskane z dotacji, dodatkowo przeznaczyła na Puszcza.tv 214,2 tys. zł (w sprawozdaniu określono to jako „wspieranie działań nakierowanych na podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego”). 18,81 tys. zł wydała na „pomoc dziennikarzom i innym osobom tworzącym media”, a 14,8 tys. zł na „promowanie niezależności mediów”.

Koszty ogólnego zarządu i administracji wyniosły 77,5 tys. zł, z czego 50,7 tys. zł poszło na wynagrodzenia, a 22,5 tys. zł na usługi obce. Fundacja miała w ub.r. jednego pracownika etatowego, ponadto współpracowała z innymi osobami w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Strata Fundacji Niezależne Media z działalności statutowej zmniejszyła się z 240,1 do 218,7 tys. zł, a ta z działalności gospodarczej - z 74,3 do 56,3 tys. zł.

Fundacja zanotowała w ub.r. 56,2 tys. zł straty brutto i netto, wobec 74,9 tys. zł zysku rok wcześniej.

Jakie są wyniki mediów zarządzanych przez Tomasz Sakiewicza

W ub.r. Telewizja Republika osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,9 proc. do 16,34 mln zł oraz spadek straty netto z 2,96 do 1,6 mln zł. 52 proc. wpływów pochodziło ze sponsoringu, głównie od firm państwowych, natomiast projekt Poland Daily był finansowany przez Polską Fundację Narodową. Wygrana Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych miała „stabilizujący wpływ na sytuację spółki”.

Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”, w ub.r. zanotowało spadek przychodów o 0,4 proc. do 17,94 mln zł oraz zysku netto z 311,9 do 305,8 tys. zł. Firma spisała na straty 613,3 tys. zł należności od Ruchu.

Natomiast spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”, osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 36,5 proc. do 8,55 mln zł oraz zysku netto z 441,6 tys. zł do 1,1 mln zł. Firma wypłaci 200 tys. zł dywidendy, z czego 158 tys. zł otrzymają jej prezes Tomasz Sakiewicz i spółka Srebrna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja Niezależne Media: 1,5 mln zł dotacji na Puszcza.tv, dużo mniej z darowizn

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kaku
To raczej "dżungla TV"...
13 1
odpowiedź
User
YKK
Jabba jest dosyć prymitywnym wałkownikiem.
12 0
odpowiedź
User
widz555
Gdyby nie artykuły na WM to nikt by nie wiedział, że coś takiego jak Puszcza.tv istnieje.
21 1
odpowiedź