SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Żubr kupuje działki Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu

Fundusz Żubra, we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, pomaga kupować działki znajdujące się na obszarze siedlisk lęgowych orlika grubodziobego, derkacza i żurawia.

Article

Inicjatywa to odpowiedź Funduszu Żubra na postulaty Unii Europejskiej i ONZ, które nawołują do oddawania przyrodzie należnych jej terenów, aby powstrzymać kryzys klimatyczny i środowiskowy.

- Dziś troska o przyrodę, w tym dzikie zwierzęta, nabiera wyjątkowego znaczenia. W raporcie z czerwca tego roku Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) wzywa wszystkie kraje świata do wielkiej odnowy przyrody. Odbudowanie jej jest w interesie całej ludzkości -  komentuje prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wpisując się w ten nurt, Fundusz Żubra w tym roku realizuje działania między innymi z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. W mokradłach doliny Biebrzy, jednej z ostatnich niezniszczonych przez człowieka dolin w Europie, magazynowane jest ok. 500 mln m3 wody, czyli mniej więcej tyle, ile w największych polskich zbiornikach retencyjnych. Bagna schładzają klimat, są wyspami różnorodności biologicznej, działają jak naturalne klimatyzatory, a do tego stanowią niepowtarzalne siedlisko ptaków, którymi zachwyca się cała Europa.

Biebrzański Park Narodowy zagrożony

Około 40 proc. terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego należy do prywatnych właścicieli co sprawia, że nie wszędzie prowadzone są na nich właściwe działania ochrony przyrody, takie jak np.: ograniczanie płoszenia lub niepokojenia zwierząt i niszczenia cennych gatunków roślin i grzybów, powiększanie obszarów ochrony ścisłej lub czynnej, zapobieganie przesuszaniu torfowisk czy prowadzenie monitoringu i badań naukowych.

Dlatego Fundusz Żubra (należący do Kompanii Piwowarskiej, producenta piwa Żubr) rozpoczął długofalową współpracę z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, której celem ma być m.in. wsparcie nabywania działek leżących na jego terenie w celu powiększenia stanu posiadanych przez park gruntów.

Dzięki zaangażowaniu Funduszu Żubra proces ten można przyspieszyć, a pierwsza z planowanych działek już została zakupiona ze środków Funduszu. Działka ta jest niezwykle cennym przyrodniczo siedliskiem lęgowym i miejscem żerowania m.in. orlika grubodziobego (do gniazda jest mniej niż 300 m), ale także miejscem koncentracji ptaków wędrownych, m.in. wśród których możemy zaobserwować świstuny, gęsi białoczelne, żurawie.

Żubr na ratunek zagrożonej puszczy

Współpraca z Biebrzańskim Parkiem Narodowym stanowi element realizacji misji Funduszu Żubra, powołanego przez Kompanię Piwowarską, która opiera się na aktywnym wspieraniu dzikich gatunków zwierząt poprzez reinwestowanie w nie części zysków.

- Cieszymy się, że możemy przyczynić się do poprawy sytuacji polskich parków narodowych. Czujemy odpowiedzialność za ochronę zagrożonych gatunków w Polsce – bohaterów Żubrowych historii. Nasze działania nie są jednorazową akcją, a konsekwentnie realizowanym, długoterminowym zobowiązaniem. Współpracujemy z instytucjami państwowymi, naukowcami i organizacjami pożytku publicznego, angażując i informując o potrzebach polskiej przyrody szerokie grono konsumentów” – mówi Urszula Czerniawska, senior brand manager Żubr.

W 2019 roku Fundusz Żubra przekazał milion złotych na ochronę zagrożonych gatunków, w 2020 ufundował specjalistyczny sprzęt o wartości 1 miliona złotych dla Białowieskiego Parku Narodowego, a kolejny milion na walkę o zachowanie dzikiej przyrody, w jej jak najbardziej naturalnym kształcie, zostanie przekazany w tym roku.

Dołącz do dyskusji: Żubr kupuje działki Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stasiek
Piwo może nie szałowe, ale inicjatywa zacna
odpowiedź
User
SDS
Tylko pytam: jaka to działka, jaka powierzchnia i jaka cena? Bo chciałbym się mylić, ale obstawiam, że jej koszt był dużo niższy niż cena artykułu sponsorowanego w WM:))))))
odpowiedź
User
zxc
Tego piwa nawet gdyby dawali za darmo, to bym nie wypił. Wystarczy sam fakt, że sam osobiście zgłosiłem z 10 lat temu do UOKIK, że Kompania Piwowarska nielegalnie nazywa piwo Żubr Białystok, a to była nieprawda, bo te piwo robione było również w Poznaniu. Fuj całe szczęście zabrali z etykiety napis Dojlidy Białystok
odpowiedź