SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Garmond Press chce umorzenia 30-40 proc. wierzytelności

Firma Garmond Press w ramach postępowania układowego chciałby umorzenia 30 proc. wierzytelności dużych wierzycieli i 40 proc. małych - wynika z informacji Wirtualnemedia.pl. Z prośbą o spotkanie z wierzycielami do firmy zwróciła się Izba Wydawców Prasy.

Salon prasowy Garmond Press Article

Niedawno informowaliśmy, że na początku sierpnia otwarto uproszczone postępowanie o zawarcie układu częściowego między Garmond Press SA a jego wierzycielami (z wierzytelnościami w wysokości co najmniej 200 tys. zł).

Jak ustalił portal WirtualneMedia.pl, Garmond Press w ramach propozycji układowych chciałby umorzenia 30 proc. wierzytelności dużych wierzycieli (wierzytelności powyżej 1 mln zł) oraz 40 proc. małych. Garmond miałby zaoferować też konwersję 25 proc. wierzytelności na udziały.

W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że od wtorku tytułu może zabraknąć w „niektórych punktach sprzedaży prasy”. Jak wynika z naszych informacji, chodzi właśnie o punkty Garmond Press.

W środę spytaliśmy Garmond Press o obie sprawy. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, podkreśla, że IWP przygląda się postępowaniu układowemu. - Izba na wniosek grona wierzycieli, będących jej członkami, zwróciła się do Garmondu z prośbą o zorganizowanie ogólnego spotkania z wydawcami, ale jeszcze się ono nie odbyło – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Garmond Press trzecim największym kolporterem

W lutym br. Garmond Press miał 16,22 proc. rynku dystrybucji prasy w Polsce (spadek o 0,76 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku). Jest trzecią największą firmą kolporterską w kraju (po Kolporterze i Ruchu).

Na początku roku Marcin Szmid przestał być wiceprezesem spółki, a Krzysztof Szmid w radzie nadzorczej zastąpił Władysławę Szmid.

Czytaj też: UOKiK podejrzewa zatory płatnicze u Garmond Press i Kolportera. „Krótkotrwałe opóźnienia wskutek lockdownu”

W 2019 roku Garmond Press osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 13,6 proc. do 264,19 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 1,45 do 2,01 mln zł, co spółka tłumaczy inwestycjami w logistykę. Liczba punktów sprzedażowych obsługiwanych przez firmę wzrosła o 2,9 tys.

W maju ub.r. Sąd Rejonowy dla miasta Kraków-Śródmieście oddalił wniosek spółki wydającej „Super Express” o upadłość Garmond Press. Jesienią Sąd Okręgowy w Krakowie skierował tę sprawę do ponownego rozpoznania.

Latem Garmond Press uzyskał maksymalną kwotę 3,5 mln zł częściowo bezzwrotnego kredytu z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Garmond Press chce umorzenia 30-40 proc. wierzytelności

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hugo
Elon Musk zapowiada humanoidalnego robota. A u nas największym sukcesem jest jakaś kobieta, która pojawiła się na jakimś wyświetlaczu. Już wiem, kto będzie mył rakiety latające na Marsa...
15 2
odpowiedź
User
Janek
Od samego początku, jak tylko ten twór powstał, to zarządzanie nim to jedna wielka porażka. W oddziałach również praca za miskę ryżu najlepiej.
Jakie to Polskie - narobić długów, powyprowadzać kasę i liczyć, że wydawcy i tak umorzą.
Brawo!

Nie umarzać! Zamknąć, a za 3 miesiące rynek sam wchłonie tego potwora. A zarządzający nim niech oddają kasę wydawcom.
27 3
odpowiedź
User
Tara
"Jakie to Polskie" Panie Janku. Nie mieć bladego pojęcia o problemie rynku kolportażu, a zabierać głos. Napisałam "rynku", ale jak widać jesteśmy blisko sytuacji, w której dystrybucja gazet i czasopism nie będzie już rynkiem gospodarczym jako takim. Trudne decyzje przed nami i to jest fakt niezaprzeczalny. Pomysł spotkania w IWP oczywiście bardzo dobry.
5 5
odpowiedź