SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gazeta.pl startuje z Green Deskiem i serwisem poświęconym ekologii. Szefem Patryk Strzałkowski

W redakcji portalu Gazeta.pl (Agora) od piątku, 14 maja rusza Green Desk, który ma integrować dziennikarzy i tematy dotyczące klimatu i środowiska. Nową strukturą i serwisem Zielona.gazeta.pl kieruje Patryk Strzałkowski.

Patryk StrzałkowskiArticle

Ideą Green Desku ma być wyraźne wzmocnienie działań całej redakcji portalu związanych z publikowaniem treści poświęconych ekologii i kryzysowi klimatycznemu.

Szefem obu przedsięwzięć został Patryk Strzałkowski - dziennikarz zajmujący się ekologią, związany z Agorą od 2015 roku. Ma dbać o rozwój serwisu Zielona.gazeta.pl, blisko współpracować ze stroną główną Gazeta.pl, a także nadzorować i koordynować prace międzyredakcyjnego Green Desku. Jego rolą będzie też koordynowanie współpracy z partnerami, w tym z Koalicją Klimatyczną czy Covering Climate Now, a także budowanie sieci ekspertów.

Większy nacisk na „zielone” treści

Gazeta.pl regularnie publikuje treści o klimacie, lecz od piątku redakcja portalu chce położyć na nie większy nacisk i skupić je w ramach Green Desku.

- Zmiana ma dotknąć całej redakcji Gazeta.pl, wszystkich działów. Chodzi o to, żeby koordynować i skuteczniej pracować nad treściami związanymi ze zmianami klimatu, środowiskiem i ekologią. W ramach Green Desku będę współpracował z kilkunastoma dziennikarkami i dziennikarzami z różnych redakcji Gazeta.pl - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny Zielona.gazeta.pl.

Dodaje, że ideą jest „włączenie myślenia o klimacie” w prace wszystkich zespołów portalu i koordynacja ich działań. – Będziemy wymieniali się wiedzą, kontaktami, doświadczeniem. Chcemy coraz lepiej pisać o klimacie, a także rzetelnie informować o kryzysie klimatycznym. Publikować materiały nie tylko o czarnych scenariuszach, lecz także o możliwych rozwiązaniach zgodnie z bliską nam ideą dziennikarstwa rozwiązań. Będziemy pokazywać naszym czytelnikom, że to wciąż kryzys, który możemy zażegnać i w dużej mierze wiemy, jak to zrobić.

Partnerstwo z Covering Climate Now

Od kwietnia Gazeta.pl jako jedno z trzech polskich mediów jest partnerem Covering Climate Now - globalnej inicjatywy, której celem jest poprawa informowania o kryzysie klimatycznym w mediach na całym świecie, zaś od maja zaczyna partnerstwo z Koalicją Klimatyczną, w ramach którego m.in. będzie publikować artykuły ekspertów koalicji.

- Jako Gazeta.pl chcemy być najbardziej zielonym medium w Polsce. Na łamach serwisu od lat regularnie publikowane są eksperckie materiały dotyczące zmian klimatycznych, ekologii oraz problemów naszej planety. Wierzymy, że media mają szczególną rolę w budowaniu narracji i edukowaniu społeczeństwa w sprawach środowiska i klimatu. Jesteśmy u progu głębokich zmian na całym świecie i dziennikarze powinni o tym w odpowiedni sposób opowiadać. Na znaczeniu zyskują więc rzetelna informacja, weryfikowanie faktów oraz unikanie publikowania fake newsów - dodaje Patryk Strzałkowski.

Ekologia ważna też biznesowo

Jak podkreśla wydawca, rozwój obszaru dedykowanego ochronie środowiska jest ważny również z biznesowego punktu widzenia. Coraz więcej marek szuka partnerów do wspólnego działania na tym polu i chce publikować treści w miejscu zapewniającym rzetelną informację na tematy związane ze zmianami klimatycznymi.

- Kilka miesięcy temu postanowiliśmy także zacząć doceniać firmy działające na rzecz troski o środowisko. W ramach akcji „Reklama dla klimatu” mogły one reklamować swoje ekologiczne działania na stronie głównej Gazeta.pl za symboliczną złotówkę. Pierwsza edycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w styczniu postanowiliśmy uruchomić drugą odsłonę akcji - wyjaśnia Patryk Strzałkowski. - To początek naszego zielonego rozwoju, bo dopiero rozpoczyna się walka o klimat - zmienia się oblicze negacjonizmu klimatycznego i media muszą sobie z tym radzić – podsumowuje.

Pod koniec kwietnia portal Gazeta.pl wprowadził też zmiany w strukturze zespołu programmatic&adTech. Nowo utworzone stanowisko head of data &privacy objęła Renata Luścińska.

Według danych z Mediapanelu w kwietniu br. portal Gazeta.pl zanotował 11,79 mln użytkowników i 40,4 proc. zasięgu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gazeta.pl startuje z Green Deskiem i serwisem poświęconym ekologii. Szefem Patryk Strzałkowski

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polo
Super! Powodzenia
odpowiedź
User
B
Kciuki - Najlepszy!
odpowiedź
User
ściana płac(z)
GW liczy, że Julki z Twittera zaczną płacić za dostęp?
odpowiedź