SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Radomszczańska” z płatną ofertą w internecie. Za dwa lata chce mieć z niej więcej niż ze sprzedaży papierowej

Lokalny tygodnik „Gazeta Radomszczańska” (Mepress) od poniedziałku proponuje internetowym czytelnikom płatne treści. Miesięczny dostęp kosztuje 9,40 zł. - Liczymy, że w ciągu dwóch lat liczba subskrybcji przewyższy sprzedaż egzemplarzową - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl wydawca pisma Andrzej Andrysiak.

Article

Tygodnik ukazuje się od lat 90-tych, ale w płatne internetowe treści zdecydował się wejść dopiero teraz. Jest pierwszym tygodnikiem zrzeszonym w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, który zdecydował się na takie rozwiązanie.

- Przygotowywaliśmy się do tego od dawna. Najpierw założyliśmy, że stworzymy gazetę lokalną, która zaoferuje czytelnikowi coś więcej niż informacje bieżące. Te są dostępne za darmo na każdym portalu i to nie jest przewaga konkurencyjna. Gdy uznaliśmy, że nasze treści są unikalne i atrakcyjne dla czytelnika, rozpoczęliśmy prace na uruchomieniem paywalla - relacjonuje Andrysiak. - Traktujemy paywall jedynie jako kolejny kanał dystrybucji, czytelnik wybierze, który jest dla niego atrakcyjniejszy. Liczymy, że w ciągu dwóch lat liczba subskrybcji przewyższy sprzedaż egzemplarzową - podsumowuje.

„Gazeta Radomszczańska” ukazuje się obecnie w nakładzie 3 800 egzemplarzy.

Za paywallem będzie 100 procent materiałów

Do tej pory materiały z papierowego wydania tygodnika nie były dostępne w inny sposób, niż przez kupno egzemplarza w punkcie sprzedaży. Wyjątkiem były bardzo krótkie informacje wydarzeniowe, które znajdowały się i w princie i w internecie. - Teraz za paywallem będzie 100 procent materiałów z wydania papierowego, plus materiały, newsy, rozmowy, komentarze, tworzone na bieżąco na stronę (ale z wyjątkiem wydarzeniowych, które i tak mają wszyscy). Proporcje docelowe to 70/30 (na korzyść treści płatnych) – mówi Andrzej Andysiak. Gazeta nie sprzedaje pojedynczych artykułów, tylko dostępy miesięczne: 9,40 zł kosztuje dostęp na jeden miesiąc (złotówkę mniej, niż 4 wydania gazety), kwartalny dostęp to koszt 27 zł zaś półroczny - 55 zł.

Wydawca „Gazety Radomszczańskiej” jest członkiem Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, ale - jak się dowiadujemy - członkowie SGL nie proponują swoim czytelnikom płatnych subskrypcji. - Do tej pory wydawcy lokalni próbowali sprzedawać pojedyncze artykuły, ale to nie cieszy się powodzeniem. Zakładamy, że to jest droga, którą czytelnik podąży za nami. To trochę tak, jak z filmami: gdy dystrybutorzy zaczęli oferować płatne dostępy, większość specjalistów była przekonana, że to się nie sprawdzi, bo klient nie będzie płacić za coś, co ma za darmo w telewizji ogólnodostępnej. Ale wystarczyło, że platformy zaoferowało coś innego, lepszego, by klienci poszli za nimi - komentuje nasz rozmówca.

Andrysiak podkreśla, że w przypadku paywalla na lokalne treści, kluczowa jest oferta. - Ważne, czy medium oferuje coś dobrego i unikalnego, czy to, co mają też inni, w dodatku za darmo. Czytelnik ma swoje przyzwyczajenia, ale też z jego punktu widzenia nie przeprowadzamy rewolucji. Nie zamykamy czegoś, co miał do tej pory za darmo. Dotychczas, aby przeczytać nasze materiały z gazety, musiał ją kupić. I tak też będzie teraz: to, co miał na stronie Radomszczanska.pl do tej pory za darmo, będzie miał dalej (informacje bieżące, relacje, imprezy, wypadki itp.). Dostanie dodatkową ofertę do wyboru, mamy nadzieję, że atrakcyjną, która - tak jak do tej pory - jest płatna - mówi nam Andrzej Andrysiak.

Założycielami „Gazety Radomszczańskiej” w 1992 roku byli Mira i Jacek Łęscy. W pierwszych latach tygodnik wydawała Fundacja Inicjatyw Kulturalnych, w kolejnych - Jacek Łęski. Od 2014 roku wydawcą jest spółka Mepress, której prezesem jest Danuta Andrysiak. Andrzej Andrysiak w lutym 2017 roku odszedł z „Dziennika Gazety Prawnej”, gdzie odpowiadał za weekendowe wydania, i zajął się wydawaniem „Gazety Radomszczańskiej”. W czerwcu tego samego roku pismo świętowało 25-lecie istnienia, zmienił się wówczas także redaktor naczelny: Jolantę Dąbrowską zastąpił Janusz Kucharski

W marcu br. Andrysiak dostał nagrodę przyznawaną przez SGL w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne. Wraz z Januszem Kucharskim z tego tytułu otrzymał też statuetkę w kategorii „Dziennikarstwo śledcze”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Radomszczańska” z płatną ofertą w internecie. Za dwa lata chce mieć z niej więcej niż ze sprzedaży papierowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Pozostaje tylko trzymać kciuki i wierzyć w to, że jest jeszcze wśród ludzi potrzeba normalnego dziennikarstwa. Swoją drogą gratki za utrzymanie wydawnictwa przy takich nakładach gazety. Powodzenia
odpowiedź
User
Radomszczaneczka
Skoro coś jest złe za darmo, to będzie lepsze za pieniądze?
odpowiedź
User
oko
Dobry ruch. Powodzenia.
odpowiedź