SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” po krytyce przez ambasadora Włoch przeprasza za tytuł „Włosi to naród osłów”

We wtorek portal „Gazety Wyborczej” (Agora) wysłał newsletter z tytułem: „Włosi to naród osłów. Nie bądźmy jak Włosi” zapowiadający podobnie zatytułowany reportaż z „Dużego Formatu”. - Wstydźcie się za tę obrazę wymierzoną w naród włoski - skomentował Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce. - Wysłaliśmy już przeprosiny do odbiorców newslettera. Nie było moim celem obrazić kogokolwiek - zapewniła dziennikarka „GW” Żaneta Gotowalska.

Article

Newsletter przygotowany we wtorek przez Żanetę Gotowalską promował m.in. reportaż Mateusza Mazziniego zamieszczony przez "Gazetę Wyborczą" w poniedziałek w „Dużym Formacie”. Pierwotnie artykuł był zatytułowany: „Włoscy lekarze do Polaków: Jesteśmy narodem osłów. Nie słuchaliśmy wyjących syren i mamy pandemię. Uczcie się na naszych błędach!”.

W reportażu Mazzini przytoczył relacje włoskich lekarzy walczących z epidemią koronawirusa. Jeden z nich ocenił, że rząd podjął odpowiednie działania w tej sprawie, skrytykował natomiast nieprzestrzeganie wyznaczonych norm bezpieczeństwa epidemicznego przez niektórych rodaków.

- Problemem był przeciętny Włoch, jednostka w społeczeństwie. Włosi to naród osłów. Nie chcieliśmy słuchać wyjących syren, to teraz mamy pandemię - ocenił. - Błagam, nie lekceważcie tego. Uczcie się na naszych błędach. Te ograniczenia w życiu codziennym może i są drastyczne, ale muszą istnieć. I to od razu, bez czekania. Bo skończycie jak my - dodała inna osoba cytowana w reportażu.

We wtorkowym newsletterze Żaneta Gotowalska dała tytuł: „Włosi to naród osłów. Nie bądźmy jak Włosi”, nie zaznaczając, że to cytat. We wtorek wieczorem zwrócił na to uwagę Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce.

- To okropne przeczytać taką potworność, podczas gdy umierają tysiące Włochów a nasi lekarze walczą bohatersko, ryzykując przy tym własne życie. Wstydźcie się za tę obrazę wymierzoną w naród włoski - skrytykował na profilu facebookowym włoskiej ambasady.

Che disgrazia leggere una mostruosità come questa mentre migliaia di italiani muoiono e i nostri medici lottano...

Opublikowany przez Ambasciata d'Italia a Varsavia / Ambasada Włoch w Warszawie Wtorek, 31 marca 2020

Przeprosiny za newsletter, tytuł reportażu zmieniony

- To cytat z tekstu DF - „Problemem był przeciętny Włoch, jednostka w społeczeństwie. Włosi to naród osłów. Nie chcieliśmy słuchać wyjących syren, to teraz mamy pandemię” - podkreśliła na Twitterze zapytana o to Żaneta Gotowalska. - Wysłaliśmy już przeprosiny do odbiorców newslettera. Nie było moim celem obrazić kogokolwiek. Tytuł i tekst to całość, w tekście odnoszę się do cytatu z lekarza - dodała.

- Tytuł dzisiejszego wieczornego newslettera: „Włosi to naród osłów. Nie bądźmy jak Włosi” to nasz błąd. Przepraszamy - stwierdzono w oświadczeniu redakcji „Gazety Wyborczej” zamieszczonym we wtorek późnym wieczorem. Zwrócono uwagę, że tytuł jest parafrazą wypowiedzi z reportażu w „Dużym Formacie”.

- Takie zdanie nie powinno być jednak użyte w tytule newslettera, który Państwo od nas dzisiaj otrzymali - podkreśliła redakcja „GW”.

Z kolei w reportażu Mateusza Mazziniego na portalu „Gazety Wyborczej” tytuł zmieniono na: „Moim pierwszym pacjentem z koronawirusem był mój kuzyn. Sam go reanimowałem. Od tamtej chwili rodzinę oglądam z balkonu (włoscy lekarze na wojnie z koronawirusem)”.

Według danych ZKDP w styczniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 81 410 egz., o 11,47 proc. mniej niż rok wcześniej.

Na koniec ub.r. z prenumeraty cyfrowej „Gazety Wyborczej” (Agora) korzystało 218 tys. użytkowników, o 47,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Przeciętny przychód miesięczny od subskrybenta, który kupił ofertę bezpośrednio na Wyborcza.pl, wynosił 14 zł.

W styczniu br. portal Wyborcza.pl zanotował 8,03 mln użytkowników i 83,73 mln odsłon oraz 11 minut średniego czasu korzystania przez odwiedzającego (według badania Gemius/PBI).

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” po krytyce przez ambasadora Włoch przeprasza za tytuł „Włosi to naród osłów”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
GW w pełnej krasie.
odpowiedź
User
Darek
Pewnie Lesław adiustował
odpowiedź
User
walter
No niedobrze mi na myśl o zwolnieniu Gazety Wyborczej. Ale w tej sytuacji to pan Ambasador powinien mieć pretensje do swoich lekarzy ,co się tak wypowiadają do świata. Widocznie we włosach tak jak i w Polsce są grupy obywateli którzy lubią w różnych okolicznościach srac we własne gniazdo.
odpowiedź