SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większy zasięg multipleksu DAB+ w Trójmieście

Związana z Polsatem spółka BCAST rozpoczęła nadawanie eksperymentalnego multipleksu DAB+ z wieżowca Olivia Star. Dzięki nowej lokalizacji zasięg powinien się poprawić. Oferta programowa należącego do BCAST operatora DABCAST jest zbliżona do tej znanej z Warszawy.

Article

W ramach MUX testowane są stacje: Muzo.FM, Radio Maryja, Radio 7 z Mławy, Radio Bezpieczna Podróż i Radio Norda FM. Tej ostatniej stacji nie ma w MUX DABCAST w stolicy. W zamian można tam słuchać Radia Jasna Góra. Do tej pory multipleks należący do BCAST był nadawany z wieżowca nazywanego „Zieleniak”. Po przeniesieniu na Olivia Star zasięg powinien się poprawić, bo to najwyższy wieżowiec w Trójmieście.  Emisja testowa w Gdańsku jest prowadzona na kanale 5D. Moc to 0,2 kW.

Niebawem testowy multipleks DVB-T2/HEVC?

BCAST posiada zgodę również na rozpoczęcie testowych emisji w DVB-T2/HEVC z wieżowca Olivia Star. W Warszawie i we Wrocławiu w ten sposób można oglądać Polsat w jakości HD, TV Republika, Stars TV, Nowa TV, EWTN Polska, TV Regionalną i TV Okazje. Nie wiadomo kiedy kanały te drogą naziemną będzie można oglądać w Trójmieście. W przypadku DAB+ od uzyskania zgody do emisji z budynku Olivia Star upłynęło prawie 3,5 roku.

Województwo pomorskie przejdzie na standard DVB-T2/HEVC 25 kwietnia. Nie wiadomo czy do tego czasu BCAST zdecyduje się na rozpoczęcie emisji eksperymentalnej. Niedawno informowaliśmy, że wokół emisji z budynku Olivia Star toczyła spór ze spółką MWE Networks, która chce uruchomić próbny multipleks z tej samej lokalizacji. W pierwszej kolejności firma Michała Winnickiego zamierza uruchomić emisję w Warszawie.

Stacji w DAB+ będzie przybywać

Ostatnio informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała dwa konkursy dla stacji, które mogą wejść w skład ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Przewidziano dwanaście miejsc. Trzy przypadną rozgłośniom Polskiego Radia, dziewięć trafi do stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych, które będą zainteresowane emisją cyfrową oraz nowych graczy.

Nie wiadomo na razie którzy nadawcy będą zainteresowani obecnością w DAB+. Największe grupy komercyjne, takie jak RMF, Eurozet, Agora i ZPR twierdzą, że na razie przyglądają się ogłoszeniom KRRiT. W przeszłości bardzo krytycznie wypowiadały się na temat DAB+. Ich zdaniem to technologia droga i przestarzała, a cyfryzację radia można oprzeć na internecie.

Z badań TePanelu wynika, że odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Rośnie jednak liczba cyfrowych tunerów w nowych samochodach. Do inwestycji w nowe radioodbiorniki nie zachęca oferta programowa. Tam, gdzie DAB+ działa, dominują stacje Polskiego Radia, niszowe i katolickie. W ostatnich tygodniach ruszyły jednak regularne multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Tarnowie, Częstochowie, Poznaniu, Rzeszowie, Katowicach i Toruniu. 

Dołącz do dyskusji: Większy zasięg multipleksu DAB+ w Trójmieście

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Zasięg się nie poprawił w Gdańsku tak jak piszecie może tylko dalej leci na Żuławy bo wyżej nadajnik jest. Ale w Gdańsku poprawił się tylko na północnym wschodzie i okolice w tych miejscach co jest widoczny wieżowiec i brak przeszkód .Na południu Gdańska zasięg się pogorszył (na dniach będę testował zasięg mobilny tego nadajnika)
KRRIT dała pozwolenie tylko na moc 200Wat a to nie dużo bo ukształtowanie terenu jest jak w górach i tu w Gdańsku potrzeba dwóch nadajników w sieci SFN żeby pokryć całe miasto zasięgiem .
Bo na zachód od obwodnicy dramat był i jest z odbiorem choć teraz punktowo da się w niektórych miejscach odebrać. Tak samo jest z mux Polskiego Radia 5B 24kw z nadajnika z Chwaszczyna. W "kotlinach" jest problem z odbiorem w mieszkaniach tak jak z dvb-t z Chwaszczyna ratuje tam nadajnik z Elbląga/Jagodnik jako doświetlenie
Mam nadzieję ze ci z KRRIT czytają internet i przetarg będzie w Gdańsku na mux lokalny z dwoma nadajnikami w sieci SFN bo moc i wysokość to nie zawsze gwarantuje odbiór a w szczególności tu w Gdańsku
odpowiedź
User
K.
my tu pitu pitu, kiedy kolejne regiony? bo już grubą księgę 20 tomów można by napisać od 2013 roku kiedy DAB+ się pojawił
odpowiedź
User
miś społeczny
Potrzebne nadajniki lokalne w poszczególnych powiatach Pomorza. Samo Chwaszczyno, nie mówiąc już o jakichś trójmiejskich wieżowcach, nie da rady pokryć tak rozległego terenu o tak zróżnicowanym ukształtowaniu.
odpowiedź