SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Good Looking Studio protestuje przeciw zamalowaniu historycznych warszawskich murali

W połowie lipca na warszawskiej Pradze zamalowane zostały dwa charakterystyczne murale, „Jubiler” oraz „Foton”.  W proteście Good Looking Studio stworzyło malowidło łączące motywy z obu pochodzących z czasów PRL murali.

Article

Od początku lat 70. XX wieku na ścianie kamienicy przy ul. Targowej 15 widniały namalowane reklamy producenta biżuterii i zegarków „Jubiler” oraz Warszawskie Zakłady Fotochemiczne „Foton”.

Pod koniec czerwca prace na tym budynku rozpoczęła Braughman Group Media - agencja reklamy zewnętrznej, specjalizująca się w nośnikach wielkoformatowych. Rzeczniczka dzielnicy Praga Północ Anna Rychlik powiedziała TVN Warszawa, że to konserwator wydał zgodę na zamalowanie murali.

W wydanym oświadczeniu Mazowiecki Konserwator Zabytków, Jakub A. Lewicki, zgodę na prace w ścianach kamienicy wydano, ponieważ inwestor zapewnił, że prace będą tymczasowe i nie spowodują trwałych zmian w elewacji zabytkowego budynku.  

Lipcowa kontrola przy Targowej 15 wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania. - Mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali. - zadeklarował Mazowiecki Konserwator Zabytków. Zobligował firmę do niezwłocznego przywrócenia dawnego wyglądu historycznych malowideł.

- Dawny wygląd murali zostanie przywrócony przed końcem wakacji, a prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu - dodaje Łukasz Fabisiak, prezes zarządu firmy Braughman Group Media.

Braughman Group Media ma na koncie realizacje reklam zewnętrznych dla takich klientów jak Gucci, MK Cafe, Plus, BMW, LOT, Coca-Cola, Wedel, TVP. 

Good Looking Studio protestuje

- Od samego początku naszej działalności komercyjnej podziwialiśmy te prace i byliśmy pod wrażeniem, zarówno kompozycji graficznej jak i trwałości powłok malarskich - mówi Bartek Leśniewski, jeden z właścicieli Good Looking Studio.

Firma postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec zamalowania murali, tworząc własny, inspirowane motywami zaczerpniętymi z "Jubilera" i "Fotonu".

Kompozycja powstaje na elewacji budynku przy ulicy Zamoyskiego 29 w Warszawie i będzie tam obecna do jesieni. Zachowane zostaną kolory i faktury właściwe dla oryginalnych malowideł. Mural można oglądać od 23 sierpnia. Projekt jest oddolną inicjatywą studia i nie ma żadnych komercyjnych sponsorów.

- Odmalowując kolaż z tych dwóch murali chcemy oddać hołd naszym poprzednikom, rzemieślnikom malującym reklamy, ponieważ czujemy, że kontynuujemy ich dzieło - mówi drugi z właścicieli Good Looking Studio, Karol Szufladowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Good Looking Studio protestuje przeciw zamalowaniu historycznych warszawskich murali

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Zwracam uwagę, że ci dawni wykonawcy murali, to nie byli zazwyczaj byle jacy rzemieślnicy. Wielkoformatowe reklamy zamawiano u wyspecjalizowanych i dobrze wykształconych plastyków o solidnym przygotowaniu zawodowym. Znam niektórych do dzisiaj i pamiętam, jak ich siedzących na rusztowaniach, z dołu, pozdrawiałem.
To nie było tak, jak dzisiaj, kiedy wystarczy kupić program graficzny i udawać plastyka, który nie ma pojęcia o podstawach kompozycji.
odpowiedź
User
Hey ho
Super są te murale, inspirują i poprawiają wygląd otoczenia.
odpowiedź