SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google pozwala na płatności w aplikacjach mobilnych Spotify i Bumble

Koncern Google zgodził się, żeby platforma muzyczna Spotify i randkowa Bumble w swoich aplikacjach na Androida pobierały płatności bezpośrednio od użytkowników. Wcześniej Google i Apple spierały się w tej sprawie m.in. z koncernem gamingowym Epic Games.

Użytkownicy Spotify i Bumble w ramach aplikacji mobilnych płacą przede wszystkim za subskrypcje do tych platform.

Zgoda Google na pobieranie takich płatności w aplikacjach androidowych nie oznacza, że koncern nie będzie na nich zarabiał. - Kiedy użytkownik wybiera alternatywny system płatności, marża za usługę płacona przez dewelopera zostanie obniżona o 4 proc. - zapowiedział.

Spotify przyjęło tę decyzję z satysfakcją. - Google zrobiło odważny krok, żeby wyrównać boisko gry, ale to tylko początek - zaznaczyła firma.

To jeden z pierwszych praktycznych efektów zmiany polityki ogłoszonej przez Google w marcu br. Koncern zaznaczył, że to na razie pilotaż obejmujący Australię, Indię i Europę. W zeszłym tygodniu poszerzono jego zasięg o USA, Brazylię i Republikę Południowej Afryki.

Zgoda na pobieranie bezpośrednich płatności od użytkowników nie dotyczy aplikacji z grami online.

Google i Apple pobierają 15-30 proc. prowizji od deweloperów

Dotychczas Google w aplikacjach na Androida i Apple w aplikacjach na iOS nie pozwalały na wewnętrzne mikropłatności. Wszystkie środki od użytkowników musiały przechodzić przez systemy koncernów, które pobierały za to sowite prowizje, wynoszące zazwyczaj od 15 do 30 proc.

Koncerny były nieprzejednane w tej postawie. Kiedy w połowie 2020 roku Epic Games umożliwił bezpośrednie mikropłatności w aplikacji mobilnej z grą „Fortnite”, została ona szybko usunięta zarówno z Google Play, jak i AppStore, w konsekwencji nie mogli jej pobierać nowi użytkownicy.

Epic Games skierował sprawę do amerykańskiego sądu, a ten w połowie ub.r. orzekł, że producent „Fortnite’a” nie wykazała, że Apple jest nielegalnym monopolistą, ale potwierdził, że koncern z Cupertino jest zaangażowany w „zachowanie antykonkurencyjne”.

Epic Games pozwał też Apple do Wyższego Trybunału ds. Konkurencji w Wielkiej Brytanii i złożył skargę na koncern do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Unii Europejskiej.

Apple nie zmienia swojego stanowiska: niedawno nie dopuściło do AppStore nowej wersji aplikacji Spotify z przyciskiem pozwalającym włączyć powiadomienia mailowe o płatności za subskrypcję.

W trzecim kwartale br. Spotify pozyskało netto 7 mln płacących subskrybentów. Przychody koncernu rok do roku wzrosły o 21 proc. do 3,04 mld euro, a wynik operacyjny poszedł w dół z 75 mln euro zysku do 194 mln euro straty.

Z kolei Alphabet, do którego należą m.in. Google i YouTube, w zeszłym kwartale przy wzroście przychodów o 6 proc., niższym od prognoz, zanotował spadek zysku netto z 18,94 do 13,91 mld dolarów. Pozareklamowe wpływy Google’a zwiększyły się z 6,75 do 6,89 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google pozwala na płatności w aplikacjach mobilnych Spotify i Bumble

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
palacz na cenzurowanym
za co i dla kogo posada edytora new yorkera
odpowiedź