SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google wprowadza polską wersję językową inteligentnego Asystenta

Google udostępnił polską wersję Asystenta, z którym użytkownicy mogą porozumiewać się w naszym języku. Platforma pozwala na swobodne wydawanie komend i uruchamianie różnych usług bez znajomości angielskiego. Polska wersja Asystenta będzie dostępna dla użytkowników urządzeń przenośnych z systemami Android i iOS, a także w dedykowanych słuchawkach.

Article

Wprowadzając lokalną wersję Asystenta Google zaznacza, że platforma pomaga w wykonywaniu codziennych zadań, dając łatwiejszy dostęp do technologii w każdym momencie naszego dnia, dzięki możliwości komunikacji z urządzeniem w najbardziej naturalny sposób, czyli za pomocą głosu.

Według zapowiedzi przy pomocy polskiego Asystenta użytkownik dowie się na przykład czy będzie potrzebował parasola przed wyjściem do pracy, wyśle głosowo wiadomość w trakcie prowadzenia auta, znajdzie restaurację na wieczorne spotkanie ze znajomymi, podyktuje Asystentowi listę zakupów i poprosi o ustawienia przypomnienia, żeby je zrobić w konkretnym dniu.

- Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku - tłumaczy Michał Długosz, product marketing manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek. - Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje.

Komendy na każdą okazję

Asystent Google ma się sprawdzać się w bardzo różnych, codziennych sytuacjach. Wystarczy przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć: OK Google. Producent podaje konkretne przykłady użycia polskiego Asystenta:

Rano, przed wyjściem z domu, można zadać takie pytania jak:
OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
OK Google, ile stopni będzie dziś w Krakowie?
OK Google, jakie mam spotkania na dziś.

Prowadzenie samochodu:
OK Google, napisz Kubie, że spóźnię się 5 minut.
OK Google, puść coś Krzysztofa Zalewskiego.
OK Google, wyślij WhatsApp do mamy.
OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.

Wyjście z pracy:
OK Google, co dziś grają w kinie?
OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 19:00.
OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.
OK Google, wyznacz trasę do domu.
OK Google, do której otwarta jest Galeria Mokotów?
OK Google, pokaż trasę autobusem na ulicę Świętokrzyską.

Koniec dnia:            
OK Google, ustaw minutnik „pieczenie chleba” na 40 minut.
OK Google, włącz jazz na YouTube.
OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.    

Google zapewnia, że Asystent zyskał też polską osobowość. Zna elementy polskiej popkultury i lokalne zwyczaje. Można zapytać go na przykład o informacje związane z polskimi dziełami: Kto grał w Zimnej wojnie? lub Kto napisał Pana Tadeusza? lub dowiedzieć się więcej o gustach Asystenta, pytając go np. o ulubionego muzyka. Można również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce.  

Actions on Google

Google zaznacza, że polskie firmy mogą teraz zintegrować się z Asystentem poprzez platformę Actions on Google. Umożliwia ona stworzenie akcji (komendy głosowej), którą może następnie wywołać każdy z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejść w interakcję głosową z daną marką. Pierwszymi partnerami, którzy stworzyli swoje akcje dla polskiego Asystenta są Play i eSky.

Dzięki integracji Play z Asystentem klienci będą mogli porozmawiać z operatorem i między innymi sprawdzić nowości w ofercie. Aby rozpocząć konwersację wystarczy powiedzieć:  OK Google, zapytaj Play co nowego.

Z kolei dzięki akcji eSky dla Asystenta osoby planujące podróż mogą za pomocą prostych komend głosowych wyszukać najbardziej atrakcyjne cenowo połączenia lotnicze. Aby rozpocząć konwersację z Ewą, głosowym asystentem podróży w ramach Asystenta Google wystarczy powiedzieć OK Google. Porozmawiaj z eSky.

Do Androida i iOS

Google zdradza, że prace nad przygotowaniem polskiej wersji Asystenta trwały ponad rok i uczestniczyły w nich zespoły z wielu krajów, m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii czy Szwajcarii. W zamkniętych, zewnętrznych testach produktu wzięło udział ponad 2 tys. wybranych beta testerów, a zebrane od nich uwagi pozwoliły na dostosowanie i ulepszenie usługi do specyfiki języka polskiego i zachowań polskich odbiorców.

Według zapowiedzi w ciągu najbliższych tygodni Asystent Google będzie udostępniony użytkownikom smartfonów z Androidem (od wersji 5), a posiadacze urządzeń iOS będą mogli pobrać z App Store aplikację Asystent Google. Asystent będzie także dostępny na dedykowanych modelach słuchawek.
 
Aby po raz pierwszy uruchomić Asystenta Google na urządzeniu z Androidem należy długo nacisnąć przycisk ekranu głównego. Użytkownik zobaczy kilka przykładów działań, w których może mu pomóc Asystent. Od tego momentu wystarczy powiedzieć OK Google lub przytrzymać przycisk ekranu głównego, aby zacząć rozmowę ze swoim osobistym Asystentem. W sytuacji gdy użytkownik nie chce wypowiadać pytań na głos, może do Asystenta również napisać.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wprowadza polską wersję językową inteligentnego Asystenta

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
nareszcie.
10 10
odpowiedź
User
waltere
Jaki asystent? 16.01.2019 godzin. 07:19. Żadnego asystenta nie ma. Ściema jakaś!
15 10
odpowiedź
User
ekspert
Wysyłają falowo, u jednego pojawi się dziś, u drugiego jutro, itd. Ja dalej czekam a kolega parę minut po północy już dostał...
Jeżeli nie chcesz czekać, polecam stworzyć nowe konto Google, podobno na nowych kontach jest od razu
11 9
odpowiedź
User
ralf
Czy tylko mnie nie przekonuje gadające Google? Zwłaszcza że taki asystent musi mieć dostęp do wszystkiego (info o nas), by był przydatny.
14 9
odpowiedź
User
leon
u mnie nie działa.
12 9
odpowiedź