SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google otworzył w Warszawie największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie

Google otwiera w Warszawie nowe biuro, które ma być największym europejskim centrum ekspertów od rozwoju technologii chmury obliczeniowej Google - poinformowała w poniedziałek szefowa Google Polska Magdalena Kotlarczyk. Siedziba mieści się na 14 piętrach wieżowca The Hub na warszawskiej Woli.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Nowe centrum jest kolejnym elementem inwestycji Google w Polsce. Zlokalizowane jest na ponad 20 tys. m kw przestrzeni w kompleksie The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie zajmuje  14 pięter - od 18 do 31.

Warszawskie biuro będzie największym centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie, które przyciągnie nad Wisłę wiele talentów technologicznych z Polski i zagranicy. Zespół centrum już teraz pracuje nad kluczowymi komponentami technologii Google Cloud, odpowiadając m.in. za usługi dynamicznie przydzielające moc obliczeniową centrów danych dla klientów biznesowych, maszyny wirtualne, a także za właściwe działanie globalnej sieci łączącej usługi chmurowe Google.

Obecny na konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że stolica jest miejscem, gdzie inwestorzy chcą się rozwijać. "Otwierają oni kreatywne biura, po to, żeby móc rozwijać swoją firmę, ale również kontrybuować do rozwoju całej gospodarki światowej. Bardzo się cieszę, że Warszawa staje się tego częścią" - powiedział Trzaskowski.

Gości powitał także w odtworzonym nagraniu szef warszawskiego centrum inżynieryjnego Google Cloud  Dan Decasper, który jest również wiceprezesem Google.

- Nasze centrum w Warszawie to miejsce, w którym zespoły będą pracować nad rozwojem najbardziej zaawansowanych rozwiązań, produktów i usług chmury obliczeniowej. Już teraz stworzyliśmy największy zespół inżynieryjny pracujący nad technologiami Google Cloud w Europie. Warszawscy inżynierowie i inżynierki już odpowiadają za opracowanie takich produktów jak Google Compute Engine czy Google Kubernetes Engine, które stanowią fundamenty technologii chmurowych Google - powiedział Dan Decasper.

- Rozbudowujemy także dział Cloud Networking, który zajmuje się rozwojem globalnej infrastruktury sieciowej, a także pracujemy nad rozwiązaniami z zakresu analizy danych. W Warszawie obecni będą także pracownicy zespołu dbającego o niezakłócone działanie najważniejszych usług Google, z których korzystają miliardy ludzi na całym świecie  - podsumował wiceprezes Google i szef Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud.

Jednym  z najważniejszych obszarów działalności nowego biura będzie także działalność edukacyjno-warsztatowa. W tym celu zostało wyposażone w dwupiętrowe audytorium na 100 miejsc, trzy duże sale warsztatowe oraz pracownię UXLab, dostosowaną do warsztatów z UX design produktów i usług.

Google będzie dzielić się swoim know-how, by coraz więcej specjalistów i specjalistek zdobyło kompetencje umożliwiające pracę w sektorze chmurowym, który jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem IT. Nowe centrum technologiczne będzie też miejscem szkoleń dla polskich firm, które chcą wykorzystać potencjał chmury w rozwoju swojego przedsiębiorstwa.

- Nasze nowe warszawskie biuro to inwestycja w wiedzę, którą za pośrednictwem programów edukacyjnych i szkoleń będziemy się dzielić. Po kwietniowym otwarciu regionu Google Cloud, pierwszej w Polsce infrastruktury umożliwiającej lokalne przetwarzanie danych w chmurze, kontynuujemy realizację naszej wizji, by Warszawa stała się „chmurową” stolicą Europy. Nasze miasto ma ogromny potencjał i zapewnia doskonałe warunki do przyciągania najlepszych ludzi w sektorze nowych technologii, by to tu właśnie pracowali i rozwijali swoje kariery - powiedziała podczas spotkania z mediami Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska.

Google zatrudnia w Warszawie ponad 800 osób

Tak duża skala inwestycji związana jest z planami dynamicznego rozwoju i zwiększania zatrudnienia w najbliższych latach. Aktualnie Google zatrudnia w Warszawie ponad 800 osób, z czego już ponad 500 to załoga działu inżynieryjnego.

- Będziemy dynamicznie zwiększać zatrudnienie, nie tylko ludzi z Polski, ale i z całego świata. Już teraz połowę naszego zespołu inżynierskiego stanowią osoby ponad 20 narodowości takich krajów jak USA, Indie, Rosja, Czechy, Niemcy czy Białoruś. Nasze warszawskie biuro urosło trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat. Nie będziemy się zatrzymywać i zamierzamy równie dynamicznie rosnąć w najbliższym czasie - zapowiedział Adam Malczak, corporate communications & public affairs manager, Poland & CEE w Google.

Obsada będzie międzynarodowa, ale nowe biuro zostało zaprojektowane bardzo lokalnie. Poszczególne piętra mają nazwy i wystrój nawiązujący do różnych regionów Polski. Nawet drukarki swoje nazwy zaczerpnęły od nazw dań polskich np. golonka czy pierogi. Siedziba Google Cloud została zaprojektowana przez firmę z Dublina. Do dyspozycji pracowników i odwiedzających będzie taras zewnętrzny wraz z kawiarnią zlokalizowany na 31. piętrze oraz kantyna.

Projekt uwzględnił także wiele innych udogodnień, takich jak np. siłownia, biblioteka, pokoje rozrywki z konsolami do gier, przestronne kuchnie, pokoje do drzemki tzw. nap rooms czy pokoje dla rodziców z dziećmi. W salach konferencyjnych można korzystać z zaawansowanych technologicznie urządzeń np. ekranów typu Jumpboard, na których można pisać i treści te będą widoczne jednocześnie w innych biurach Google na świecie.

W budynku zlokalizowano także nowoczesny i strzeżony parking rowerowy, a na parkingu podziemnym zainstalowano ładowarki do samochodów elektrycznych. Kompleks wyposażono w zaawansowane rozwiązania technologiczne, a zintegrowane systemy zarządzania budynkiem są zarządzane przez infrastrukturę opartą na sztucznej inteligencji i obsługiwaną przez Google Cloud Platform. Nowa siedziba Google jest także w procesie certyfikacji LEED, która przyznawana jest budynkom spełniającym najwyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

To czwarta duża inwestycja biurowa Google'a w Polsce

Amerykański gigant technologiczny otworzył swoje pierwsze biuro w Polsce w 2006 roku. Obecnie Google zatrudnia ponad 900 osób w biurach w Warszawie i Wrocławiu. Od 2015 roku funkcjonuje również Campus Google for Startups na warszawskiej Pradze, a w kwietniu tego roku firma uruchomiła region Google Cloud - lokalny ośrodek przetwarzania danych - pierwszą tego typu infrastrukturę globalnego dostawcy usług chmury publicznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Dołącz do dyskusji: Google otworzył w Warszawie największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
A co tam robił prezydent Warszawy? To, że Google inwestuje akurat w Polsce to nie jego zasługa. Ale w świetle fleszy przyszedł się ogrzać.
odpowiedź
User
P
A co tam robił prezydent Warszawy? To, że Google inwestuje akurat w Polsce to nie jego zasługa. Ale w świetle fleszy przyszedł się ogrzać.

Na pewno też nie PiSu czy Kaczora. Google ma przestrzegać prawa i płacić podatki, a z tym kiepsko idzie.
odpowiedź
User
haha
inklusywność w stanach nie służy, że u siebie takiego centrum nie otworzyli? Trzeba byłoby za trudnić za dużo nierobów bardzo opalonych????
odpowiedź