SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Goran Bregović wyrzucony z Life Festival Oświęcim za prorosyjskie komentarze

Organizatorzy Life Festival Oświęcim zrezygnowali z zaproszenia Gorana Bregovića. Powodem są prorosyjskie komentarze artysty.

Article

Poniżej szczegółowe wyjaśnienie kryjące się za decyzją:

"Z całą determinacją pragniemy podkreślić, iż główną ideą organizowanego od sześciu lat Life Festivalu jest budowanie oraz propagowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Co roku, w ramach Life Festivalu, spotykamy się w naznaczonym piętnem historii mieście, by zdecydowanie i bezkompromisowo opowiedzieć się przeciwko wojnie, a także wszelkim formom oraz przejawom agresji, rasizmu, antysemityzmu czy łamania praw człowieka. W tym roku, w dobie wojny, prowadzonej w bezpośredniej bliskości za wschodnią granicą Polski, antywojenne przesłanie Life Festivalu jest szczególnie ważne i powinno być słyszalne w swoim przekazie wyjątkowo głośno, dobitnie i wyraźnie.

26 marca Goran Bregović wystąpił w Sewastopolu, na terenie zaanektowanego przez Rosję Krymu. Aneksja Półwyspu Krymskiego, do której doszło z pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, jest zagrożeniem dla trwałości pokoju na świecie. Według raportów światowych organizacji monitorujących sytuację na świecie, na terenie Krymu wciąż dochodzi do przypadków łamania praw człowieka, ograniczania wolności, w tym słowa oraz prześladowania mniejszości etnicznych. Dlatego też, publiczne wypowiedzi artysty po koncercie, w których Bregović bagatelizował fakt wystąpienia na zaanektowanych bezprawnie terenach, a także jednocześnie dystansował się od potępienia zbrojnej interwencji Rosji na Ukrainie, są sprzeczne z wartościami, które przyświecają twórcom i pomysłodawcom Life Festivalu.

Postawa Gorana Bregovića w ostatnich tygodniach, a także wypowiedzi artysty, będące następstwem jego występu w Sewastopolu, są niestety, co odnotowujemy ze szczerą i nieskrywaną przykrością, sprzeczne z główną ideą Life Festivalu. Dlatego też, kierując się wyznawanymi przez nas wartościami, postanowiliśmy zrezygnować z powierzenia Goranowi Bregoviciowi misji ambasadora tegorocznej edycji Life Festivalu oraz jednocześnie zdecydowaliśmy się na odwołanie jego występu, zaplanowanego w ramach tegorocznego festiwalu.

Nasza decyzja jest podyktowana przekonaniem, iż gwarancją zapewnienia wiarygodności przekazu idei, inspirującej nas w procesie organizacji Life Festivalu, jest jedność oraz tożsamość stanowiska światopoglądowego organizatorów Festiwalu oraz uczestniczących w nim artystów, w antywojennym tonie."

20 czerwca na Stadionie MOSiR w Oświęcimiu zobaczymy grupę UB40. Pojawi się też Kayah, która wystąpi z projektem Transoriental Orchestra oraz formacja LemON. Do grona wykonawców koncertu, realizowanego pod hasłem "Artyści przeciwko wojnie", dołączyli również kolejni muzycy - ukraiński projekt Taras Czubaj & Kozak System.

Bilety oraz karnety na LFO zachowują ważność, a ich cena nie ulega zmianie. W przypadku reklamacji związanej z odwołaniem koncertu Bregovića, należy skontaktować się ze sklepem, w którym dokonano zakupu biletów, bądź karnetów.

Dołącz do dyskusji: Goran Bregović wyrzucony z Life Festival Oświęcim za prorosyjskie komentarze

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
i bardzo dobrze!!!
odpowiedź
User
Tomasz
I bardzo dobrze zrobili..
odpowiedź
User
Mariusz
A oni mogli zabrać Serbom Kosowo co ??? Widać są równi i równiejsi na tym świecie.
odpowiedź