SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Halloween świętuje 19 proc. Polaków, większość dekoruje domy

W dniu 31 października w wielu krajach obchodzone jest Halloween. Wśród Polaków nie jest to zbyt popularne - wynika z badania Havas Media Group.

Article

Aktywny udział w Halloween deklaruje nieco mniej niż 1/5 przebadanych Polaków (18,6%). Celebrowanie tego zwyczaju popularne jest przede wszystkim wśród młodych Polaków: w grupie osób w wieku 18–24 lata aktywne uczestnictwo w Halloween deklaruje 31,6% respondentów. Wśród najstarszych badanych, po 55 roku życia, odsetek ten wynosi jedynie 8%.

Najpopularniejszą formą obchodzenia Halloween jest udekorowanie swojego domu lub mieszkania - zrobi to co druga osoba aktywnie biorąca udział w Halloween. Część osób spędzi ten dzień oglądając horrory lub wybierze się na imprezę tematycznie powiązaną z tym dniem. Niecałe 20% Polaków będzie także towarzyszyć swoim dzieciom zbierającym cukierki.

Badani dostrzegają, że Halloween to dzień atrakcyjny dla najmłodszych. Ponad połowa respondentów (51,8%) wskazuje, że Halloween to po prostu fajna zabawa dla dzieci i młodzieży. 46,3% badanych Polaków przyznaje, że w swojej najbliższej okolicy dostrzega dzieci, które podczas Halloween w przebraniu odwiedzają domy i zbierają słodycze. 30% deklaruje, że ma zamiar przygotować się na odwiedziny najmłodszych zbierających słodycze - dekorując dom lub kupując słodycze.

Mimo że spory odsetek Polaków widzi w swoim najbliższym otoczeniu dzieci obchodzące Halloween, to zaledwie 17,6% rodziców deklaruje, że ich dzieci biorą aktywny udział w różnych zabawach związanych z tym dniem. Najpopularniejszą formą celebrowania Halloween jest wycinanie i dekorowanie dyni – wskazuje na to ponad 60% rodziców dzieci obchodzących Halloween. Trochę mniej niż połowa rodziców wskazuje, że ich dzieci będą w tym dniu zbierać cukierki lub wezmą udział w zabawach halloweenowych organizowanych przez przedszkola lub szkoły.

Dla 44,6% Polaków rosnąca popularność Halloween w Polsce to zjawisko neutralne – nie ma dla nich ani pozytywnego, ani negatywnego wydźwięku. Odbierają ten dzień przede wszystkim jako dobrą zabawę (45,4%) i świetną okazję do zabawy i przebrania się – spędzenia tego dnia w inny niż zazwyczaj sposób (48,1%).

Jednakże pomimo tego, że przez wielu Polaków Halloween oceniane jest w kategoriach czysto rozrywkowych, to dostrzegane są także jego wady. Dla większości dzień ten ma czysto komercyjny wymiar – badani wskazują, że jest to kolejna okazja dla sklepów i marek, które chcą w ten sposób zwiększyć swoją sprzedaż. Część Polaków jest również zdania, że nie powinniśmy obchodzić tego święta – celebrowanie rodzimych tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami powinno być dla nas znacznie ważniejsze.

Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy Polacy obawiają się popularyzacji Halloween. 41,8% dorosłych Polaków wskazało, że obawia się, że Halloween wypiera nasze rodzime tradycje i zakłóca nastrój dnia Wszystkich Świętych. Z drugiej strony obaw takich nie posiada 43,1% badanych.

Mimo że część Polaków pozytywnie ocenia Halloween i bierze w nim aktywny udział, celebrowanie rodzimych tradycji nie traci na popularności ani na znaczeniu. Blisko 90% respondentów zadeklarowało, że ma zamiar odwiedzić groby swoich bliskich z okazji dnia Wszystkich Świętych.

Badanie Havas Media Group zostało przeprowadzone w październiku 2019 r., metodą CAWI, na ogólnopolskim internetowym panelu badawczym, na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (n=1060).

Dołącz do dyskusji: Halloween świętuje 19 proc. Polaków, większość dekoruje domy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klaudia
Halloween mnie tak interesuje jak zeszłoroczny śnieg. A był takowy?
10 0
odpowiedź
User
Lojza
Denerwująca jest taka maniera tworzenia tytułów. Pierwsza moja myśl jest taka, że większość Polaków dekoruje domy, a nie większość z tych 19 procent...
8 0
odpowiedź