SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HBO pokaże 14 polskich filmów krótkometrażowych o epidemii

Od 16 lipca na kanale HBO i w HBO GO zadebiutuje polski projekt filmowy „W domu” o życiu w czasie pandemii. To 14 filmowych historii zrealizowanych przez 16 twórców, m.in. przez Jacka Borcucha, Andrzeja Dragana, Krzysztofa Garbaczewskiego i Renatę Gąsiorowską.

Kadr z filmu Andrzeja Dragana w ramach serii "W domu"Article

Zaproszeni przez HBO Europe twórcy starali się na gorąco uchwycić wyjątkowość momentu lockdownu, w jakim znalazła się ludzkość w czasie kwarantanny. Powstała w efekcie antologia 14 filmów, stworzonych w ramach artystycznego manifestu. Kieruje nimi kilka zasad: filmy muszą dziać się tu i teraz, czyli w czasie pandemii, nie mogą trwać dłużej niż 10 minut, wszystkie muszą uwzględniać wprowadzone na ten czas restrykcje. Dodatkowo artyści musieli przygotować filmy samodzielnie w czasie czterech tygodni, mając pełną dowolność w kwestii formy i gatunku. Powstanie takiej antologii HBO zapowiadało w maju br.

- Dla każdego z nas sytuacja wywołana przez epidemię jest jak wezwanie do tablicy. Nie wiemy, jak odpowiedzieć na to, czego doświadczamy, nie potrafimy tego ocenić inaczej, niż przez pryzmat chwilowych emocji, które zmieniają się w trakcie. Poprosiliśmy o próbę zapisu „tu i teraz” wspaniałych, twórczych ludzi, wychodząc z założenia, że to artyści konstytuują w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń i dzięki nim i ich świadectwom po czasie my - odbiorcy, możemy się do odnieść, skonfrontować własne wspomnienia i przeżycia. „W domu” jest w założeniu projektem tworzonym w artystycznej wolności, twórczym opisem sytuacji ograniczenia swobody jednostek- mówi Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

- Każdy z powstałych w ramach projektu filmów opowie osobistą historię, opartą na wspólnym doświadczeniu. Jestem dumny, że możemy razem tworzyć ten projekt, łącząc twórców w tych pełnych wyzwań czasach i zapewniając przestrzeń, w której mogą zarówno inspirować widzów, jak również zapewnić im rozrywkę, zanim zostanie wznowiona inna działalność produkcyjna, co nastąpi, gdy to będzie już bezpieczne - komentuje Antony Root, EVP programming and production w HBO Europe.

Polska jest drugim po Hiszpanii krajem, w którym HBO Europe zaprosiło twórców do wspólnej pracy nad antologią filmowych historii poświęconych czasom pandemii. Projekty powstawały w różnych krajach Europy. W serwisie HBO GO dostępne są już hiszpańskie filmy zrealizowane w ramach tamtejszego projektu „W domu”, a pod koniec lipca pojawią się również produkcje z Finlandii. 14 filmowych historii realizowanych w ramach polskiego przedsięwzięcia zadebiutuje 16 lipca. Co to znaczy być twórcą w czasach niespotykanej od dawna epidemii, która sprawiła, że wszyscy musieliśmy pozostać w swoich domach? Takie pytanie przyświecało twórcom, pracującym nad cyklem.

W polskim projekcie HBO Europe udział wzięli: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska,  Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka, Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: HBO pokaże 14 polskich filmów krótkometrażowych o epidemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl