SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hajdarowicz traci kontrolę nad „Rzeczpospolitą”. Sprzedał kolejny pakiet akcji

Firma KCI należąca do Grzegorza Hajdarowicza nie jest już największym akcjonariuszem Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Kontrolny pakiet akcji kupiła od niej holenderska spółka Pluralis, która pierwszy raz zainwestowała w wydawcę półtora roku temu.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W komunikacie giełdowym KCI podano, że spółka w czwartek sprzedała Pluralis 240,4 tys. akcji Gremi Media z serii . uprzywilejowanych co do głosu na walnym zgromadzeniu. Stanowią one 13,4 proc. kapitału i 20,4 proc. głosów na walnym

W efekcie Pluralis ma 931,7 tys. walorów Gremi Media, stanowiących 52 proc. kapitału i 57 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, wobec odpowiednio 38,6 kapitału i głosów poprzednio.

Zaznaczono, że spółka Pluralis zrealizowała tę transakcję na mocy opcji call zapisanej w umowie z połowy grudnia 2021 roku. W komunikacie nie podano ceny za nabyte walory.

Z kolei liczba akcji posiadanych przez KCI zmalała z 588,3 do 347,9 tys., ich udział w kapitale - z 32,9 do 19,2 proc., a w głosach na walnym - z 41,6 do 21,2 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na przełomie 2021 i 2021 roku KCI, kontrolowane właścicielsko przez dwie spółki Grzegorza Hajdarowicza, sprzedało po 140 zł za sztukę 691,3 tys. akcji Gremi Media stanowiących wówczas 40 proc. kapitału spółki i dających 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Transakcję podzielono na dwie transze. Pierwsza, obejmująca 346,6 tys. walorów została przeprowadzona w drugiej połowie grudnia, a druga (344,7 tys. akcji) na początku stycznia.

Cena 140 za akcję Gremi Media oznacza, że firma została wyceniona na 241,95 mln zł. Natomiast pakiet 246,6 tys. akcji został przejęty przez Pluralis za 96,78 mln zł.

Jeśli przyjąć cenę 140 zł za sztukę pakiet akcji przejęty w czwartek kosztował 33,66 mln zł.

Pluralis związany z koncernem Sorosa

Spółka Pluralis należy do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), belgijskiej firmy medialnej Mediahuis i King Baudouin Foundation.

"Pluralis jest wspierany przez konsorcjum prestiżowych europejskich firm medialnych, fundacji i wpływowych inwestorów zaangażowanych w pluralistyczne media informacyjne. Pluralis łączy swój kapitał inwestycyjny ze światowej klasy wiedzą medialną swoich udziałowców. Jako inwestor w najwyższej jakości spółki medialne, niezależnie od orientacji redakcyjnej, Pluralis nie angażuje się w podejmowanie decyzji redakcyjnych firmy" - zapewniano w komunikacie ogłaszającym transakcję z przełomu 2021 i 2022 roku.

- Cieszymy się, że możemy zainwestować w Gremi Media, wydawcę jednych z najbardziej cenionych marek informacyjnych w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z obecnymi właścicielami i kierownictwem, aby kontynuować budowanie silnego biznesu wokół dziennikarstwa najwyższego kalibru - mówił Luc Tayart de Borms, dyrektor zarządzający KBF, akcjonariusz Pluralis. - Pluralis będzie czerpać z wiedzy i doświadczenia swoich akcjonariuszy, aby wspierać zarządzanie Gremi Media SA poprzez aktywne uczestnictwo w zarządzie oraz przekazywanie najnowocześniejszej wiedzy branżowej w celu ułatwienia rozwoju firmy i tworzenia wartości - dodał.

Media Development Investment Fund jest wspierany finansowo przez miliardera George’a Sorosa. W połowie 2016 roku jest spółka MDIF Media Holdings zainwestowała w Agorę - kupiła 5,35 mln akcji stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki i dających 8,26 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Walory został sprzedane m.in. przez fundusze emerytalne PTE PZU, Nationale Nederlanden PTE i Aegon PTE.

Z kolei SFS Ventures, czeska spółka zależna MDIF na początku 2019 roku wspólnie z Agorą kupiła 100 proc. udziałów Eurozetu, nadawcy m.in. Radia ZET. Agora za 40 proc. udziałów zapłaciła 130,7 mln zł, a na początku br. po prawomocnym uchyleniu przez sąd zakazu wydanego przez UOKiK dokupiła od SFS Ventures dalsze 11 proc., dzięki temu przejęła kontrolę nad Eurozetem.

Gremi Media wydaje nie tylko „Rzeczpospolitą”

Gremi Media w drugim kwartale br. zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów o 2,4 proc. do 24,74 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 2,45 do 1,74 mln zł.

Firma oprócz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wydaje m.in. przejęty kilka lat temu katowicki „Sport” i miesięcznik „Uważam Rze Historia” oraz jest większościowym akcjonariuszem e-Kiosku.

Holding Hajdarowicza kupił Gremi Media za 135 mln zł.

Holding Grzegorza Hajdarowicza wydawcę „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” przejął w 2011 roku. Najpierw kupił 51 proc. udziałów spółki, wówczas funkcjonującej pod nazwą Presspublika, o brytyjskiego funduszu Mecom za 80 mln zł, a kilka miesięcy później - pozostałe 49 proc. udziałów od państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” za 55 mln zł.

W sierpniu 2017 roku grupa KCI sprzedała kilku inwestorom, m.in. spółce głównego akcjonariusza Ruchu, 249,4 tys. akcji Gremi Media, stanowiących 14,6 proc. kapitału zakładowego i dających 11 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Cena za jedną akcję wyniosła 147 zł, a wycena całej firmy - ponad 251 mln zł.

Kolejne, mniejsze pakiety akcji Gremi Media firma Hajdarowicza sprzedawała w ramach strategii przyjętej w połowie 2019 roku. Zapowiedziała w niej, że zmniejszy swój udział w kapitale Gremi Media do 40-60 proc. oraz będzie inwestować w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet. W listopadzie 2017 roku Gremi Media zadebiutowała na bocznym rynku warszawskiej giełdy.

Dołącz do dyskusji: Hajdarowicz traci kontrolę nad „Rzeczpospolitą”. Sprzedał kolejny pakiet akcji

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dqwdqwde
jeszcze więcej zielarzy
odpowiedź
User
***** ***
Cale szczescie ze jie te pisowskie k****y z orlenu. Ratujmy niezalezne media przed barbarzyncami
odpowiedź
User
jasne jasne
jednym słowem soros czyli światowy pejs-kongres wykupuje kolejną tubę prop. agandową komu. chów (po giewu, tv wsi, raspie, zprach itd.) i będzie pompował w nią kasę z lewych zabaw byle tylko zaszkodzić Polsce i naszemu narodowi
odpowiedź