SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W zachodniej prasie dodatki o historii Polski w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Teksty m.in. Dudy i Morawieckiego

W weekend z okazji 60. rocznicy wybuchu II wojny światowej w wielu zagranicznych tytułach prasowych ukażą się dodatki o historii tego konfliktu z polskiej perspektywy. Za projekt odpowiadają Instytut Nowych Mediów i Polska Fundacja Narodowa.

Article

W liczących po kilka-kilkanaście stron dodatkach znajdują się m.in. artykuł prezydenta Andrzeja Dudy o bombardowaniu Wielunia, premiera Mateusza Morawieckiego wpływie konferencji w Jałcie na losy Polskie, a także o bohaterskich czynach Witolda Pileckiego, Jana Karskiego i rodziny Ulmów.

- Polska historia XX wieku to historia zwycięstwa polskiego umiłowania wolności i demokracji nad zaborczymi imperiami oraz dwoma zbrodniczymi totalitaryzmami. Polska będzie już na zawsze strażnikiem pamięci XX wieku. Pamięć to również zobowiązanie - stwierdza w swoim tekście Mateusz Morawiecki.

Artykuły napisali także znani historycy: sir Anthony Beevor, Roger Moorhouse, Allan Paul, Jack Fairweather, Dermond Turing, Marco Patricelli, Jochen Böhler.

W dodatkach zamieszczono też autentyczne nagłówki z polskiej prasy z września 1939 roku.

Dodatek w piątek ukazał się m.in. w niemieckim „Die Welt”, francuskim „L’Opinion” i belgijskim „Le Soir”, a w sobotę i niedzielę zostanie zamieszczony m.in. w amerykańskich „Washington Post” i „Chicago Tribune”, hiszpańskim „El Mundo”, francuskim „Le Figaro” i brytyjskim „Sunday Express”.

W ramach akcji uruchomiono też serwis 1939.eu.

- Poza okładkami z 1939 r. publikujemy we wiodących tytułach prasy światowej teksty wybitnych historyków, ale też filozofów idei, polityków, ekonomistów, ludzi kultury, słowem, liderów opinii, wyjaśniające, co stało się 1 września 1939 r., a także co działo się w Polsce w ciągu tych 80 lat. Działamy zgodnie ze sformułowanym już w Marketingu narracyjnym hasłem: „Opowiedz swoją historię, zanim zrobią to za ciebie inni” - opisano na 1939.eu.

Za przygotowanie i realizację akcji odpowiada Instytutu Nowych Mediów we współpracy z Polską Fundacją Narodową. W projekt były też zaangażowane agencja MSL, Fundacja Promocji Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Konsultantem historycznym projektu był prof. Wojciech Roszkowski. Ilustratorem wszystkich wydań światowych był Fabien Clairefond z „Le Figaro”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W zachodniej prasie dodatki o historii Polski w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Teksty m.in. Dudy i Morawieckiego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adwersarz
Prezydenta i premiera, prostaki. Nie pisali tekstów jako osoby prywatne, ale jako głowa państwa i szef rządu.
odpowiedź