SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Empiki w galeriach będą otwarte, a sklepy meblowe zamknięte. IKEA zaskoczona

Od soboty do 29 listopada w związku z epidemią koronawirusa w centrach handlowych zamknięte będą m.in. sklepy odzieżowe i meblowe. Te drugie zostały w piątek usunięte z listy wyjątków od zakazu, na co zwróciła uwagę IKEA. Dalej mogą działać m.in. księgarnie i saloniki prasowe, Empik zapowiada, że jego salony będą funkcjonowały normalnie.

fot. Shutterstock.comArticle

W piątek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ws. nowych obostrzeń - od soboty będą m.in. ograniczenia w galeriach handlowych, mniejszy limit osób w sklepach do 100 m kw. powierzchni, zamknięte placówki kultury, hotele dostępne tylko dla podróżujących służbowo.

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

Które sklepy i punkty w galeriach będą otwarte

Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

Salony Empiku będą czynne

W piątek wieczorem Empik zapowiedział, że wszystkie jego salony, także w centrach i parkach handlowych, będą działały normalnie. Tak jak dotychczas można w nich odbierać zakupy zrobione w sklepie internetowym i aplikacji mobilnej Empiku.

- Zapewniamy, że w naszych salonach działamy według ścisłych procedur i rekomendacji odpowiednich służb w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników oraz klientów. Stosujemy się do wytycznych aktualnego rozporządzenia dot. limitów osób przebywających w salonie - podkreśliła firma w komunikacie.

Wyliczyła, że w jej salonach przy wejściu dostępne są płyny do dezynfekcji rąk oraz jednorazowe rękawiczki, pinpady i lady są często dezynfekowane, a przy kasach zainstalowano pleksi.

W ub.r. grupa kapitałowa Empik zanotowała wzrost przychodów o 8,4 proc. do 1,94 mld zł i spadek zysku netto z 58,66 do 37,96 mln zł. Wpływy z e-commerce poszły w górę o 23 proc., a z działalności hurtowej i wydawniczej zmalały o 5,3 proc. Wiosną br. firma pozyskała nowe limity kredytowe i pożyczkę od swojego właściciela, prognozuje, że w związku z epidemią zanotuje spadek przychodów.

IKEA zaskoczona zmianą dot. sklepów meblowych

W czwartek rząd przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczącego obostrzeń wprowadzonych od soboty. Na liście typów placówek handlowych, które będą mogły działać w centrach, wymieniono sklepy meblowe, ale w ostatecznej wersji rozporządzenia już ich nie ma.

- Zgodnie z decyzją rządu od jutra 11 sklepów IKEA w Polsce zostaje zamkniętych dla klientów. Jeszcze wczoraj rządowy projekt rozporządzenia zakładał, że będziemy otwarci. Opublikowane dzisiaj przed 19 rozporządzenie zmieniło swoją treść. Zapraszamy do zakupów na IKEA.pl - stwierdziła firma na Twitterze.

- Wszystkie Punkty Odbioru Zamówień IKEA (w tym odbiór w sklepach Click&Collect) pozostają otwarte. Usługi, montaże i dostawy odbywają się bez zmian. Klienci, którzy mieli umówione planowanie w sklepie w ciągu najbliższych dni, otrzymają oddzielne informacje w tej sprawie - opisano na facebookowym profilu IKEA. - Wszystkich zainteresowanych zakupami w IKEA zachęcamy do składania zamówień, sprawdzenia dostępności produktów oraz korzystania z naszych usług na IKEA.pl. Nasz najmniejszy sklep IKEA w aplikacji działa 24 godziny na dobę - dodano.

- Chcemy podkreślić, że bezpieczeństwo klientów i pracowników jest dla nas najważniejsze. W miarę rozwoju sytuacji będziemy opierać dalsze działania na rozporządzeniach lub komunikatach odpowiednich władz. Dziękujemy za zrozumienie, wzajemną troskę i wsparcie - podkreśliła IKEA.

Zmianę decyzji w rozporządzeniu w sprawie sklepów meblowych komentowali na Twitterze dziennikarze. - Podobno premier rozmawia z przedsiębiorcami. Ci nieustannie publicznie proszą, żeby ich nie zaskakiwać, zwłaszcza zakazując prowadzenia działalności. A premier znów zaskoczył. Czyli albo jednak nie rozmawia z przedsiębiorcami, albo ich nie słucha - napisał Piotr Skwirowski z „Rzeczpospolitej”.

- Czy rząd ma pojęcie, że tu nie chodzi o Ikeę, bo ona od lockdownu w Polsce nie upadnie, ale o jej polskich pracowników? Chyba rozszczepienie rzeczywistości gdzieś w okolicy Alej Ujazdowskich zaczyna być coraz bardziej widoczne i odczuwalne - skomentowała Dominika Długosz z „Newsweeka”. - Każde. Dosłownie każde rozporządzenie dotyczące pandemii jest pisane na kolanie i w ostatniej chwili. Potem mija dobry tydzień, zanim wszystkie błędy, niedoróby i buble wyjdą na jaw - stwierdził Witold Głowacki z „Polska The Times”.

- No jak to powiedzieć... Specjalnie zaskoczony nie jestem - napisał Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Jak w podobnych sytuacjach przedsiębiorcy mają cokolwiek planować? Z dnia na dzień każe im się zamknąć sklepy, jakby nie można było dać jakiegokolwiek buforu na przygotowanie. Niepoważne - skrytykował Marcin Makowski z „Do Rzeczy”.

Zamknięte kina, teatry i biblioteki, hotele tylko dla podróżujących służbowo

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej; osób wykonujących zawód medyczny (w związku z tzw. Hotelem dla medyka) oraz dla pacjentów i ich opiekunów; osób będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego. Ograniczenie nie dotyczy hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych.

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte będą placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Rozporządzenie stanowi, że w kościołach i innych obiektach kultu religijnego, od 7 listopada do 29 listopada, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, będzie mogło przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni, a od 30 listopada - 1 osoba na 7 m kw. Nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Osoby przebywające w kościołach mają obowiązek zakrywania nosa i usta z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Rozporządzenie stanowi, że od 7 do 29 listopada obowiązywać będzie zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.

Zgodnie z rozporządzeniem spotkania lub zebrania mające na celu realizację działań statutowych lub wolontariackich, związanych z przeciwdziałaniem rozwoju epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, organizowane przez organizacje harcerskie i skautowe objęte Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mogą się odbywać, pod warunkiem, że gdy mają miejsce w budynkach lub innych obiektach wykorzystywanych do prowadzenia działalności statutowej przez te organizacje, będzie tam - przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m - nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw. powierzchni; na zewnątrz takie spotkania będą mogły się odbywać z udziałem uczestników w liczbie nie większej niż 10, którzy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Empiki w galeriach będą otwarte, a sklepy meblowe zamknięte. IKEA zaskoczona

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Banda nieudaczników
To aż ciężko komentować. Rządzą państwem dekretami i za każdym razem nie potrafią tego zaplanować. Tylko zawsze "tu! Teraz!".
Prędzej czy później zatopią ten kraj.
odpowiedź
User
Kamilia
A co z kwiaciarniami? Zero hallo 🙄 z pkd nie łapiemy się na nic. Zamknąć nie musimy bo nie ma wprost, przychodzić do pracy możemy, tylko to nie towar pierwszej potrzeby więc teoretycznie klienci nie powinni do nas przychodzić... Cyrk
odpowiedź
User
Andrzej
Nakaz zamknięcia takich sklepów jak Ikea, Agata Meble i Black Red White pojawił się z 5-godzinnym wyprzedzeniem. Ludzie z rządu są po prostu niepoważni. Tam pracują tysiące osób, które nagle dowiedziały się, że od jutra nie będą pracować.
odpowiedź