SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterzy telewizyjni zarabiają od 5 do 20 tys. zł miesięcznie

Choć reporterzy telewizyjni muszą pracować w upale i na mrozie, a także w weekendy i święta, to część z nich zarabia kwotę zbliżoną do średniej krajowej. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarze czołowych stacji zdradzają, że zarobki oscylują między 5 tys.,  a 20 tys. zł netto miesięcznie. Na wyższy pułap wynagrodzeń mogą liczyć nieliczni.

Reporterzy newsowi pracują m.in. w Sejmie Article

Nie każdy dziennikarz nadaje się na reportera telewizyjnego. W grę nie wchodzi tylko wygląd, ale także opanowanie sztuki lektorskiej lub poradzenie sobie ze stresem, naturalne zachowania podczas występów na żywo.

W wielu stacjach sami dziennikarze telewizyjni muszą opanować obsługę programów montażowych. Montażyści jedynie sprawdzają „offy” i wysyłają je do emisji.

Do tego dochodzi kreatywność, umiejętność zgłaszania porywających opinię publiczną tematów, dotarcia do wpływowych, ważnych lub ujmujących rozmówców. To czasami kilkanaście godzin dziennie i wieczory spędzone na poszukiwaniu interesujących tematów do zgłoszenia na kolegium następnego dnia.

Polsat zwiększył liczbę etatów

Niedawno Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w sierpniu br. średnia krajowa wyniosła 6583 zł brutto. To blisko 4817 zł netto w przypadku zatrudnionych na etacie.

Z naszych informacji wynika, że reporterzy Polsat News najczęściej mogą liczyć na 6-9 tys. zł brutto. Reporterzy „Wydarzeń” mogą zarobić netto już więcej, bo blisko 10 tys. zł. W kanale informacyjnym Polsatu etaty posiada mniej więcej połowa reporterów.

Stacja w tym roku zwiększyła liczbę etatów. Wyższą sumę można zarobić w przypadku umowy o dzieło, ale bez ubezpieczenia i składek emerytalnych, dlatego nawet początkujący reporterzy Polsat News, który ma mniejszą widownię niż TVN24 czy TVP Info, mogą otrzymywać „do ręki” ponad 5 tys. zł miesięcznie. W przypadku doświadczonego reportera na umowie o dzieło to ponad 8 tys. zł.

W Polsacie kluczowy jest staż pracy, ale także miejsce jej wykonywania. Najsłabiej zarabiają dziennikarze oddziałów stacji w kraju. Praca w Polsat News jest o tyle trudna, że dziennikarz musi umieć zarówno przygotować materiał, jak i wejście na żywo. W TVN i TVP częściej można spotkać dziennikarzy, którzy specjalizują się albo w live’ach albo w materiałach. W czerwcu informowaliśmy, że Polsat News podwyższył o 20-30 proc. pensje wybranych pracownikom. Edytorzy, którzy zarabiali po 3,5 tys. zł netto miesięcznie, teraz zarabiają 4,5 tys.

Dwa „update’y” zarobków w TVN

Nieco lepiej zarabiają reporterzy newsowi TVN Warner Bros. Discovery, którzy podobnie jak w Polsacie są wynagradzani ryczałtowo. Z naszych informacji wynika, że najczęściej pensja wynosi od 7 do kilkunastu tysięcy złotych netto. W ostatnich kilkunastu miesiącach etaty w stacji stały się standardem i prawie każdy jest zatrudniony w tej formie. Dziennikarze TVN zdradzają nam, że w ciągu tego roku grupa przeprowadziła dwa „update’y” zarobków związane z inflacją i dobrymi wynikami. Pierwszy objął wybranych pracowników w marcu br., a drugi w wakacje.

Na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie mogą liczyć najbardziej doświadczeni reporterzy TVN24. W „Faktach” reporterzy z krótszym stażem mogą liczyć na kwotę zbliżoną do 10 tys. zł, a najbardziej doświadczeni mogą zrobić dwukrotnie więcej „do ręki”. W TVN Warner Bros. Discovery jest 9 poziomów, które zakładają określone przywileje korporacyjne dla pracowników. Osoby znajdujące się na pierwszych poziomach mają możliwość na przykład zostawienia samochodu na parkingu podziemnym stacji.

450 zł brutto za dyżur live’owy w TVP Info

W Telewizji Polskiej nie było w tym roku podwyżek dla lepiej wynagradzanych pracowników. Do tej grupy zaliczają się też reporterzy newsowi. Większość z dziennikarzy TVP Info nie jest zatrudnionych na etatach, tylko prowadzi własną działalność gospodarczą lub podpisuje umowy o dzieło z zewnętrzną firmą (najczęściej prowadzoną przez inną osobę związaną z TVP). Wszystkich reporterów obowiązują takie same stawki za pracę. Dziennikarze przygotowujący wejścia na żywo zdradzają nam, że zarabiają 450 zł brutto za 8-godzinny dyżur. Dziennikarz TVP Info, który w ciągu miesiąca przepracuje 20 dyżurów i jest zatrudniony na umowę o dzieło, może zarobić 8340 zł netto. Taniej jest wyceniany „dyżur setkowy”. To 300 zł brutto za 8 godzin i blisko 5500 zł miesięcznie w przypadku 20 dyżurów i umowy o dzieło. Warto jednak pamiętać, że osoby na samozatrudnieniu lub z umowami o dzieło z zewnętrzną firmą muszą jeszcze zapłacić około 200-300 zł za obsługę księgową.

Na wyższe stawki mogą liczyć reporterzy przygotowujący materiały do „Wiadomości”, około 600 zł brutto. Miesięcznie „do ręki” mogą więc otrzymywać przynajmniej 11 tysięcy złotych. W lipcu informowaliśmy, że researcherzy zarabiają połowę tej sumy. Oczywiście zarobki części reporterów mogą być znacznie wyższe, jeśli poza materiałami lub live’ami prowadzą swoje programy lub przygotowują filmy dokumentalne.

W TVP3 Warszawa można zarobić na kilku materiałach dziennie

Jeśli dziennikarze TVP3 przygotują tylko jeden materiał w ciągu dnia, to zarobią mniej. Stawka za jego przygotowanie to 300 zł brutto, ale jeśli zostanie źle oceniony, to można nie zarobić za jego zrobienie nic. Niekiedy reporterzy TVP3 Warszawa są w stanie przygotować dwa krótkie materiały.  Zarobki w innych ośrodkach TVP są niższe i zazwyczaj materiały są wyceniane maksymalnie na 200 zł. W TVP3 Warszawa można zarobić 6-8 tys. zł netto miesięcznie. Dziennikarze występujący na wizji mogą liczyć na trochę lepsze pieniądze.

W programie „Polonia24”, emitowanym w TVP Polonia materiały są wyceniane w przedziale 100-450 zł za materiał. Dziennie można ich zrobić więcej niż 1, a netto dziennikarze kończą dyżur z średnio 370 zł w kieszeni. Miesięcznie dziennikarz może więc zarobić 7400 zł, niezależnie od stażu. Stawki wydawców i prowadzących są zbliżone. To 900 zł brutto za dyżur. W TVP Polonia i innych redakcjach TVP w czasie pandemii koronawirusa chwilowo zwiększono stawki o połowę. W tym czasie dziennikarze musieli przygotowywać więcej materiałów, aby w firmie przebywało mniej osób. Stawki już dawno wróciły do poziomu sprzed pandemii.

TVN zapłacił więcej niż TVP i Polsat

Z nadawców telewizyjnych najwyższą kwotę CIT w 2021 roku wykazał TVN (51,8 mln zł), a jego biuro reklamy TVN Media - 32 mln zł. Telewizja Polsat zapłaciła 44,8 mln zł, Polsat Media - 38,7 mln zł, Telewizja Polska - 12 mln zł, a Telewizja Puls - 9,4 mln zł. W przypadku obsługującej m.in. emisję naziemnej telewizji cyfrowej grupy Emitel podatek wyniósł 42 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Reporterzy telewizyjni zarabiają od 5 do 20 tys. zł miesięcznie

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zaba
TVP info na śmieciówkach ?!?!?!?!?
odpowiedź
User
seba
W TVP jest na bogato i ten sam materiał z innym prezenterem i komentarzem pokazuje Info, Panorama i Wiadomości
odpowiedź
User
EB
Straszna bieda. 15 lat temu zarobki w mediach w ujęciu nominalnym nie były dużo niższe czyli teraz zarobki realne są dużo słabsze. Ale co się dziwić - telwwizja to medium coraz bardziej dla emeryta, jak się widzi tych reporterów sejmowych to aż żal ściska - biedni ludzie tyrają po 10 godzin dziennie za psie pieniądze pracownika średniego szczebla korpo, marzą być "kimś" a tylko parę osób w kraju zostaje prezenterem - reszta okazuje się z czasem niepotrzebna, niejeden reporter skończył samobójstwem, pijaństwem czy po prostu w sile wieku produkcyjnego - koło 40 lat - zmienił branżę, chyba nie muszę rzucać nazwiskami...
Technologia poszła do przodu, internet zdefragmentował zasiegi i zlilwidował medialne autorytety - bycie nawet twarzą telewizji nie daje splendoru i nie wzbudza podziwu jak kiedyś. Żal patrzeć jak ludzie np.Kraśko walczą o zostanie w branży - bo de facto do niczego innego się nie nadają.
odpowiedź