SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ujawniono zarobki Klarenbacha, Rachonia i Wildsteina w Polskim Radiu

Adrian Klarenbach w ub.r. w ramach współpracy z Polskim Radiem zarobił 230 tys. zł, a Michał Rachoń, Katarzyna Gójska i Jerzy Jachowicz - powyżej 70 tys. zł. Pensja Dawida Wildsteina jako wicedyrektora Trójki wynosiła 31 tys. zł, a Anny Czabańskiej jako wicedyrektor biura programowego 21 tys. zł. - ustalił Onet. - To chyba tłumaczy zaciekłość Pana Czabańskiego w utrzymaniu mediów w swoich rękach - skomentował minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Adrian Klarenbach, fot. Polskie RadioAdrian Klarenbach, fot. Polskie Radio

Według nieoficjalnych ustaleń Onetu Adrian Klarenbach w ub.r. zarobił 230 tys. zł za wywiady na antenie Polskiego Radia 24. Dziennikarz prowadził zwykle dwie rozmowy w paśmie popołudniowym od poniedziałku do piątku, raz w tygodniu był też gospodarzem porannej audycji.

Po kilkadziesiąt tys. zł zainkasowali inni publicyści współpracujący z PR24. Redaktor naczelna Polska Press Dorota Kania miała zarobić 65 tys. zł (prowadziła raz w tygodniu poranek i wieczorną audycję „Szkiełko i oko”), Stanisław Janecki z „Sieci” - 54 tys. zł (był wśród gospodarzy poranka), naczelny „Naszej Historii” Tadeusz Płużański - 83 tys. zł (prowadził wywiady w paśmie przedpołudniowym i popołudniowym), a dziennikarz TVP Info Michał Rachoń - 76 tys. zł (był gospodarzem audycji przedpołudniowej).

Janecki odniósł się na platformie X do informacji o jego zarobkach w PR24. - Debilom piszącym o wpadaniu do Polskiego Radia na chwilę polecam spróbować. Bo ta "chwila" to w moim wypadku dwugodzinny program, z 4 blokami rozmów: z 6 politykami oraz 1 naukowcem. Powodzenia! - stwierdził.

Michał Rachoń w połowie ub.r. ograniczył współpracę z PR24, a także publicznym Radiem Opole (prowadził tam audycje m.in. wspólnie z Piotrem Cywińskim), ponieważ przygotowywał dla TVP serial dokumentalny „Reset”). Jak informowaliśmy miesiąc temu, z końcem grudnia Radio Opole rozstało się ze wszystkimi publicystami zewnętrznymi, także Magdaleną Ogórek, Piotrem Semką i Piotrem Goćkiem.

Czytaj też: Bajońskie zarobki gwiazd TVP. Byli prezesi mogą ponieść konsekwencje

Katarzyna Gójska z TV Republika za wywiady w „Sygnałach Dnia” Jedynki i audycje w Trójce miała otrzymać w ub.r. 83 tys. zł, a Jerzy Jachowicz (prowadził wywiady w Jedynce i autorską audycję „Przekładaniec Jachowicza” w PR24) - 81 tys. zł. W piątek informowaliśmy, że Katarzyna Gójska, a także związany z Polsat News Grzegorz Jankowski, nie będą już prowadzili wywiadów w „Sygnałach Dnia”.

Dawid Wildstein z pensją jak prezes Polskiego Radia

Dużo wyższe były wynagrodzenia osób na stanowiskach menedżerskich w Polskim Radiu. Dawid Wildstein jako wicedyrektor Trójki (objął tę funkcję w maju 2022 roku) miał pensję wynoszącą 30,8 tys. zł miesięcznie, a Anna Czabańska jako wicedyrektor biura programowego zarabiała 22 tys. zł.

Prezes spółki Agnieszka Kamińska miała 31 tys. zł podstawowej pensji. Dodatkowe kilkadziesiąt tys. zł rocznie zarobiła w formie nagród: 74 tys. zł w 2022 roku, 139 tys. zł rok później, a 81 tys. zł w 2022 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Do doniesień na temat zarobków w Polskim Radiu odniósł się na platformie X Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zauważył, że Anna Czabańska jest żoną Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.

- To chyba tłumaczy zaciekłość Pana Czabańskiego w utrzymaniu mediów w swoich rękach - skomentował.

Roszady w Polskim Radiu

19 grudnia na mocy decyzji Bartłomieja Sienkiewicza prezesem Polskiego Radia został Paweł Majcher. Szybko nastąpiło kilka roszad na stanowiskach dyrektorskich: odwołano m.in. szefa Polskiego Radia 24 Krzysztofa Świątka (zastąpił go Grzegorz Frątczak), dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej Pawła Piszczka (w jego miejsce mianowano Wojciecha Cegielskiego), wicedyrektor Jedynki Edytę Poźniak, a także Annę Czabańską i Dawida Wildsteina.

Polskie Radio zapowiedziało, że ograniczy współpracę z zewnętrznymi publicystami. - W Spółce mamy wielu świetnych dziennikarzy, którzy będą zajmowali się publicystyką na antenach Polskiego Radia - tłumaczyła portalowi Wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa nadawcy Monika Kuś.

Z początkiem stycznia zmieniła się formuła pasma porannego Polskiego Radia 24: zniknęli z niego wszyscy poprzedni gospodarze, nowymi prowadzącymi są dziennikarze PR24 i Informacyjnej Agencji Radiowej. Ponadto zrezygnowano z audycji Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg: „Gdzie jest Pan Cogito” i „W otwarte karty” w Jedynce oraz „Pro publico” w PR24.

Agnieszka Kamińska rządziła Polskim Radiem przez 4 lata

Agnieszka Kamińska była prezesem Polskiego Radia od stycznia 2020 roku. Została powołana przez Radę Mediów Narodowych w miejsce Andrzeja Rogoyskiego, miesiąc wcześniej objęła funkcję wiceprezesa. 

Od marca 2018 roku do stycznia 2019 była wiceszefową Polskiego Radia 24, a potem dyrektorem Jedynki. Wcześniej przez 12 lat była związana z Telewizją Polską jako wydawca i redaktor prowadząca programy historyczne. W swojej karierze była związana m.in. z „Uważam Rze Historia”, „Rzeczpospolitą”, TVP3 Białystok i Polskim Radiem Białystok.

Czytaj też: Pracownicy Polskiego Radia o pierwszych zmianach. Biuro prawne wydało komunikat. “Diametralna różnica”

W ub.r. Polskie Radio zanotowało najwyższą stratę netto od wielu lat - 55,1 mln zł. Nadawca spodziewał się jeszcze gorszego wyniku - w połowie ub.r. prognozował 63,6 mln zł. Strata pogłębiła się ponad dwukrotnie, z 19,74 mln zł w 2021 r. To zdecydowanie najgorsze wyniki nadawcy od dużych zmian w mediach publicznych po przejęciu władzy w 2015 r. przez Zjednoczoną Prawicę.

Na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 289 pracowników etatowych, o 31 mniej niż przed rokiem. Średnia pensja brutto wzrosła o 5,7 proc. do 9,4 tys. zł, menedżerowie wyższego szczebla zarabiali prawie dwa razy więcej.

Dołącz do dyskusji: Ujawniono zarobki Klarenbacha, Rachonia i Wildsteina w Polskim Radiu

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
2PaC
No no wolne media i te sprawy....
odpowiedź
User
oh oh
20 czy 30 koła to nie są jakieś oszałamiające pieniądze, jak człowiek chce coś lepszego niż chleb z margaryną i stary diesel. Pytanie brzmi, co oni za tę kasę robili, jakie mieli osiągnięcia?
odpowiedź
User
Daniel
Ja tylko chciałbym prosić onet żeby ujawnil zarobki obecnych dziennikarzy w tvp i polskim radiu. Człowiek mqilby jakieś odniesienie bo może się okazać, że ci nowi wcale gorzej nie zarabiają, a pewnie i tu czloiek by się dowiedział ciekawych rzeczy. Odwagi onecie
odpowiedź