SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Play chce kupić UPC Polska za 7,3 mld zł

Grupa Iliad, od jesieni ub.r. właściciel sieci telekomunikacyjnej Play, złożyła grupie Liberty Global ofertę kupna 100 proc. akcji spółki UPC Polska. Oferta ma charakter niewiążący i wyceniona jest na 7,3 mld zł, w oparciu estymowaną wartości EBITDA za rok 2021 w wysokości 782 mln zł.

Grupa Iliad i Liberty Global są na etapie rozmów. Grupa Iliad zaznacza, iż nie może obecnie zagwarantować ich pomyślnego wyniku. Wynik rozmów zostanie podany do wiadomości w późniejszym terminie.

"Realizując naszą ambicję ogólnopolskiego operatora oferującego usługi konwergentne, Grupa Iliad rozpoczęła w pierwszym półroczu 2021 prace nad różnorodnymi projektami rozwoju działalności w obszarze usług stacjonarnych, zarówno organiczne - w zakresie utworzenia spółki w celu budowy infrastruktury światłowodowej - jak i nieorganiczne, poprzez akwizycję operatora infrastruktury stacjonarnej" - podała Grupa Iliad  w piątkowym komunikacie.

Grupa Iliad ogłosiła w piątek zamiar wykupienia akcjonariuszy mniejszościowych i wycofania akcji iliad z obrotu giełdowego. Po wezwaniu publicznym, w razie potrzeby, zostanie wprowadzony mechanizm przymusowego wykupu akcji.

"To przedsięwzięcie pozwoli Grupie iliad zabezpieczyć strategiczną niezależność i zapewni możliwość realizacji planów rozwojowych iliad i Play. Umożliwi również autonomię decyzyjną w perspektywie długoterminowych inwestycji i ambicji rozwojowych w Polsce" - czytamy w komunikacie spółki.

Iliad planuje ofensywę na rynku

Iliad już w ubiegły roku, gdy przejmował Play zapowiadał, że zapowiadał agresywną ofensywę na rynku stacjonarnym w segmencie usług pakietowych. O sprzedaży przez Liberty Global UPC mówiło się o kiedy firma dwa lata temu sfinalizowała sprzedaż Vodafone swych operatorów kablowych działających w Czechach, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech.

W pierwszym kwartale 2021 roku baza klientów UPC Polska powiększyła się o 5,3 tys. do 1,53 mln, zaś liczba subskrypcji telewizji cyfrowej wzrosła o 9,2 tys. do 3,27 mln. W zasięgu sieci operatora jest już 3,65 mln gospodarstw domowych.

Play ze wzrostami w drugim kwartale roku

Grupa P4 (do którego należy operator Play) wspólnie z Grupą iliad ogłosiła wstępne wyniki za pierwsze półrocze 2021 r., przed audytem.

Operator odnotował w raportowanym okresie wzrost przychodów z usług mobilnych o +8 proc., a skorygowana EBITDAaL wzrosła rok do roku o +47 proc. Zysk z podstawowej działalności operacyjnej przekroczył 1,3m mld zł (+71,1 proc. rdr.).
Nakłady inwestycyjne spadły do poziomu 292 mln zł (-3,3 proc.).

Grupa Iliad szacuje, że baza klientów komórkowych Play na koniec czerwca 2021 roku wyniesie blisko 15,5 mln. To oznaczałoby wzrost w skali półrocza o 62 tys. Liczba aktywnych klientów to 12,3 mln, z czego klienci abonamentowi to 8,4 mln.

Play na koniec czerwca 2021 r. miał szacunkowo 22 tys. klientów stacjonarnego internetu (na sieci Vectry) oraz 176 tys. usług TV Box.

Iliad szacuje łączną liczbę aktywnych klientów Playa (wszystkich usług)  na 12,5 mln, co oznacza wzrost o 189 tys. w stosunku do czerwca 2020 r. W drugim kwartale roku Play powiększył bazę klientów mobilnych o 145 tys. i łącznie o 200 tys. klientów konwergentnych.

Średnie ARPU od  klientów usług mobilnych to  27,3 zł, + 2,7 proc. w stosunku do grudnia 2020 r.

Iliad to francuska spółka telekomunikacyjna działająca - oprócz Polski - także we Francji i we Włoszech.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play chce kupić UPC Polska za 7,3 mld zł

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosh
a ta grupa Illad to kto?
odpowiedź
User
korekta
a ta grupa Illad to kto?


francuski koncern telekomunikacyjny
odpowiedź
User
Xyz
Iliad to francuska społka telekomunikacyjna działająca we Francji i we Włoszech. Niech kupują UPC - może zmienią się dekodery i usługi. Ten Play TV Box działający na Android TV jest ciekawszy niż box UPC TV 4K.
odpowiedź