SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inea z najszybszym internetem stacjonarnym, Play wygrywa w sieciach mobilnych. Półroczne wyniki PRO Speed Test

Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz firma V-Speed podały wyniki najlepszych dostawców internetu po pierwszych sześciu miesiącach funkcjonowania platformy PRO Speed Test. Wśród operatorów stacjonarnych najszybszą sieć oferowała Inea ze średnią prędkością ponad 423 Mb/s. W grupie dostawców mobilnych na czele znalazł się Play z internetem o średniej przepustowości przekraczającej 26 Mb/s.

Article

Platforma PRO Speed Test została uruchomiona na początku grudnia 2018 r. Jest to przygotowane przez firmę V-Speed i certyfikowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) narzędzie pozwalające użytkownikom nie tylko sprawdzić szybkość posiadanej przez nich usługi dostępu do internetu, ale także dochodzić swoich praw, jeśli dostawca nie wywiązuje się z umowy.

Jak podaje UKE na platformie zarejestrowało się dotąd ponad 26 tys. użytkowników. Regulator podkreśla, że w odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łączy VPN, natężenie generowanego ruchu w tle oraz liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Mechanizm składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS). UKE zaznacza, że zgodnie z prawem pomiar łącza stacjonarnego  wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług. Natomiast z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny.

Ponad 17 tys. certyfikowanych pomiarów

Przez pierwsze pół roku (od 1 grudnia 2018 do 30 maja 2019) użytkownicy wykonali ponad 17 tys. certyfikowanych pomiarów, a wszystkich ponad 260 tys.

Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 108,3 Mb/s w przypadku internetu stacjonarnego i 22,4 Mb/s dla internetu mobilnego.

Prędkość wysyłania danych to odpowiednio 38,6 i 11,1 Mb/s.

Inea i Play z najszybszym internetem

Według danych zebranych w ciągu pierwszego pół roku funkcjonowania PRO Speed Test najszybszy internet stacjonarny oferuje Inea. U tego dostawcy średnia prędkość pobierania danych wynosiła 423,8 Mb/s, a wysyłania – 386 Mb/s.

Na 2. miejscu w rankingu znalazła się sieć Toya z wynikiem 375,2 Mb/s w wypadku pobierania danych. Podium zamyka UPC Polska ze średnią prędkością na poziomie 308,2 Mb/s.

W wypadku dostawców mobilnych najlepszy wynik zanotował Play zapewniając średnią prędkość pobierania danych rzędu 26,3 Mb/s, zaś wysyłania – 9 Mb/s. Na 2. pozycję trafił Orange Polska z internetem o prędkości 24 Mb/s, który wyprzedził T-Mobile Polska z wynikiem na poziomie 22,9 Mb/s.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inea z najszybszym internetem stacjonarnym, Play wygrywa w sieciach mobilnych. Półroczne wyniki PRO Speed Test

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zaciekawiony
"Play wygrywa w sieciach mobilnych" - to żart? Pewnie powtarzano 1000 razy testy w kilku dobrych lokalizacjach żeby podnieść tragiczne średnie wyniki Playa
odpowiedź
User
meduza
"Play wygrywa w sieciach mobilnych" - to żart? Pewnie powtarzano 1000 razy testy w kilku dobrych lokalizacjach żeby podnieść tragiczne średnie wyniki Playa

Play miał najmniejsza liczbę prób wiec mozna myslec ze w gre weszły tylko te najlepsze, bo tego smiesznego wyniku nie da sie inaczej wyjasnic
odpowiedź