SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

InPost chce kupić francuską firmę za 2,6 mld zł. Brzoska: to największa polska inwestycja prywatna za granicą

Firma InPost złożyła w poniedziałek ofertę kupna za 565 mln euro (czyli ok. 2,6 mld zł) francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay. - Co najprawdopodobniej jest największą inwestycją zagraniczną prywatnej polskiej firmy - zaznaczył Rafał Brzoska, prezes InPost. W ub.r. firma podwoiła wpływy, wydała 537 mln zł na inwestycje.

Rafał Brzoska, prezes InPost Article

- Jak zapowiadaliśmy niedawno w czasie IPO, ekspansja zagraniczna jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju InPostu. Mondial Relay da nam natychmiast silną pozycję na jednym z największych rynków e-commerce w Europie, zapewni wiele czynników przyspieszających nasz ogólny wzrost i przyniesie wartość dla akcjonariuszy - zapewnia Rafał Brzoska w komunikacie prasowym.  

Na Twitterze zaznaczył, że planowana akwizycja „najprawdopodobniej jest największą inwestycją zagraniczną prywatnej polskiej firmy”.

- Należąca do Mondial Relay sieć ok. 16 tys. punktów nadawania i odbioru idealnie pasuje do naszych innowacyjnych rozwiązań paczkomatowych. W ich połączeniu widzimy znaczący potencjał, żeby zwiększyć popyt i zredefiniować doświadczenie ostatniej mili dla klientów - dodał Michael Rouse, szef biznesu zagranicznego w InPost.

InPostowi przy tej transakcji doradzają Citigroup i Goetzpartners. Firma zamierza sfinalizować przejęcie z kredytu udzielonego przez konsorcjum siedmiu banków.

Na transakcję muszą zgodzić się urzędy antymonopolowe oraz działająca w Mondial Relay rada pracownicza. InPost spodziewa się, że sfinalizuje kupno pod koniec drugiego kwartału br.

InPost będzie mniej zależny od Allegro

W komunikacie InPostu podkreślono, że francuski rynek e-commerce jest wart ok. 56 mld euro, pięć razy więcej niż polski. Zaznaczono, że firmy mają uzupełniające się portfolia klientów. Mondial Relay obsługuje ok. 80 tys. podmiotów.

Dla InPostu zdecydowanie największym klientem jest Allegro, które w ub.r. zapewniło ok. 47 proc. przychodów. Przy przejęciu Mondial Relay, wpływy francuskiej firmy stanowiłyby ok. 44 proc., a udział Allegro zmalał do ok. 26 proc.

Jesienią ub.r. InPost podpisał umowę z Allegro na kolejne siedem lat. Niedawno firma zawarła 5-letnią umowę z Amazonem, który z początkiem marca uruchomił pełną wersję swojej platformy w Polsce.

Mondial Relay największym prywatnym operatorem we Francji

Obecnie właścicielem Mondial Relay jest niemiecki koncern OTTO. Do Mondial Relay należy ponad 15,8 tys. punktów do nadawania i odbioru przesyłek, z czego 11 tys. we Francji, a 4,8 tys. z krajach Beneluksu, Hiszpanii i Portugalii.

Firma poprzez swoją sieć obsługuje największe platformy e-commerce we Francji. W ub.r. dostarczyła 131 mln przesyłek, jest pod tym względem liderem we francuskim sektorze prywatnym.

Mondial Relay zanotował w ub.r. 437 mln euro przychodów i 30 mln euro zysk EBITDA.

Ponad 12 tys. Paczkomatów InPostu

Do InPostu należy obecnie sieć maszyn paczkowych Paczkomaty. W Polsce działa już ponad 11 tys. takich urządzeń, do końca br. ma być instalowanych po 100 tygodniowo. Ponadto firma ma ponad tysiąc Paczkomatów (w br. ma zostać zainstalowanych kolejne 2 tys., głównie w Londynie, Manchesterze i w Birmingham), a we Włoszech liczba urządzeń w br. ma zwiększyć się z 300 do prawie tysiąca.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. InPost osiągnął wzrost wpływów o 100,1 proc. do 1,66 mld zł, marży brutto z 44,3 do 51,2 proc. oraz operacyjnego zysku EBITDA z 230 do 635,6 mln zł.

W lutym br. firma uruchomiła nowe centrum logistyczne w Chorzowie, o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych.

InPost podwoił wpływy. 537 mln zł na inwestycje, nierentowna zagranica

Wraz z informacją o ofercie kupna Mondial Relay, InPost podał swoje wstępne wyniki finansowe za ub.r. Przychody firmy poszły w górę o 104 proc. do 2,53 mld zł, z czego te w Polsce zwiększyły się z 1,24 do 2,51 mld zł.

Operacyjny zysk EBITDA na polskim rynku wzrósł z 350 do 994 mln zł. Natomiast działalność zagraniczna jest dla InPostu nierentowna: w 2019 roku strata EBITDA wyniosła 26 mln zł, a w ub.r. 44 mln zł.

Marża EBITDA InPostu poszła w górę z 28 do 39 proc., a wydatki inwestycyjne - z 320 do 537 mln zł. W konsekwencji wskaźnik zadłużenia netto zwiększył się z 2,2x do 2,4x operacyjnego zysku EBITDA.

310 mln paczek dostarczonych przez InPost

W ub.r. InPost dostarczył w Polsce 308 mln paczek, co wobec 114 mln rok wcześniej oznacza wzrost o 114 proc. Liczba dostaw przez sieć Paczkomatów poszła w górę ze 103 do 247 mln, a dostaw do domów odbiorców - z 40 do 61 mln.

Rynki zagraniczne to na razie niewielki ułamek biznesu firmy. W ub.r. liczba doręczonych tam paczek poszła w górę z 0,5 do 2,2 mln.

Liczba Paczkomatów (APM to angielski skrót oznaczający automat paczkowy) zwiększyła się w ub.r. o 47 proc. do 12 254. W Polsce dynamika była dużo wyższa niż na rynkach zagranicznych

Pełny raport finansowy InPostu za ub.r. zostanie opublikowany 31 marca.

InPost chce mieć za granicą 18-21 tys. Paczkomatów

InPost zapowiada, że w krótkim okresie liczba Paczkomatów poza Polską wzrośnie do 2-3 tys., a w perspektywie średnioterminowej - do 18-21 tys. Po zwiększeniu sieci tych maszyn m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji liczba dostarczanych paczek ma zwiększyć się do 455-555 mln w perspektywie średnioterminowe.

Ma to przełożyć się na wzrost w perspektywie średnioterminowej przychodów zagranicznych firmy do 4,8-5,9 mld zł rocznie oraz marży EBITDA z kilkunastu do ponad 20 proc.. Według firmy przyczynią się do tego usprawnienia i zwiększona dźwignia operacyjna.

InPost zakłada, że na rynkach zagranicznych jego nakłady inwestycyjne będą stanowiły w perspektywie średniookresowej 10-15 proc. przychodów.

W styczniu br. InPost wszedł na giełdę w Amsterdamie, sprzedano jego akcję za 2,8 mld euro, wyceniając firmę na 8 mld euro Pierwszego dnia notowań kurs InPostu wzrósł o ok. 20 proc. Posiadany pakiet 13 proc. akcji spółki sprawił, że Rafał Brzoska znalazł się na siódmym miejscu tegorocznej listy najbogatszych Polaków według „Forbesa” z majątkiem oszacowanym na 5,68 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: InPost chce kupić francuską firmę za 2,6 mld zł. Brzoska: to największa polska inwestycja prywatna za granicą

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
To nie jest polska firma!!!
12 4
odpowiedź
User
Aaaaa
Potwierdzam, to nie jest polska firma i nawet nie jest zarejestrowana w polsce.
7 4
odpowiedź
User
mm
Potwierdzam, to nie jest polska firma i nawet nie jest zarejestrowana w polsce.

??? A z czego to wynika? Sprawdziłam w KRS. Inpost SA zarejestrowana 29,12,2014. Adres: ul. WIELICKA 28/---
30-552 KRAKÓW MAŁOPOLSKIE. Ja rozumiem że dla państwa warszawiaków wszystko co jest jest gdzie indziej to już zagranica, ale zapewniam. Krąków nadal znajduje się w Polsce.
,
12 1
odpowiedź