SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intel pozwany zbiorowo za wady procesorów umożliwiające ataki z exploitami Meltdown i Spectre

W Stanach Zjednoczonych do sądów trafiły pozwy zbiorowe skierowane przeciwko Intelowi. Mają one związek z wykrytymi w procesorach producenta lukami bezpieczeństwa, które mogły narazić użytkowników na kradzież wrażliwych danych. Autorzy pozwów domagają się od Intela odszkodowań.

Article

Pozwy zbiorowe zostały skierowane do sądów w Kalifornii, Oregonie oraz stanie Indiana. Mają one związek z ujawnionymi niedawno lukami bezpieczeństwa w produkowanych przez Intela procesorach.

W wyniku wykrytych usterek możliwe są ataki na komputery z wykorzystaniem exploitów Meltdown oraz Spectre. Pierwszy z nich jest głównie zagrożeniem dla usług chmurowych, drugi zaś może pozwalać na kradzież haseł i wrażliwych danych użytkowników komputerów.

Najwięksi producenci systemów operacyjnych opublikowali stosowne uaktualnienia, które zabezpieczają komputery z procesorami Intela przed zagrożeniami. Przy okazji okazało się, że wbrew wcześniejszym doniesieniom w większości wypadków użytkownicy nie odczują spadku wydajności po zainstalowaniu tych łatek.

Sprawa związana z lukami bezpieczeństwa wywołała oburzenie użytkowników, jednak nie ze względu na powstanie usterki, ale politykę informacyjną Intela. Okazało się bowiem, że producent wiedział o wadach swoich procesorów już od połowy ub.r., zwlekał jednak z ujawnieniem tej informacji. Pojawiły się też doniesienia o tym, że firma czekała z przyznaniem się do usterki do momentu gdy Brian Krzanich, prezes Intela sprzedał swoje akcje spółki warte 24 mln dol.

W pozwach złożonych obecnie w USA użytkownicy oskarżają Intela przede wszystkim o to, że kontynuował produkcję procesorów wiedząc o ich wadzie, ponadto nie poinformował klientów o potencjalnym zagrożeniu narażając ich na poważne niebezpieczeństwo.

Pozywający domagają się od Intela stosownych odszkodowań, jednak ich wysokość nie jest znana. Nie wiadomo też kiedy rozpoczną się oficjalne sądowe postępowania przeciwko Intelowi.

Amerykański producent procesorów nie jest jedynym technologicznym koncernem, który w ostatnim czasie został sądownie oskarżony o działania na szkodę użytkowników. Pod koniec grudnia ub.r. w USA i Izraelu wpłynęły pozwy skierowane przeciwko Apple za celowe obniżanie wydajności iPhone’ów.

Dołącz do dyskusji: Intel pozwany zbiorowo za wady procesorów umożliwiające ataki z exploitami Meltdown i Spectre

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cóż_dodać
brak_komentarza
odpowiedź