SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE: Facebook, Twitter i Google mają usuwać treści terrorystyczne w godzinę, inaczej miliardowe grzywny

W Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać regulacje, które zmuszają platformy internetowe do usuwania z nich treści o charakterze terrorystycznym. Google, Facebook czy Twitter będą miały godzinę na skasowanie takich materiałów od momentu ich zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobią, mogą zapłacić karę w wysokości 4 procent rocznych przychodów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Pierwsze informacje o planach wprowadzenia w Unii nowych przepisów dotyczących terroryzmu w sieci pojawiły się jeszcze w 2018 r. Od tamtej pory trwały negocjacje oraz proces legislacyjny.

Godzina na reakcję

Rozporządzenie przyjęto 7 czerwca 2021 r., teraz zaś zostało wprowadzone w życie na terenie całej UE. Przepis ma zapewniać ramy prawne gwarantujące, że dostawcy usług internetowych, w tym platformy społecznościowe będą usuwać treści terrorystyczne z internetu w ciągu jednej godziny.

- Po niedawnej masowej strzelaninie w supermarkecie w Buffalo w USA, która była transmitowana na żywo w internecie, widać wyraźnie, że nasze działania w zakresie usuwania treści terrorystycznych mają kluczowe znaczenie – zaznaczyła w komunikacie Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych. - Takie przerażające filmy motywują innych sprawców do podążania tym samym śladem i tworzenia brutalnych nagrań wideo. Dysponujemy narzędziami, dzięki którym takie treści mogą być szybko usuwane z platform internetowych, i z przyjemnością informuję, że od teraz obowiązują przepisy dotyczące usuwania treści terrorystycznych z internetu.

Czytaj także: Od 2024 roku jeden standard ładowarek w Unii Europejskiej. Tylko złącze USB-C

W założeniach obowiązki i zabezpieczenia zawarte w rozporządzeniu ograniczą możliwości terrorystów w zakresie szerzenia propagandy w internecie.

Unia wyjaśnia, że jednocześnie stosowanie tych nowych przepisów zwiększy odpowiedzialność i przejrzystość w zakresie środków podejmowanych w celu usuwania treści terrorystycznych z internetu. Przewidują one również szereg silnych zabezpieczeń przed błędnym usuwaniem legalnych wypowiedzi z sieci. Równie istotna jest ochrona ofiar i ich rodzin, którym grozi ponowne zetknięcie się online z tymi przestępstwami.

Od teraz w myśl przepisów obowiązują następujące zasady:

  • Zasada jednej godziny: Platformy internetowe będą zobowiązane do usuwania treści o charakterze terrorystycznym po otrzymaniu nakazu ich usunięcia od organów państw członkowskich w ciągu jednej godziny.
  • Obowiązek podejmowania przez platformy środków w przypadku, gdy zostaną one narażone na kontakt z treściami terrorystycznymi.
  • Nakazy usunięcia muszą zawierać uzasadnienie, dlaczego dany materiał jest uznawany za treść terrorystyczną, w tym szczegółowe informacje o sposobie zaskarżenia nakazu usunięcia.
  • Przepisy zawierają silne zabezpieczenia zapewniające pełne poszanowanie praw podstawowych, takich jak wolność słowa i prawo do informacji. Przykładowo, wyłączone są materiały rozpowszechniane w celach edukacyjnych, dziennikarskich, artystycznych lub badawczych.
  • Państwa członkowskie będą mogły nakładać sankcje za nieprzestrzeganie przepisów oraz decydować o wysokości kar, które będą proporcjonalne do charakteru naruszenia.
  • Nowe przepisy nakładają również na platformy internetowe obowiązek przejrzystości, a na organy krajowe obowiązek składania corocznych sprawozdań na temat ilości usuniętych treści terrorystycznych, wyników rozpatrywania skarg i odwołań, a także liczby i rodzaju kar nałożonych na platformy internetowe.

UE zakłada, że w wypadku firm internetowych, które nie będą się stosować do nowych regulacji i przestrzegać krótkiego terminu usuwania treści terrorystycznych, mogą na nie zostać nałożone kary finansowe sięgające 4 proc. ich globalnych przychodów w konkretnym roku podatkowym.

Czytaj także: Unia Europejska jest jednym z najbardziej dochodowych rynków dla firm technologicznych z USA

Dołącz do dyskusji: UE: Facebook, Twitter i Google mają usuwać treści terrorystyczne w godzinę, inaczej miliardowe grzywny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl