SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IWP ostrzega wydawców przed polskim modelem do AI. Sugeruje umowy licencyjne

Izba Wydawców Prasy przestrzega swoje firmy członkowskie, że jeśli nieodpłatnie przekażą swoje dane tekstowe na potrzeby polskiego modelu językowego PLLuM, mogą stracić kontrolę nad ich wykorzystywaniem. Zdaniem organizacji systemy generatywnej sztucznej inteligencji powinny podpisywać umowy licencyjne dotyczące materiałów prasowych.

Kolorowe magazyny (fot. Charisse Kenion/Unsplash)Kolorowe magazyny (fot. Charisse Kenion/Unsplash)

W komunikacie Izby Wydawców Prasy przypomniano, że konsorcjum sześciu podmiotów (Politechnika Wrocławska, Instytut Podstaw Informatyki PAN, Instytut Slawistyki PAN, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Uniwersytet Łódzki) zwróciło się do wydawców z zaproszeniem do „współtworzenia modelu PLLuM poprzez przekazanie danych tekstowych, którymi Państwo dysponują”.

Według ustaleń IWP konsorcjum dostało kilkanaście mln zł wsparcia od Ministerstwa Cyfryzacji na realizację tego projektu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Co w tym nie tak? - Nie negując inicjatywy stworzenia polskiego modelu językowego, jaki ma być wykorzystywany w polskim modelu sztucznej inteligencji, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, iż w przedmiotowym piśmie nie ma mowy o podpisaniu umów licencyjnych. Uzasadniona jest więc supozycja, iż ww. konsorcjum czyni starania o pozyskanie materiałów prasowych za darmo, pomimo otrzymania wspomnianego dofinansowania z Ministerstwa Cyfryzacji - zauważa w komunikacie Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy.

IWP chce umów licencyjnych dot. sztucznej inteligencji

- Decyzja należy, oczywiście, do Państwa - do każdego wydawcy indywidualnie, ale czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę, iż przekazanie materiałów może oznaczać stracenie kontroli nad ich wykorzystywaniem, których powstanie Państwo sfinansowaliście - przestrzega Frąckowiak.

IWP uważa, że systemy generatywnej sztucznej inteligencji, do których potrzeba modelu językowego, nie powinny móc korzystać z formy dozwolonego użytku (tzw. eksploracja tekstów i danych). Wprowadza ją dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

- Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów prasowych powinno się - naszym zdaniem - odbywać na podstawie umowy licencyjnej określającej warunki i zasady wykorzystania treści - podkreśla Marek Frąckowiak.

CZYTAJ TEŻ: Izba Wydawców Prasy z mocnym apelem do rządu. Ma dość “ręcznego sterowania”

Konsorcjum przygotowujące model PLLuM zamierza udostępnić rezultaty swojej pracy za darmo. - Wielce prawdopodobne jest, iż po ich opublikowaniu jakiś komercyjny podmiot sięgnie po stworzony model językowy, by wykorzystać go w swoich komercyjnych działaniach - zauważa szef IWP.

- Tym ważniejsze zatem jest zadbanie o ochronę praw autorskich i pokrewnych. Jeszcze raz zatem zwracamy uwagę na istniejące ryzyko utraty kontroli nad Państwa materiałami prasowymi - podsumowuje Frąckowiak.

Dołącz do dyskusji: IWP ostrzega wydawców przed polskim modelem do AI. Sugeruje umowy licencyjne

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ania
Na czymś polska AI powinna się uczyć.
odpowiedź