SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wśród twórców ChatGPT jest Polak. Zakładał startup z Elonem Muskiem

Wojciech Zaremba jest współzałożycielem OpenAI, która niedawno zasłynęła wypuszczeniem chatbota ChatGPT. Pochodzi z Kluczborka, studiował w Warszawie, Paryżu i Nowym Jorku, a startup zakładał z samym Elonem Muskiem. I pracuje nad tym, żeby sztuczna inteligencja nie zniszczyła ludzkości.

W grudniu wielką popularność wśród internautów zdobył dostępny za darmo chatbot AI ChatGPT. W pięć dni dokonał tego, co Netflixowi zajęło 41 miesięcy, a Facebookowi dziesięć – zgromadził ponad milion użytkowników.

ChatGPT to, jak sam się przedstawia, pomocnik sztucznej inteligencji wyuczony przez OpenAI. To stworzona w 2015 roku przez Sama Altmana i Elona Muska (odszedł z niej w 2019 roku) firma odpowiedzialna także za generator obrazów Dall-E2. Jednym ze współzałożycieli OpenAI jest Polak, Wojciech Zaremba.

Zaremba, jak przypomina serwis Spider's Web, urodził się w 1988 roku w Kluczborku. Od dziecka związany z przedmiotami ścisłymi – stworzył w piwnicy własne laboratorium, a na kółko chemiczne zapisał się już w drugiej klasie podstawówki. W 2007 roku, w wieku 19 lat, zdobył srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej w Wietnamie. Studiował na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a także na paryskiej Ecole Polytechnique. Jest również stypendystą North American Google PhD Fellows. W 2016 roku na Uniwersytecie Nowego Jorku obronił pracę doktorską poświęconą uczeniu maszynowemu.

Google, Facebook i OpenAI

Zawodowo od 2009 roku był związany z Nvidią (producent m.in. kart graficznych) jako stażysta, później pracował przez rok w Google Brain i przez kolejny rok w Facebook AI Research. Startup OpenAI zakładał wraz z Muskiem i Altmanem. Obecnie głównym jego zadaniem w firmie jest kierowanie zespołem zajmującym się przetwarzaniem języka naturalnego oraz nadzorowanie projektu Codex (model AI pozwalający na przetwarzanie języka naturalnego na kod). W przeszłości odpowiadał również za dział OpenAI pracujący nad rozwojem robotyki.

W rozmowie z „Forbesem” Zaremba mówił: „Misją OpenAI jest zbudowanie ogólnej sztucznej inteligencje i zmaksymalizowanie szans, żeby ogólne AI było korzystne dla ludzkości, a nie destrukcyjne. Ogólne AI będzie jednym z najbardziej przełomowych wynalazków naszych czasów, ponieważ umożliwi ona produkcję dowolnej ilości dóbr materialnych. Takie AI będzie w stanie pomagać ludziom przy programowaniu, edukacji, medycynie, budowaniu nowych wynalazków i dowolnym innym intelektualnym zadaniu”.

W innej części rozmowy dodawał: „Rozmowy na tematy zagrożenia związanego z technologią AI są fundamentalną częścią OpenAI od samego początku. Zajmowaliśmy się tym tematem bardzo wcześnie, nawet gdy był on uważany za absurdalny. To nie wszystko. Również prowadzimy naukowe badania nad nadzorem sztucznej inteligencji. Bez odpowiedniego nadzoru, AI może źle zrozumieć polecenie człowieka”.

Jak przypomina Spider's Web, Zaremba w 2017 roku trafił na listę „Forbesa” najbardziej wpływowych Polaków przed 30. rokiem życia. W tym roku został laureatem plebiscytu Leaders of the Future „Forbesa” i Range Rovera. Od ponad sześciu lat mieszka w San Francisco.

Dołącz do dyskusji: Wśród twórców ChatGPT jest Polak. Zakładał startup z Elonem Muskiem

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
i tak i nie
Brawo!. Od 3 dni testuję ChatGPT i jestem pod wielkim wrażeniem.
odpowiedź
User
Chuck
No, i to jest temat, a nie Sałatkowa, która po pijaku zaczepia ludzi w necie.
odpowiedź
User
kolega
Kluczbork pęka z dumy!
odpowiedź