SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszyła emisja testowa multipleksu DAB+ w Łodzi

Spółka PSN Infrastruktura uruchomiła w Łodzi na kanale 10C eksperymentalny multipleks w standardzie DAB+. Można za jego pośrednictwem słuchać siedmiu rozgłośni.

Odbiornik DAB+ (fot. Adrian Gąbka) Article

- Emisja testowa multipleksu DAB+ o lokalnym zasięgu została uruchomiona w Łodzi 10 listopada - potwierdziła w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dorota Ostrowska, kierownik sprzedaży ds. usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura.

Zgodnie z wykazem pozwoleń radiowych dostępnych na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na emisję lokalnego multipleksu radiowego DAB+ w Łodzi obowiązuje od 1 sierpnia br. i zostało wydane na rok. Oznacza to, że multipleks radia cyfrowego w tym mieście będzie mógł nadawać do 1 sierpnia 2023 r.

- Zgodnie z posiadanym przez nas zezwoleniem w sygnale znalazło się siedem programów: Muzyczne Radio, POPradio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Parada, Radio Profeto, Wasze Radio FM - informuje nas Dorota Ostrowska.

W regionie łódzkim PSN Infrastruktura jest także operatorem publicznego multipleksu zawierającego programy ogólnopolskie Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Łódź.

PSN także w Toruniu, Rzeszowie i Opolu

Spółka PSN Infrastruktura jest też operatorem działających od początku br. stałych multipleksów radia DAB+ w Toruniu i Rzeszowie. Na każdym emitowanych jest pięć rozgłośni. Z kolei w połowie sierpnia - po ponad dwóch miesiącach - do opolskiego eteru wrócił multipleks eksperymentalny firmy PSN Infrastruktura. Emisja próbna w DAB+ obejmuje sześć stacji radiowych (Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Doxa, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Radio Imperium z Gliwic i Radio Bezpieczna Podróż).

Spółka nie udziela informacji, czy planowane są przez nią uruchomienia emisji w kolejnych miastach.

W ub.r. PSN Infrastruktura zanotowała wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł. W sprawozdaniu podała, że ponad 80 proc. stanowiły wpływy z obsługi nadawania radia, o kilka proc. zwiększyły się przychody zarówno z emisji analogowej (chodzi o pełną usługę operatorską lub udostępnianie infrastruktury), jak też z emisji w technologii DAB+ (głównie stacji Polskiego Radia).

Coraz więcej eksperymentalnych multipleksów

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Zawieszony konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połowie września na wniosek nadawców zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Postępowanie ma być wznowione po decyzji UKE w sprawie operatora MUX-u. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nie zapadnie ona w tym roku.

W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski od RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie ostatnie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media emitująca program Radia Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

Dołącz do dyskusji: Ruszyła emisja testowa multipleksu DAB+ w Łodzi

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kujawiak
Jaka moc, bo mieszkam 100 km od Łodzi i odbieram paczkę na 5C, czyli radio Łódź i 9 stacji PR, a na 10C cisza ?!
0 0
odpowiedź
User
kwiatek001d
@Kujawiak : Moc to 1 kW obiekt EC-4
0 0
odpowiedź
User
Kujawiak
@Kujawiak : Moc to 1 kW obiekt EC-4Słabo, PR nadaje z mocą 9 KW. Dzięki za info.
0 0
odpowiedź