SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od stycznia 17 nowych emisji DAB+. Do końca miesiąca 5 kolejnych

Trwa proces poszerzenia zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia. Od Nowego Roku dostęp do cyfrowego radia zyskali mieszkańcy kolejnych lokalizacji. - Od 1 stycznia mamy 17 nowych emisji, a do końca stycznia planujemy kolejnych 5 - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.
 

W skład multipleksu wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Ukrainy, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. Do odbioru stacji potrzebny jest tuner DAB+. Za najtańsze sprzęty trzeba zapłacić 100-150 zł. Urządzenia gwarantujące dźwięk stereo kosztują już więcej. 

Gdzie doszło do poszerzenia zasięgu?

Od 1 stycznia 2024 roku multipleks jest nadawany z obiektów: Ogrodzieniec (kanał 11A), Koszalin / Gołogóra (11B), Piła / Rusinowo (11B), Białogard / Slawoborze (11B), Zamość / Tarnawatka (11B), Chełm / Kumowa Dolina (11B), Łódź / Zygry (5C), Suwałki / Krzemianucha (6B), Giżycko / Milki (6B), Iława / Kisielice (11B), Konin / Żółwieniec (11B), Piła / Masztowa (12A), Bolewice (12A), Żerków (11B), Solina / g. Jawor (11A), Tarnobrzeg / Machów (11A).

5 stycznia multipleks rozpoczął emisję z obiektu Dęblin / Ryki (11B). 10 stycznia będzie nadawany także z Sieciechowa (5C), od 15 stycznia rozpocznie się z obiektów Łomża / Szosa Zambrowska (5C), Elbląg / Jagodnik (11B), natomiast 30 stycznia z Głobikowej (11A).

Poszerzenie zasięgu od października

Proces poszerzenia zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia zaczął się na początku października. W niemal całej Polsce za ten proces i nadawanie odpowiada Emitel. Zawarte umowy opiewają na 59,5 mln zł brutto i obowiązują od 1 października 2023 roku do 31 sierpnia 2027 roku. W Bydgoszczy i części województwa kujawsko-pomorskiego wybrano ofertę PSN Infrastruktura (1,25 mln zł).

Polskie Radio kilka tygodni temu informowało Wirtualnemedia.pl, że od 1 października uruchomiono już nowe stacje w lokalizacjach:  Człuchów, Lębork/Skórowo Nowe,  Zakopane / Gubałówka, Rabka / Luboń Wielki, Ciechanów / ul. Monte Cassino, Ostrołęka / ul. Kopernika, Jelenia Góra / Śnieżne Kotły,  Kłodzko / Czarna Góra, Wałbrzych / Chełmiec, Trzebnica / g. Farna, Strzeżów / Miechów,. Nadawca publiczny informował, że niebawem nastąpi uruchomienie emisji z kolejnych lokalizacji: Brzeg, Słupsk / Bierkowo, Katowice / Kosztowy.

Jeszcze w tym roku ma dojść do rozszerzenia zasięgu  o Łomżę, Dębicę, Nowy Tomyśl, Kamieńsk, Rybnik, Jarocin, Dębicę i okolice. Multipleks ma pojawić się także w rejonie Bieszczad, Pomorza Środkowego, w zachodniej części województwa łódzkiego i wschodniej wielkopolskiego.

Do końca września ub.r. emisja multipleksu Polskiego Radia była realizowana z wykorzystaniem 41 stacji. Zapewniało to zasięg ludnościowy na poziomie około 67 proc. oraz powierzchniowy - ok. 45 proc. Uwzględniając proces rozbudowy, liczba stacji nadawczych zostanie zwiększona dwukrotnie. Ma to wpłynąć znacząco na poprawę zasięgu, który wyniesie - dla zasięgu mobilnego zewnętrznego ok. 86 proc. (zasięg ludnościowy) oraz ok. 72 proc. (zasięg powierzchniowy). Nadawca publiczny nadmienił przed miesiącem, że w praktyce możemy się spodziewać, że wartości te mogą być jeszcze większe - do ok. 93 proc. (zasięg ludnościowy) i ok. 90 proc. (zasięg powierzchniowy).

Krytyka DAB+

Konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący ogólnopolskiego multipleksu DAB+ został zawieszony na wniosek strony rynkowej. Zostanie wznowiony, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmie się wyłonieniem operatora tego multipleksu. Nadawcy komercyjni krytykują DAB+ jako technologię przestarzałą i nieopłacalną.

W 2022 roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Do dyspozycji słuchaczy z Warszawy są trzy multipleksy z 27 stacjami. Poza MUX-em Polskiego Radia, można korzystać z multipleksu lokalnego DABCOM na kanale 10B (Radio Kolor, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Muzo.fm, Radio Bezpieczna Podróż) i multipleksu eksperymentalnego BCAST na kanale 11B (Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Parada, Radio Niepokalanów, Radio Maryja, Radio Konin FM i Radio Jasna Góra).

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. Z badania Radio Track wynika, że w 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.
 

Dołącz do dyskusji: Od stycznia 17 nowych emisji DAB+. Do końca miesiąca 5 kolejnych

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eryk z Cychr
Niestety DAB+ ma w Polsce pod górkę ale to wina rządu polskiego gdyż nie stworzył na czas muxów takich jak w DVB-T wtedy by nabrało to sensu gdyby FM stopniowo wyłączano tak jak zrobiono to w Norwegii .
Zdecydowanie jest potrzebne wyłączenie FM z jednego prostego powodu a jest nim zużycie prądu kosztem jednej częstotliwości dla jednej stacji są to koszta wysokie nie mające nawet porównania z DAB+.
20 16
odpowiedź
User
NICKT
nadają z małą mocą 10 wat a to jest za słaby sygnał w krakowie
10 5
odpowiedź
User
NICKT
nadają z małą mocą 10 wat a to jest za słaby sygnał w krakowie powinien być o większej mocy i ceny promocyjne żeby skusić tych co chcą nadawać
8 1
odpowiedź