SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Satelita operatora Eutelsat już na orbicie

Satelita komunikacyjny nowej generacji Eutelsat Konnect VHTS znalazł się na orbicie. Ma zapewnić szybkie połączenia szerokopasmowe i mobilne, dzięki czemu zmniejszą się obszary wykluczenia cyfrowego w Europie.

Satelita Eutelsat Konnect VHTS (screen: YouTube/Eutelsat SA)Article

Satelita komunikacyjny Eutelsat Konnect VHTS zbudowany przez ThalesAlenia Space, spółkę joint venture Thales (67 proc.) i Leonardo (33 proc.) został przetransportowany przez składająca się z pięć różnych silników rakietę Ariane. Obiekt został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na terenie centrum kosmicznego w Kourou, w Gujanie Francuskiej (terytorium zależne Francji).

Eutelsat Konnect VHTS to satelita o ogromnej przepustowości, który został zbudowany przez międzynarodowego operatora Eutelsat. Olbrzymia moc obliczeniowa pozwoli na uzyskanie szerokopasmowej i mobilnej łączności na obszarze całej Europy, Afryki Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Satelita nadaje w paśmie Ka z przepustowością wynoszącą 500 Gbps, co sprawia, że jest największym i najbardziej pojemnym geostacjonarnym satelitą, który kiedykolwiek został zbudowany w Europie. Obiekt został wyposażony w najpotężniejszy pokładowy procesor cyfrowy, jaki dotychczas umieszczono na orbicie. Zaawansowany technologicznie układ umożliwia elastyczność w przydzielaniu pojemności i optymalne wykorzystanie widma.

Eutelsat Konnect VHTS ma 9 metrów wysokości, czyli tyle co trzypiętrowy budynek. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 45 metrów, a waga startowa to 6,4 tony. Trwałość konstrukcji zapewnia mu żywotność zaplanowaną na ponad 15 lat. Satelita powstał w oparciu o w pełni elektryczną platformę Spacebus NEO firmy ThalesAlenia Space, a projektowany był we współpracy z francuską i europejską agencją kosmiczną CNES i ESA.

Satelita nowej generacji ma pojemność siedem razy większą niż jego poprzednik satelita Eutelsat Konnect wystrzelony w 2020 roku. Dzięki swoim parametrom i mocy ma szansę zniwelować wykluczenie cyfrowe, jakiego doświadcza Europa, zwłaszcza w bardziej odizolowanych regionach i zapewnić bardzo szybki dostęp do internetu wszystkim mieszkańcom kontynentu. Usługi HTS będą dostępne na ziemi, w powietrzu i na morzu, w dowolnym miejscu i czasie na obszarze objętym zasięgiem, a ich wydajność będzie porównywalna z usługami dostarczanymi za pomocą światłowodów.

„Jestem bardzo dumny z udanego startu EUTELSAT KONNECT VHTS. Ten satelita to wysoce zaawansowany technologicznie układ, który jest wynikiem niezwykle owocnej wieloletniej współpracy naszej firmy z Eutelsatem”– powiedział Hervé Derrey, prezes i dyrektor generalny ThalesAlenia Space. „EUTELSAT KONNECT VHTS jest wyrazem naszej wizji, aby dostarczać szerokopasmową łączność do każdego domu w dowolnym miejscu w Europie tak, aby do każdego użytkownika docierało 100 Mb/s na użytkownika. Czas, aby na naszym kontynencie nie było już białych plam, do których nie dociera wysokiej klasy Internet” - dodał.

ThalesAlenia Space dostarcza rozwiązania z zakresu telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, badań, nauki i infrastruktury orbitalnej. Zarówno rządy, jak i prywatni przedstawiciele przemysłu polegają na ThalesAlenia Space w zakresie opracowywania systemów satelitarnych, które zapewniają połączenie i pozycjonowanie w dowolnym miejscu i czasie, obserwują naszą planetę, ulepszają zarządzanie jej zasobami, a także eksplorują Układ Słoneczny i przestrzeń poza nim. 

ThalesAlenia Space w 2020 roku osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości ok. 1,85 mld euro i zatrudniała ok. 7,7 tys. pracowników w 10 krajach w 17 lokalizacjach w Europie (w tym w Polsce) oraz w USA.

Dołącz do dyskusji: Satelita operatora Eutelsat już na orbicie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl