SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powrócił eksperymentalny multipleks DAB+ w Szczecinie

Po dwóch tygodniach mieszkańcy Szczecina i okolic znów mogą słuchać stacji radiowych dostępnych na multipleksie DAB+ w stolicy województwa zachodniopomorskiego. - Przerwa spowodowana była wygaśnięciem poprzedniego pozwolenia radiowego - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Marzec, współwłaściciel spółki DABCOM, operatora multipleksu.

Odbiornik DAB+ (fot. Adrian Gąbka)Article

W nocy z niedzieli na poniedziałek (12/13 lutego) powrócił eksperymentalny multipleks DAB+. Zniknął pod koniec stycznia br. - Przerwa spowodowana była wygaśnięciem poprzedniego pozwolenia radiowego. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na przedłużenie eksperymentu, z tym że teraz jest on prowadzony na innym kanale - mówi nam Marcin Marzec z firmy DABCOM, która jest operatorem multipleksu w Szczecinie.

Od poniedziałku sygnał jest obecny na kanale 12B (ten sam, który obowiązywał w okresie grudzień 2021 r. - lipiec 2022 r.). Wcześniej - przez pół roku - emisję DAB+ prowadzono na kanale 10A. Ten jednak - jak już informowaliśmy - przypadł ogólnopolskiemu multipleksowi. Moc nadajnika pozostała bez zmian i wynosi 1 kW.

Również zawartość multipleksu pozostaje bez zmian. Nadaje tu siedem stacji: Radio Super FM (ze Szczecina), Radio Profeto (ze Stadnik w Małopolsce), Radio Jasna Góra (z Częstochowy), Muzyczne Radio (z Jeleniej Góry) oraz trzy rozgłośnie wyłącznie cyfrowe: Disco Radio, Mega Radio i Radio Nuta.

Spółka DABCOM jest operatorem multipleksów lokalnych w Poznaniu, Warszawie, Tarnowie, Katowicach, Częstochowie, a także multipleksów eksperymentalnych w Gliwicach, Krakowie i Szczawnicy. W zeszłym roku z powodu planów KRRiT dotyczących zagospodarowania częstotliwości w ramach DAB+ doszło do zmiany kanałów multipleksu DABCAST, firmy BCAST, należącej do Cyfrowego Polsatu.

Polacy nie słuchają cyfrowego radia

We wrześniu ub.r. KRRiT zawiesiła konkurs dotyczący miejsc na multipleksie ogólnopolskim DAB+. Zainteresowanych nadawaniem nadawców jest mniej niż dostępnych miejsc. Stacje, który zgłosiły chęć emisji cyfrowej, chcą wcześniej poznać warunki finansowe operatora multipleksu. Postępowanie ma być wznowione po podjęciu stosownych decyzji przez UKE.

W październiku ub.r. zmienił się skład KRRiT i nie wiadomo, czy nowy regulator będzie dążyć do przyspieszenia cyfryzacji. Nie chcą jej nadawcy prywatni. Twierdzą, że DAB+ to przestarzała technologia i przyszłością jest radio internetowe.

Ograniczony zasięg multipleksów i oferta programowa złożona głównie z lokalnych, niszowych i katolickich stacji nie zachęca Polaków do kupowania odbiorników DAB+. TePanel przed rokiem szacował, że takie sprzęty ma mniej niż 5 proc. z nich. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+.

Dołącz do dyskusji: Powrócił eksperymentalny multipleks DAB+ w Szczecinie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zxc
Długo jeszcze będą tak eksperymentować i kiedy wreszcie KRRIT zajmie się kolejnymi miastami żeby były lokalne Muxy?Bo już parę lat temu dali tylko kilka miast,a dalej nic...
odpowiedź
User
niebuszewo
W Szczecinie mozna odbierac ok 100 stacji cyfrowych DAB+ przy dobrej propagacji ... 71 na kawalku drutu.
odpowiedź