SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleksy DAB+ spółki Polsatu muszą zmienić kanały

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył pozwolenia na emisję multipleksów eksperymentalnych DAB+ związanej z Polsatem firmy BCAST. Emisja próbne w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku mogą być kontynuowane do 1 lipca 2023 roku, ale MUX-y będą musiały nadawać z nowych kanałów.

Radio 7 wchodzi w skład MUX-u eksperymentalnego DABCASTArticle

Z wykazu UKE wynika, że multipleks DABCAST, należący do BCAST w Warszawie będzie musiał zmienić kanał z 10A na 11B, we Wrocławiu z 10A na 12B, natomiast w Gdańsku z 5D na 5C. W stolicy Polski w skład MUX-u wchodzą: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM. Wrocławski multipleks obejmuje: Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio RAM, a dostępny w Trójmieście: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio Norda FM. Choć nowe pozwolenia obowiązują od 1 lipca, to DABCAST w Warszawie nadal jest dostępny na dotychczasowym kanale.

Skąd zmiana kanałów?

Zmiana kanałów może być związana z planami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie zagospodarowania częstotliwości w ramach DAB+. Wynika z nich, że kanał 10A w Warszawie i powiatach położonych na wschód od stolicy ma przypaść multipleksowi regionalnemu MUX-R1. Podobny multipleks miałby zostać uruchomiony w województwie dolnośląskim na kanale 10A i w pomorskim na kanale 5D.

Choć KRRiT już w 2018 roku przewidywała duży rozwój radiofonii cyfrowej, to niewielu nadawców rozważa inwestycję w DAB+. Stacje komercyjne twierdzą, że to przestarzała i nieopłacalna technologia, a cyfryzacja powinna być oparta na internecie. Z danych TePanelu wynika, że cyfrowe radio posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE też zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

KRRiT, która wciąż nie zakończyła konkursu dotyczącego miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+ jesienią chce przeprowadzić konkursy odnośnie kolejnych multipleksów lokalnych. W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy DAB+ spółki Polsatu muszą zmienić kanały

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asd
Strasznie długo im to zajmuje ,już powinny być dawno Muxy lokalne w największych miastach jak w Gdańsku.
odpowiedź
User
.
Niech WM przestanie wymieniać bez przerwy skład multipleksów bo to i tak na razie bez znaczenia, lepiej niech ktoś powie kiedy ruszą MUX R1 MUX R2 zapowiadane od 10 lat
odpowiedź
User
Fm
Możecie sobie lobbować, ale nic nie zdzialacie, jak nie bedzie oferty. W tej chwili w DAB jest bieda. Poza Polskim Radiem dramat. Jakies radia, szafy grajace to samo. Stacje z…Mławy bez prezenterow w Warszawie. Katolickie szczekaczki. Nie ma po co tego wlaczac, mam dwa odbiorniki DAB. Dno
odpowiedź