SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowy multipleks na stałe dla TVP. Kołodziejski: MUX-5 rozdysponuje KRRiT

Multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej już niebawem stanie się regularnym. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zapowiada też, że o przyszłości MUX-5 i MUX-8 zdecyduje przyszła KRRiT. - Wtedy ten MUX-8 jako nie do końca telewizyjny mógłby być przeznaczony na potrzeby cyfrowego radia - zdradza.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiWitold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz Kiełczewski

Obecnie kanały TVP wchodzą w skład MUX-1 (TVP ABC), MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia), MUX-8 (TVP ABC, TVP Kobieta, TVP Kultura) i multipleksu eksperymentalnego (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka HD, TVP Kultura HD), który w niektórych częściach kraju zajmuje pasmo przewidziane dla MUX-5, a w większości przeznaczone dla MUX-6.

Multipleks eksperymentalny powstał, aby przygotować widzów na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są od końca czerwca w całym kraju nadawane w DVB-T2/HEVC. MUX-3 po marcowej decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej do końca 2023 roku może nadawać w DVB-T. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nadal 1,1 mln gospodarstw domowych nie ma telewizorów lub dekoderów obsługujących DVB-T2/HEVC. Choć MUX-3 z głównymi kanałami TVP może nadawać w starym standardzie, to UKE przedłużył zgody na jego funkcjonowanie w całym kraju. W części lokalizacji może działać do 28 marca 2023 roku, w innych nawet do 26 czerwca 2023 roku.

Kołodziejski o przyszłości multipleksów naziemnych

Kilka tygodni temu TVP wystąpiła o rezerwację na stałe MUX-6. 3 października br. uruchomi kanał TVP Nauka, a w drugiej połowie listopada reaktywuje stację TVP 4K, która będzie pokazywać mecze mundialu. W planach telewizji publicznej jest także TVP Muzyka. Nie wiadomo jednak czy znajdzie się dla niej miejsce na multipleksach. Problem rozwiązałoby przejście MUX-8 na DVB-T2/HEVC. UKE i KRRiT nie wyznaczały daty w przypadku tego multipleksu. Niewykluczone jednak, że stanie się tak przy okazji zamiany MUX-ów, którą zaproponował jeszcze w zeszłym roku szef KRRiT.

Czy zapadną decyzje w sprawie przeniesienia MUX-8 z zakresu VHF do zakresu UHF? Apelował Pan o to pod koniec zeszłego roku do prezesa UKE. Jest porozumienie między regulatorami w tej sprawie? - To jest kolejny element procesu, który był zapoczątkowany refarmingu. Najpierw trzeba było uwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby telekomunikacyjne, przeprowadzić refarming częstotliwości. To jest przeprowadzone i po tym procesie pojawiają się miejsca na dwa kolejne multipleksy telewizyjne, czyli MUX-5 i MUX-6. Teraz decyzją i UKE i KRRiT MUX-6 będzie przeznaczony na potrzeby telewizji publicznej, żeby mogła umieścić tam swoje kanały tematyczne - zdradza Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

O MUX-8 i MUX-5 zdecyduje przyszła KRRiT

Kadencja regulatora dobiega jednak końca. Wiadomo, że w skład nowej KRRiT wejdą: Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak (powołani przez Sejm), prof. Tadeusz Kowalski (powołany przez Senat). Dwóch członków nie wskazał jeszcze prezydent Andrzej Duda. - MUX-5 będzie rozdysponowany przez przyszłą już KRRiT. Jednak w planach koncepcji pojawiła się taka opcja, w której nadawcy narzekający na problemy widzów z odbiorem MUX-8 będą mogli zostać przeniesieni na MUX-5. Wtedy ten MUX-8 jako nie do końca telewizyjny mógłby być przeznaczony na potrzeby cyfrowego radia. To jest już po pierwsze decyzja przyszłej KRRiT, a po drugie wymaga konsultacji, bo przypominam, że MUX-8 jest multipleksem stworzonym i wyłonionym w zupełnie innym trybie niż pozostałe. Aktywnym operatorem tego multipleksu jest firma Emitel - wyjaśnia Kołodziejski.

W skład MUX-8 nie wchodzą tylko kanały TVP, ale także Nowa TV, Metro, Zoom TV i telewizja WP. Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF jak pozostałe. Do nadawania wykorzystywana jest najczęściej polaryzacja pionowa (V), a nie pozioma (H), w jak w przypadku większości nadajników pozostałych multipleksów. To może prowadzić do problemów z odbiorem, bo często wiąże się z koniecznością rozbudowy instalacji antenowej. Kanały znane z MUX-8 po przejściu na MUX-5 mogłyby od razu nadawać w standardzie DVB-T2/HEVC. Poprawiłoby to ich jakość obrazu i dałoby miejsce na nowe stacje. Krytycy tego rozwiązania zauważają jednak, że w przyszłym roku na międzynarodowej konferencji radiotelekomunikacyjnej może zapaść decyzja o przekazaniu kolejnego pasma UHF na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych. Pasmo VHF nie jest zagrożone taką perspektywą. Ponadto cyfrowe radio DAB+ nie cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem. Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki ma mniej niż 5 proc. Polaków. Z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta niemal co trzeci odbiorca.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowy multipleks na stałe dla TVP. Kołodziejski: MUX-5 rozdysponuje KRRiT

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
A co z MUX-4?
odpowiedź
User
Aroo
@widz: mux4 najprawdopodobniej zostanie tak jak do tej pory, aczkolwiek zmieni nazwę i ofertę kanałów na inną, Polsat go się na pewno nie pozbędzie na rzecz kanałów otwartych.
odpowiedź
User
nic44
tv wydarzenia dostają czkawki i zacięć oni też testują
odpowiedź