SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Setki tysięcy domów bez TVP? Prace nad kampanią dopiero trwają

Za dwa-trzy miesiące setki tysięcy gospodarstw domowych może stracić dostęp go głównych kanałów Telewizji Polskiej. Wówczas powinno dojść do zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Choć czasu zostało niewiele, to Centrum Informacji TVP wyjaśnia Wirtualnemedia.pl, że prace nad kampanią informacyjną w tej sprawie dopiero trwają. 

Zmiana standardu obejmie m.in. TVP1Article

Od końca marca do końca czerwca 2022 roku w Polsce trwał proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Na DVB-T2/HEVC przeszły: MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24).

Odbiorcy naziemni ze starszymi telewizorami i tunerami, stracili dostęp do tych stacji. Zamiast nich pojawił się komunikat o braku sygnału lub po prostu czarny ekran. Takie osoby obecnie mogą oglądać tylko kanały z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), a także MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro).

W nowym standardzie od początku jest dostępny MUX-6 (TVP ABC, Alfa TVP, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Polonia i Belsat).

TVP: Przejście na DVB-T2 do 1 stycznia 2024

Pierwotnie MUX-3 miał zmienić standard razem z pozostałymi, ale krótko przed rozpoczęciem procesu, minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Szef UKE zgodził się, żeby trzeci multipleks nadawał w starym standardzie do końca 2023 roku. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Do zmiany standardu nie dojdzie przed wyborami 15 października. Mało prawdopodobne jest też, że operacja nastąpi w okresie świątecznym czy przed Nowym Rokiem. To okres urlopowy, a wymagany jest udział m.in. wielu inżynierów Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Listopad lub początek grudnia to najbardziej realny termin, ale nadawca publiczny wciąż nie zdradza harmonogramu. - Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.  Telewizja Polska nie odpowiedziała na pytanie czy możliwe jest kolejne przesunięcie zmiany standardu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Czy do UKE wpłynął wniosek dotyczący zmiany terminu przejścia MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC? Jak jest uzasadniany? UKE dysponuje harmonogramem zmiany standardu? W jakich etapach będzie przebiegać? Kiedy dokładnie się zakończy? - Z tymi pytaniami sugeruję zwrócić się do TVP, bo to ten podmiot dysponuje informacjami potrzebnymi do odpowiedzi na Pana pytania - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W 2022 roku przejście na DVB-T2/HEVC realizowano etapami. Co miesiąc nowy standard wdrażano w kilku regionach jednocześnie. Tym razem będzie zapewne podobnie, ale kolejne etapy mogą następować co tydzień lub co kilka dni. - Od strony technicznej jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zmiany emisji MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC natomiast dokładny harmonogram przedstawimy jak tylko zakończone zostaną robocze ustalenia z zespołem TVP - wyjaśniała w lipcu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela

Kampania przekona widzów do wymiany sprzętów?

Choć do możliwej migracji zostało tylko kilka tygodni, to nie widać szerokiej komunikacji do osób zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego. Z badania Krajowego Instytutu Mediów przeprowadzonego rok temu wynikało, że 0,99 mln gospodarstw domowych nie było przygotowanych na standard DVB-T2/HEVC. Nowych badań nie przeprowadzono, ale kilkaset tysięcy domostw nadal może nie posiadać sprzętów kompatybilnych z nowym standardem. Nadawcy komercyjni narzekają, że zasięgi ich multipleksów są mniejsze niż przed przejściem na DVB-T2. - Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapewnia Wirtualnemedia.pl nadawca publiczny.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Resort cyfryzacji niedawno zapewnił, że jest gotowy do kolejnej edycji programu. Do tego celu wymagane byłoby jednak przyjęcie stosownej ustawy. Poprzednia zezwalała na dofinansowanie do końca zeszłego roku. W okresie kampanii wyborczej i na samym początku nowej kadencji parlamentu, uchwalenie na czas takich przepisów, jest mało realne.

Nadawcy prywatni twierdzą, że Telewizja Polska, która może nadawać w starym standardzie jest w uprzywilejowanej pozycji. Szacują, że z powodu mniejszego zasięgu niż TVP utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów. Po zmianie standardu MUX-3 zamierzają podliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. 

Dołącz do dyskusji: Setki tysięcy domów bez TVP? Prace nad kampanią dopiero trwają

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Tylko im wyjdzie na dobre. TVP to nic innego jak Korea Polnocna 2.0, telewizja partyjna z "osobami" lekkich obyczajów, które chciałyby być dziennikarzami, ale im się nigdy nie uda.
odpowiedź
User
Ewa
Redakcjo WM. Czy można wyrzucić z komentarzy tego półgłówka, który wstaje o 6 stej i pisze komentarze, jako pierwszy. To stało się sensem jego życia.
odpowiedź
User
Adam
Redakcjo WM. Czy można wyrzucić z komentarzy tego półgłówka, który wstaje o 6 stej i pisze komentarze, jako pierwszy. To stało się sensem jego życia.
Redakcjo WM Czy można wyrzucić z komentarzy wpisy osoby która wstaje o 7 mej rano i obraża innych typu per "półgłówkek"?
odpowiedź