SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cztery stacje radiowe będzie można usłyszeć w multipleksie lokalnym DAB+ w Łodzi

PSN Infrastruktura uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na emisję lokalnego multipleksu radiowego DAB+ w Łodzi. Pozwolenie obowiązuje do 1 sierpnia 2023 r.

Article

Kiedy ruszy eksperymentalny multipleks radia cyfrowego w Łodzi, jeszcze nie wiadomo. Pewne jest za to, że jego operatorem będzie spółka PSN Infrastruktura. - W multipleksie pojawią się programy Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Radia Parada oraz Radia Bezpieczna Podróż - wymienia Dorota Ostrowska, kierownik sprzedaży ds. usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura. Jak dodaje, możliwe jest poszerzenie składu multipleksu: - Zależy to od ustaleń z zainteresowanymi nadawcami.

Zgodnie z wykazem pozwoleń radiowych dostępnych na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na emisję lokalnego multipleksu radiowego DAB+ w Łodzi obowiązuje od 1 sierpnia br. - Zostało wydane na rok - informuje nas Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego UKE. Oznacza to, że multipleks radia cyfrowego w Łodzi będzie mógł nadawać do 1 sierpnia 2023 r.

PSN Infrastruktura ze wzrostem przychodów

Spółka PSN Infrastruktura jest też operatorem działających od początku br. stałych multipleksów radia DAB+ w Toruniu i Rzeszowie. Na każdym emitowanych jest pięć rozgłośni. Z kolei w połowie sierpnia - po ponad dwóch miesiącach - do opolskiego eteru wrócił multipleks eksperymentalny firmy PSN Infrastruktura. Emisja próbna w DAB+ obejmuje sześć stacji radiowych (Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Doxa, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Radio Imperium z Gliwic i Radio Bezpieczna Podróż).

W ub.r. PSN Infrastruktura zanotowała wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł. W sprawozdaniu podała, że ponad 80 proc. stanowiły wpływy z obsługi nadawania radia, o kilka proc. zwiększyły się przychody zarówno z emisji analogowej (chodzi o pełną usługę operatorską lub udostępnianie infrastruktury), jak też z emisji w technologii DAB+ (głównie stacji Polskiego Radia).

Coraz więcej eksperymentalnych multipleksów

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która wciąż nie zakończyła konkursu dotyczącego miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+, jesienią chce przeprowadzić konkursy dotyczące kolejnych multipleksów lokalnych. W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski od RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie ostatnie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media emitująca program Radia Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

Dołącz do dyskusji: Cztery stacje radiowe będzie można usłyszeć w multipleksie lokalnym DAB+ w Łodzi

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
wciąż te same zdania,
kiedy coś więcej i co usłyszymy i kiedy w całej Polsce?
odpowiedź
User
komunista
może będzie miało to lepszy zasięg niż ten śmiech na sali w warszawie od dabkomu
odpowiedź
User
YUGO
5% Polaków posiada radio odbiornik DAB.
Być może 95% Polaków posiada odbiorniki radiowe z FM.
Myślę że 45% rodaków posiada jeszcze odbiorniki z pasmem LW.
Z pasmem LW/MW trzydzieści pięć procent
Krótkie fale mówi się że pasjonaci szumów słuchają.
Internet nie jest tani.
Więc do kogo dotrze ten dąb?
odpowiedź